Görögország a tegnapi napra szabadságot vett ki, hiszen érdemi hír nem látott napvilágot a reformcsomagról. A péntek reggeli határidőre elkészítendő dokumentum sarokpontja továbbra is az adó- és nyugdíjrendszer átalakítása, de az adósság átstrukturálás mellett sem mehetünk el szó nélkül.
Forintgyengüléssel telt a tegnapi kereskedés is, az EUR/HUF kurzusa 317,7-ig emelkedett zárásra. Ez közel féléves forintmélypontot jelent, és továbbra is a görög hírek irányítják a piacokat. A következő szint 320 forintnál húzódik.
Az Alcoa tegnapi gyorsjelentése vegyesre sikerült, ezek alapján pedig a második negyedéves gyorsjelentési szezon során örömben és bánatban is lesz részünk a tőzsdei álmoskönyvek szerint. Az elemzők egyébként az S&P 500 vállalataitól (az energiaszektor nélkül) 2,2%-os profitbővülést várnak.
Az ázsiai piacon látott hatalmas eladói hullámot úgy látszik sikerült a kormány és a tőzsde intézkedéseinek megállítania, hiszen a Shanghai index 5,6%-ot, a Hang Seng 4,6%-ot ugrott a mai kereskedésben.
USA
Rossz hangulatban telt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, látványos eséssel zártak az indexek. A New Yorki tőzsdén három és fél órán keresztül nem lehetett kereskedni egy technikai hiba miatt, és a szünet után sem javult a hangulat (Dow -1,47%, Nasdaq -1,75%, S&P500 -1,65%).
A Fed tegnap tette közzé a június 16-17-i ülésének jegyzőkönyvét, amelyből kiderült, hogy szeptemberig biztos nem lesz kamatemelés. Az FOMC tagok további adatokat szeretnének látni a gazdaság teljesítményéről, a munkaerőpiaci adatoknak tovább kellene javulniuk, az inflációnak pedig közelednie kellene a jegybank céljához.
A szokásos heti friss munkanélküli segélykérelmeket publikálják a tengerentúlon.
Az Alcoa bevételei 2%-kal haladták meg a várakozásokat, míg az egy részvényre jutó eredmény 17%-kal csökkent. Az alumínium kereslet az idén a cég becslései szerint 6,5%-kal bővülhet. A háttérben az autógyártók és a repülőgépgyártók növekvő igénye áll.
85-90 millió darab iPhone-t szeretne értékesíteni az Apple a 6 és a 6 Plusból. A legnagyobb beszállítónak számító kínai Foxconn elviekben már meg is kezdte a munkaerő felvételt, hogy időben szállítani tudják a készülékeket.
A Microsoft 7800 embert küldhet el az okostelefonokat gyártó üzletágától az év végéig. Ennek oka, hogy a szegmens eredményessége jócskán alulmúlta a várakozásokat. A menedzsment az on-line üzletágat is elkezdte átszervezni, hiszen a display hirdetési üzletág az AOL tulajdonába került, míg a térképfejlesztő részleget az Uber vette meg.
3 milliárd dollárt veszített piaci értékéből tegnap a Tesla, miután újabb leminősítés érkezett a cég részvényeire. A Deutsche Bank után a Pacific Crest Securities is vételről tartásra vágta vissza a részvényekre vonatkozó ajánlását a magas értékeltségre hivatkozva.
Európa
Átmenetileg fellélegeztek az európai indexek az elmúlt napok esése után. A DAX index 0,66%-ot, a CAC 40 index 0,75%-ot, míg a FTSE 100 index 0,91%-ot emelkedett. Egyes források szerint a görögök részére biztosított 89 milliárd eurós ELA keret hétfőig fennmaradhat. Christine Lagarde, az IMF vezetője szerint a görög adósságot át kell strukturálni, amiben szeretnének partnerek lenni, ha Görögország is úgy gondolja. A májusi német export adat 1,7%-os pluszt mutatott a várt 0,8%-os visszaesés helyett, miközben az import 0,9% helyett csupán 0,4%-kal bővült.
Olaj, arany
Gyengén teljesített tegnap a WTI típusú kőolaj, az árfolyam ismét lejtőre került, és 51,5 dollárig zuhant zárásra. Nem tett jót a kurzusnak, hogy a Citi 56 dollárról 53 dollárra csökkentette a 2015-re vonatkozó célárfolyamát. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal szerint az olajkészletek 384 ezer hordóval nőttek, miközben a piac nem számított változásra. A reggeli kereskedésben azonban némi enyhülés látható az árfolyamban, 52,4 dollárig kapaszkodott vissza a kőolaj. Az 1.145 dolláros támaszról visszapattant az arany kurzusa, tegnap már 1.158 dollárig emelkedett az árfolyam, amit a reggeli kereskedésben további hegymenet követett 1.164 dollárig.
Devizák
Az euró folytatja az erősödést a görög bizonytalanság ellenére, tegnap megpattant az 1,10-es szintről a kurzus és 1,107-ig emelkedett az EUR/USD devizapár. A reggeli kereskedésben is folytatódik a dollárgyengülés, az árfolyam már 1,11-nél jár.
A Bank of England ma tartja kamatdöntő ülését, ahol nem várnak változást sem az alapkamat nagyságában, sem az eszközvásárlási programban. A kommentárra azonban érdemes lesz figyelni, hogy sikerül-e a font napokban indult gyengülését megállítania.
Távol-Kelet
A Shanghai index 5,6%-ot, a Hang Seng 4,6%-ot ugrott a mai kereskedésben, a Nikkei ennél lényegesen enyhébb mértékben, 0,1%-kal emelkedett csak. A dél koreai jegybank a korábbi 3,1%-os 2015-ös növekedési előrejelzését 2,8%-ra változtatta. Változatlanul 0,9%-os inflációt várnak és nem változatattak a 1,5%-os alapkamaton sem.
Júniusban a kínai infláció 1,4%-ra gyorsult a múlt havi 1,2%-ról, felülmúlva az 1,3%-os elemzői várakozást. A vártnál kissé magasabb infláció azonban még nem veszélyezteti a további monetáris lazítással kapcsolatos várakozásokat.
A japán gépipari megrendelések váratlanul megugrottak és 19,3%-kal haladják meg az egy évvel korábbi értéket, míg a várakozás 16,7%-os növekedés volt. Hó/hó alapon 0,6% volt a bővülés, miközben a várakozás 4,9%-os visszaesés volt.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.