Görögország: ez szoros lesz

A Bloomberg legfrissebb felmérése alapján rendkívül szoros lehet a hétvégi görög népszavazás végeredménye, ugyanis 43% elfogadná a Görögországot hitelezők ajánlatát, 43% viszont elutasítaná, míg a maradék cirka 16% bizonytalan.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:sxc

Könnyen lehet, hogy a 16% bizonytalan szavazón múlik a népszavazás végeredménye. Hét eleje óta azonban, mióta a görög lakosság saját bőrén érzi a tőkekorlátozások hatását, drasztikusan nő az igenek aránya. Ugyanakkor a megkérdezettek 81%-a maradna az eurózónában. Csakhogy a kettő nem választható külön egymástól, az euróért áldozatokat is kéne hozniuk.

A görög politikusok már nem is próbálják meg titkolni, amit eddig is sejteni lehetett, hogy adósság elengedésre játszanak. Varufakisz például egészen odáig ment, hogy azt nyilatkozza, hogy inkább vágják le a kezeit, minthogy egy adósság átstrukturálás nélküli megállapodást elfogadjon.

A DAX grafikonja kimondottan csúnyán fest. Megspékelve ezt a mai amerikai szünnappal és a vasárnapi választások miatti bizonytalansággal, ma is inkább esésre érdemes felkészülni. A befektetők egy része valószínűleg inkább zárja pozícióját a mozgalmas hétvége előtt.

A magyar részvénypiac viszont a Magyar Telekomot leszámítva egész szépen nézz ki, így megpróbálhatunk ma árral szemben úszni.

Nemzetközi hírek

USA
- Eséssel indult a kereskedés a tengerentúlon, majd napközben egy éles fordulatot követően észak felé vették az irányt az indexek. Ennek ellenére mérsékelt mínuszban fejeződött be a kereskedés (Dow - 0,16%, Nasdaq -0,08%, S&P500 -0,02%). - Az amerikai részvénypiacokon a Függetlenség napja miatt nem lesz ma kereskedés. - Gyenge júniusi munkaerőpiaci adatok érkeztek a tengerentúlról. A mezőgazdaságon kívüli foglalkoztatottak száma 223 ezerrel emelkedett, ami nem mondható rossznak, de a várakozásokat (233 ezer) némileg alulmúlta. A munkanélküliségi ráta a korábbi 5,5%-ról 5,3%-ra süllyedt, ez viszont kedvezőbb az 5,4%-os várakozásnál. Az átlagos órabérek „csak” 2%-os éves bővülést mutatnak, a várakozás ennél magasabb volt (2,3%). A Fed kiemelten figyeli ezt a mutatót és a kamatdöntésben is szerepet játszik. Az aktivitási ráta a stagnáló várakozás ellenére 62,9%-ról 62,6%-ra süllyedt. Ez azt jelenti, hogy a munkanélküliségi ráta csökkenése mögött az áll, hogy viszonylag sokan hagyták el a munkaerőpiacot. Ezek az adatok nem a közelgő kamatemelést támogatják. - Piaci pletykák szerint az Aetna 34 milliárd dollárért felvásárolhatja a Humanát. A 230 dolláros ajánlati ár 23%-os prémiumot jelentene a tegnapi záróárhoz képest. A tranzakció részleteiről a mai napon ránthatják le a leplet. - A Tesla 52%-kal több Model S-t értékesített a második negyedévben, mint egy évvel korábban. A 11.507 darabos eladás jócskán meghaladta a 10-11.000 darabos prognózist. A Bank of Merrill Lynch elemzője 65 dollárról 180 dollárra emelte a részvényre vonatkozó célárát, de az alulteljesítő besorolást meghagyta, ugyanis szerinte jócskán túlárazott a papír. Az átlagos elemzői célár 276,37 dollár jelenleg, ami 3%-kal magasabb, mint a tegnapi záróár.
Európa
- Az európai indexekben megérkeztek a vevők. A CAC 40 index 0,95%-ot, a FTSE 100 index 1,68%-ot, míg a DAX index 1,41%-ot emelkedett tegnap. - Az EKB a vasárnapi népszavazás eredményétől teszi függővé az ELA keret esetleges meghosszabbítását. Alekszisz Ciprasz szerint a népszavazást követő 48 órában sikerül majd megállapodni a hitelezőkkel és a bankok likviditása is helyre áll. - Az Európai Parlament elnöke szerint, ha a görög nép igennel voksol, azaz támogatja a reformprogramokat, akkor új választásokra lesz szükség, hogy véget vessenek a Sziriza korszaknak. - A délelőtt folyamán európai beszerzési menedzser index adatok érkeznek majd.
Olaj, arany
- A WTI típusú kőolaj árfolyama ma reggelre 56,6 dollárra esett, és ezzel áttörte az 57 dolláros támaszt az árfolyam. Tegnap este publikálták a Baker Hughes olajmezőn aktív olaj fúrófejek számát, ami minimális emelkedést mutatott. Ez arra enged következtetni, hogy az olajipari beruházások volumene kezd stabilizálódni az elmúlt hónapok látványos visszaesését követően. Az amerikai kongresszus energetikai bizottsága július 9-én tartja Joe Barton meghallgatását, aki az olajexport korlátozások megszüntetését szeretné elérni. - 1160 dollár alatt is járt tegnap az arany árfolyama, azonban a 14:30-kor megjelent, gyenge amerikai foglalkoztatottsági adatokat követően hirtelen 1168 dollárig emelkedett az árfolyam, és ma reggel is ezen a szinten várja a kereskedést.
Devizák
- A két napig tartó erősödést követően tegnap ismét gyengült a forint az euróval szemben. A görögökkel kapcsolatban nem érkeztek piacmozgató hírek, így a kereskedés hangulat alapú volt, a forint a régiós devizákkal összhangban mozgott. Az EUR/HUF árfolyama 315-ig kapaszkodott fel, ahonnan némi korrekció indult a hajnali órákban. - A nap első felében oldalazott az EUR/USD devizapár, majd a munkaerőpiaci adatokat követően elmozdult felfelé az árfolyam. A vártnál gyengébb makroadatoknak köszönhetően gyengült tegnap a dollár, de a ma reggeli kereskedésben már elfogyott az euró ereje. Az árfolyam 1,101 környékén mozog jelenleg.
Távol-Kelet
- A Nikkei és a Hang Seng index sem változott érdemben a hét utolsó kereskedési napján, a Shanghai index viszont tovább folytatta esését, és 1,7%-ot csökkent. - A korábbi adatokhoz képest visszaesést mutat a HSBC júniusi beszerzési menedzser indexe. A szolgáltató szektorban 53,5 pontról 51,8 pontra esett vissza az index értéke. - A makaói kaszinók több mint 10%-os emelkedéssel reagáltak arra, hogy enyhültek a beutazási szabályok a kínai állampolgárok részére. - A kínai értékpapír felügyelet vizsgálatot indított piacmanipuláció miatt, ami nem növelte a tőzsdébe vetett bizalmat.
Határidős piacok
- Az amerikai határidős indexek a pozitív, míg az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek
- A román bíróság 80 millió lejről 64 millió lejre csökkentette a MOL román leányára kiszabott bírságot. Ez forintra átszámítva 1,1 milliárd forint (részvényenként 10 forint), így árfolyamhatás nem várható. - Júniusban 7,4 dollár volt hordónként a csoportszintű finomítói marzs a MOL-nál. Ez elég erősnek számít, idén ennél nagyobb csak márciusban volt. Tavaly júniusban egyébként csak 2,2 dollár volt a marzs hordónként. Ráadásul a volumen is növekedhetett, így most örülhetünk a MOL-nak.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo