Tőzsde cikkek


Félelem söpört végig a piacokon

Félelem söpört végig a piacokon 

Az eddig is jelenlévő félelmekre a tegnap délutáni, vártnál kisebb német inflációs adat még rátett egy lapáttal, ugyanis ez azt sugallja, hogy még Európa legerősebb országában sem lehet érdemi növekedésre számítani.
A tavalyi év árnyéka vetül a piacokra

A tavalyi év árnyéka vetül a piacokra 

Megörökölték a tavalyi év problémáit az európai befektetők. Mario Draghi meglehetősen pesszimista nyilatkozata nem tett jót az év első (pénteki) kereskedési napján.
Elmarad a nyár? Elképesztő előrejelzések

Elmarad a nyár? Elképesztő előrejelzések 

A britek hivatalosan is elfordulnak az EU-tól, az izlandi Bardarbunga vulkán kitörése miatt pedig az európaiak számára a 2015-ös nyár „elmarad” – tíz elképesztő előrejelzés 2015-re!
13 TOP befektetési sztori 2015-re

13 TOP befektetési sztori 2015-re 

13 csábító befektetési lehetőséget gyűjtöttek össze az Equilor Befektetési Zrt. elemzői, üzletkötői, szakértői. A több mint egy tucat befektetési tipp számos érdekességet rejt magában a pénz- és tőkepiacokról, de akad közöttük műtárgyra vonatkozó befektetési javaslat is.
Jó előjelek a jövő évre

Jó előjelek a jövő évre 

Rakétasebességgel száguldunk az év vége felé, s a fejlett piaci indexek is megállíthatatlanul törnek az ég felé. Az USA-ban rég nem látott emelkedést láthattunk. A Dow Jones ipari átlagindex 2,5 százalékot rallyzott.
Oroszország: csak egy kis pánik

Oroszország: csak egy kis pánik 

Már tegnap délután meglökte a piacokat az a hír, hogy az orosz jegybank segíti a bankokat devizához jutásban, sőt egyelőre nem kell átértékelni a veszteséges pozíciókat. Ezt meg is teheti, mert miközben Oroszország éves importja 350 milliárd dollárra rúg, addig a tartalék 410 milliárd. Vagyis a tartalék jóval több, mint egy éves import igényt fedez.
Magával rántotta a rubel a forintot

Magával rántotta a rubel a forintot 

Hatalmas zuhanás a rubelben, hatalmas zuhanás a magyar börzén, miközben a DAX száguldott. Így lehetne a tegnapi napot összefoglalni. A forint három hónapos mélypontra zuhant.
Rendkívüli kamatemelésről döntöttek Oroszországban

Rendkívüli kamatemelésről döntöttek Oroszországban 

Az olajár zuhanása az elsődleges negatív hatás most Oroszországra. Tegnap a 13 százalékos rubel árfolyam zuhanás után jött a brutális kamatemelés tegnap este, de nem biztos, hogy ez elég lesz. Így a piacok büntették/büntetik azokat a cégeket is, amelyeknek komoly kitettségük van az oroszok felé.
Kaptunk a hétvégén hideget és meleget is

Kaptunk a hétvégén hideget és meleget is 

A kínaiak végül 7,1 százalékra vágták a jövő évi növekedési kilátásokat a korábbi 7,4 százalékról. Japánban, Sinzo Abe megszerezte a kétharmadot. Mindkettő várható volt. Sőt, az első egy kicsit magasabb a vártnál, hiszen a piac 7 százalékról spekulált.
Előtörnek a régi félelmek

Előtörnek a régi félelmek 

Újra kezdenek előkerülni a megszokott régi félelmek (görög, ukrán, bankbírságok… stb.). A negatív nemzetközi hangulatban itthon és a DAX-ban is csökkenésre számítunk ma.

Nőtt a csődveszély Ukrajnában 

Ukrajna CDS felára 20 százalékra emelkedett, ami azt jelenti, hogy most már 76 százalékra emelkedett annak a valószínűsége, hogy öt éven belül csődbe megy az ország, legalábbis a befektetők szerint.

A technológia mentette csak meg a napot 

A technológiai szektor megmentette az amerikai indexeket. A Nasdaq a 30 napos mozgóátlagon nyitott, majd napon belül 2 százalékot emelkedve a pozitív tartományban zárt. Az energia részvények is relatíve jól viselkedtek a tegnapelőtti eladási hullám után.

Újra beszakadt az olajár 

A WTI ma reggel újabb 5 éves mélypontra, 62,5 dollárra süllyedt, miután tegnap Irak is vágta az olaj árát ázsiai vevőinek, valamint Szaúd-Arábia tovább növelte az eladási ár diszkontot az általa kitermelt olajra.

Új csúcsok (szinte) mindenütt 

A DAX, a Dow és az S&P500 is új csúcsot ütött pénteken. Az amúgy is jó hangulatban folyó európai kereskedést az tüzelte fel délután, hogy az amerikai munkaerő-piaci adatok a várakozásoknál jobban alakultak.

Tegnap Mario Draghi hozta a várt formát 

Semmilyen újabb konkrétumot nem mondott az eszközvásárlási programmal kapcsolatban, miközben mind az inflációs, mind a növekedési kilátásokat csökkentette.

Szétkapták az ázsiai piacokat 

Megvették Ázsiát arra, hogy az amúgy is olcsó shanghai tőzsdén csúcsot ütött a forgalom azután, hogy korábban elérhetővé tették külföldi befektetők számára is a piachoz való hozzáférést. Nem is meglepő, hogy megy az árfolyam, hiszen az index a nemrég indult szárnyalás előtt nagyjából ugyanott állt, ahol a 2000-es évek elején.

Felfelé áll a zászló a devizapiacon 

Történelmi csúcson zárt a Dow Jones. Felkerült Vlagyimir Putyin feketelistájára Moldova. Korrigált az arany. Felfelé áll a zászló az EUR/HUF piacán. Ausztrál kamatvágást hozhat a gyenge GDP.

Ma emelkedhetnek a piacok 

A tegnapi negatívabb hangulatot követően újra a vevők vehetik át az uralmat a tőzsdéken, így emelkedést várunk az európai, az amerikai és a hazai piacon is. Bár kis mértékben, de az is hozzájárul ehhez, hogy Ukrajnában újra kitört a tűzszünet.

Nem jött be a kereskedőknek a Fekete Péntek 

Megsütötték a pulykát és meg is ették, viszont nem mentek vásárolni. 11 százalékkal 50,9 milliárd dollárra csökkent tavalyhoz képest a forgalom, ami kevesebb vásárlóval és kisebb átlagos költéssel jött össze.

Jó hír a világnak - szakadt is az olaj 

Az egész világnak jó hír, hogy az OPEC tagországok végül abban egyeztek meg, hogy nem kell a kitermelést csökkenteni. Szakadt is vagy 6 százalékot az olaj, függetlenül attól, hogy Brent-ről vagy WTI-ről volt szó.

A pulykaünnep és a fekete péntek miatt csend van a piacokon 

Az amerikai hálaadás miatt alacsony forgalomra számíthatunk világszerte, hiszen a legnagyobb piac nem fog irányt mutatni. Ráadásul holnap rövidített kereskedés lesz az USA-ban a Black Friday alkalmából.

A cégvezetők pozitívak, az index nem 

Ugyan örülhettünk a várakozásoknál jobb amerikai GDP növekedési adatoknak, de ez nem igazán hatott az indexekre. Pedig azon túlmenően, hogy a háztartások többet költöttek, a cégek növelték beruházásaikat.

Mozgalmas napnak nézünk elébe 

Számos makroadat érkezik, amelyek piacmozgató hatással bírhatnak. Tegnap a vártnál kedvezőbb német Ifo index járult hozzá a pozitív hangulathoz, de a tengerentúlon is folytatódott a jó hangulat és a már szinte megszokott történelmi csúcsok sem maradtak el.

Hatalmas mozgást láthattunk 

Mario Draghi szokásához híven most sem mondott túl sok konkrétumot, de szavait úgy lehetett értelmezni, hogy az EKB hajlandó mostani eszközvásárlásait kibővíteni, ami akár az alkalmazott eszköztárat is érintheti. A DAX erre és a kínai kamatvágásra több mint 200 pontot emelkedett, míg az EURUSD hatalmasat zuhant.

Jött módosítás a forintosítási törvényhez. 

Csökkentik a lehetséges kamatprémiumokat és kinyitják a 2020-ig lejáró hitelekre a lehetőséget a devizahitel megtartására. Ez pedig nem a bankoknak kedvez.

Zajlanak az események a MOL körül 

Az elmúlt napok INA-val kapcsolatos híreit követően most azt tudhattuk meg, hogy érdeklődik a szlovák elektromos művek iránt, amibe az MVM-mel közösen szállna be.

Lendületben a piacok 

Előbb Draghi szavainak, majd tegnap a ZEW indexnek sikerült újabb lendületet adni az emelkedésnek, ugyanis a ZEW index jövőre vonatkozó komponense, amely december óta csökkenő pályán van, most először mutatott fordulós jelet, ami azt sugallja, hogy fél év távlatában újra javuló gazdasági környezettel találkozhatunk majd.

Kivárásra játszanak a befektetők 

A vártnál kedvezőtlenebb japán GDP statisztikákra orvosságként szolgált Mario Draghi kommunikációja, mely szerint állampapír vásárlások is jöhetnek a fedezett kötvény (covered bond) és az eszközfedezetű értékpapírok (ABS) vétele mellé.

Kiverte a biztosítékot a GDP-adat 

A japán előzetes GDP adat „kiverte a biztosítékot”. A harmadik negyedévben a várt 2,2 százalékos növekedéssel szemben 1,6 százalékos csökkenést mértek, ami részben a tavaszi áfaemelésnek köszönhető.

Továbbra is szenvednek az orosz kitettségű cégek 

Oldalazás és történelmi csúcs a tengerentúlon. GDP adatok érkeztek Európából. Zuhannak a nyersanyagárak. 305 fölé tart a forint.

További esés jöhet 

A tengerentúlon fontosabb makrogazdasági hírek hiányában tegnap sem volt látható nagyobb mozgás. Az indexek már második napja oldalaznak, így felmerül az a lehetőség is, hogy a kifulladást követően elindul a profitrealizálás.

Elcsattant az ostor a pesti parketten 

Tegnap lagymatag kereskedést láthattunk a nemzetközi piacokon, miközben itthon a nap vége felé elcsattant az ostor, ami elsősorban a Richter részvényeit érintette. Így a gyógyszerpapír néhány óra alatt visszaadta a tegnapelőtti emelkedést.

Megy az araszolgatás 

Bár a nemzetközi piacokon a lagymatag kereskedés az úr, ugyanakkor az is igaz, hogy a Dow Jones és az S&P500 napról napra új csúcsokat üt, még ha csak kis elmozdulásokkal is.

A kellemes hírek hallatán emelkedhet a piac 

A nemzetközi szintéren a kínaiak okoztak pozitív meglepetést azzal, hogy a mai naptól a kisbefektetők is vásárolhatnak sanghaji, shenzeni és egyéb kínai börzéken részvényeket. Ez pedig pozitívan hatott mind a hongkongi, mind a shanghai piacra. Az sem tudta ezt hűteni, hogy a kínai GDP növekedési kilátások a korábbi 7,5 százalékról 7 százalékra módosultak.

Komoly emelkedést láthattunk 

Még hosszú ideig, legalább két évig eltarthat az EKB nem konvencionális monetáris élénkítése, sőt újabb eszközöket is bevehetnek. Ráadásul az USA- ban a munkaerőpiaci adatok is jók lettek, így komoly emelkedést láthattunk.

Csak egy kis pánik 

Tegnap nap végén volt egy kisebb „pánik” az európai piacokon az éleződő ukrán helyzetnek és a várakozásoknál sokkal rosszabb New York-i beszerzési menedzser indexnek köszönhetően.

Még maradt erő a piacban 

Ugyan sokat szaladtak az indexek, de az erő megmaradt bennük. A Dow Jones megtartotta korábbi emelkedését, miközben az S&P500 új csúcsot ütött tegnap. A Nikkei is kitört tegnap a sávból, és megcélozta a 18.000 pontos szintet. Olyan szinteken állt, ahol 2007 óta nem fordult meg.

Jó hangulat, de korrekció jöhet 

Az ázsiai piacok enyhe csökkenést mutattak be a múlt heti rallyt követően, amelyre 2013 áprilisa óta nem volt példa. Vagyis a csökkenés természetesnek mondható. Sajtóhírek a kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexnek tudják be, amelyre egyébként nincs előrejelzés.

Ennyi jó hír rég jött egy nap 

Visszahátrál az Orbán-kormány a netadó bevezetésétől, a forint is erősödhet, szárnyalhat a Magyar Telekom. A japán kormány jelentősen megemelte eszközvásárlási programjának keretét, a nemzetközi piacokon is dúl az optimizmus.

Fed: itt a vége az eszközvásárlásnak 

Tegnap ért véget a Federal Reserve kétnapos ülése, ahol a várakozásoknak megfelelően bejelentették az eszközvásárlási program (QE3) lezárását. A FED tavaly decemberben kezdte el kivezetni a havi 85 milliárd dolláros programot.

A tengerentúlon is mozgalmasak a napok 

Mozgalmas napokat élnek a tengerentúlon, tegnap új havi csúcsra húzták az indexeket. Számos vállalati hír, makrogazdasági adat és a Fed ülés is a figyelem középpontjába került, alapvetően az utóbbinak köszönhető az optimista hangulat.

Gyenge napot zártunk 

Újabb csalódást keltő adat látott napvilágot tegnap Németországban, gyenge német IFO hangulatindex jelent meg, ami mélybe lökte a piacot. A DAX index a kereskedés végéig már nem is tudott talpra állni, a magasan nyitott bankrészvényekben is profitrealizálás indult, így összességében gyenge napot zártunk.

Könnyedén megcsinálta a stressztesztet az OTP 

Nem remekeltek viszont a déli országok az EBA és az EKB közös stressztesztjén, ugyanis összesen 9 olasz, 3 görög és 3 ciprusi bank is elvérzett, mely bankok a teljes megállapított tőkehiány 83 százalékáért felelnek. A vizsgálaton egyébként minden, európai viszonylatban is jelentős méretű bank megfelelt.

Az új adók csak arra jók, hogy borzolják a kedélyeket 

Az a probléma a tegnapi bejelentéssel, hogy gyökeresen más irány, mint amit korábban a sajtó megszellőztetett. Neveztessen nem a költségcsökkentés, hanem megint az adóemelés és újabb költségelemek kreálásának irányába mutat.

A rossz idő meghozta a rossz hangulatot is 

Ma hajnalban Kínában a harmadik negyedéves GDP adat (7,3) kissé jobb lett a várakozásoknál (7,2) ennek ellenére negatív volt a hangulat Ázsiában. A Nikkei lefordult a 200 napos mozgóátlagról, ahova tegnap száguldott, de számunkra úgy tűnik, hogy egy természetes korrekcióról van szó.

A tengerentúlról kapjuk a lendületet 

Az USA jól viselkedett pénteken, ma reggelre pedig a Nikkei hozott újabb lendületet a piacokra. Sajtóértesülések szerint nem 20 százalék lesz a benchmark, hanem 25 százalék a GPIF állami nyugdíjalapok esetében.

Már látszik a fény az alagút végén 

Vegyes, de inkább gyenge eredmények jellemezték a tegnapi napot az Egyesült Államokban. Ennek ellenére komoly fordulós jeleket lehet felfedezni az indexekben, elsősorban a DAX esetében.

Meredek esés a nemzetközi piacokon 

Megrángatták a piacokat a tegnapi kereskedésben, mint a macska bajszát. A DAX esetében eltört a 8.700 pontos szint, így már a következő, 8.500 pontos támaszszintet érdemes figyelni.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja

Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja 

Az elmúlt években több területen is fontos lépések történetek a dm gazdasági közösségében.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések  

11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást.

Adózás

Sokan ajánlhatják még fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát

Sokan ajánlhatják még fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát 

Tállai András: egyre többen rendelkeznek adójuk 1+1 százalékáról - keddig lehet beadni az adóbevallást.

Klímablog

Megrohamozták a napenergiás pályázatot

Megrohamozták a napenergiás pályázatot  

Meghaladta a tízezret a kedvezően elbírált támogatási kérelmek száma a modern napelemes rendszerek telepítését támogató pályázaton.

Infokom

Árulkodó jelek: ha ezt látja, baj van a cégénél?

Árulkodó jelek: ha ezt látja, baj van a cégénél? 

Szinte követhetetlen tempóban fejlődnek a vállalati szolgáltatásokat támogató IT-rendszerek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo