Tőzsde cikkek
Kemény szavak az új ukrán elnöktől
Választottak az EU-ban és Ukrajnában is. Az USA-ban és az Egyesült Királyságban zárva lesznek ma a piacok. Az előbbi esetben a Memorial Day, utóbbi esetben a tavaszi bankszünnap miatt.
Athén és Madrid már megkapta, nekünk is érik a felminősítés
Jól mutatja a javuló folyamatokat, hogy lépett az S&P és a Fitch is. Az előbbi Spanyolországot, az utóbbi Görögországot minősítette fel egy fokozattal BBB-re illetve B-re. Ez számunkra azért fontos, mert Magyarország esetében is jöhet valami hasonló.
Bikapata kopog a piacokon
Tegnap az amerikai piacoknak sikerült végre egy méretesebbet emelkedni. Úgy tűnik, hogy valamiféle fordulatot láthatunk az elmúlt 5 hónap mocsártaposása után. Jó esély van arra, hogy most meg legyenek a régen várt kitörések, ugyanis megváltozott a piac karakterisztikája.
Elbizonytalanodtak a befektetők
Több kiskereskedelemmel foglalkozó cég is jelentett, a várakozásoknál gyengébb kilátások elbizonytalanították a befektetőket. Az üdítő kivétel a Home Depot volt, mert a gyengébb eredmény ellenére a társaság fényesebben látja a jövőt, mint a befektetők várták, így a részvény emelkedni tudott.
Sokakat megtréfáltak tegnap a piacok
Tegnap sokakat jól megtréfált a DAX. Előbb beöntötték, ami elsősorban a Deutsche Bank tőkeemelés miatti esésének, és az ennek hatására szintén nagyot zuhanó Commerzbank-nak volt köszönhető. Persze a nemzetközi hangulat is lefelé mutatott.
Megfogták a forintot
Megfogták a mozgóátlagok a hazai deviza gyengülését, de erősödni sem tudott a forint. Közben a piacok vegyes mozgásokat produkálnak és egy újabb mega-üzlet körvonalazódik a látóhatáron.
Nehéz kezelni az ellentmondásokat
A részvénybefektetők a szigorítást, míg a deviza befektetők a lazítás fenntartását látták. Ugyanakkor az ellentmondás nem jó, mert azt nem nagyon lehet kezelni. Egyébként meg kicsit növekedett a bizonytalanság, így a befektetők ott realizáltak profitot ahol tudtak.
A kellemes meglepetések napja van
A vártnál jobb lett a negyedéves magyar GDP, és Németországban is kitart a konjunktúra. Japánból is jó hírek érkeztek, ennek ellenére ma még kitarthat az enyhén negatív hangulat a piacokon.
A forint profitált a ZEW index szörnyű eredményéből
Szörnyű ZEW index látott tegnap napvilágot. A jövőbeli kilátások nagyot estek, amely elsősorban az erős euróra vezethető vissza. Ennek hatására az euró nagyot esett a dollárral szemben, amely az EUR/HUF árfolyamon is meglátszott.
Új csúcsra ment a Dow Jones
Utoljára április elején láthattunk hasonló akciót, de akkor nem volt folytatás. Most viszont a technikai indikátorok alapján gyakorlatilag az összes vezető index, az S&P500 és a DAX is új csúcsra mehet, miközben a Nasdaq is erőt mutat.
Mínuszba mehetünk ma
A DAX pénteken korrekcióba kezdett, amelynek során minimálisan csökkent az árfolyam. Ma a budapesti tőzsde is enyhe mínuszba fordulhat. A háttérben részben a kelet-ukrajnai események miatt fokozódó feszültség áll.
Az EKB elnök boldoggá tette a forintot
Draghi szóban megint megboldogította a piacokat. Egyesek hatalmas hatásról beszélnek, de a valóság az, hogy az EUR/USD kereszt csak az utóbbi két nap erősödését adta vissza.
Putyin belengette a békét, reagáltak a piacok
Putyin belengette a békét, amire inkább „short covering” jellegű dolog történt az orosz piacon, de Európában is vásárolgattak a befektetők. Ugyanakkor kérdés, hogy Putyinnak mennyire lehet hinni. Míg arról beszélt, hogy már visszavonta a csapatokat az ukrán határról, addig a műholdfelvételek mást mutatnak.
Mintha Amerika mozgatná a piacokat
Az utóbbi napokban egyre inkább korrelációt láttunk a piacokon, ez pedig nem szokott túl jót jelenteni. Ugyanakkor a feltörekvő piacok most nem követik a fejlett piacok mozgását. Persze ami késik, nem múlik. Így érdemes óvatosnak lenni.
Csak evickél a magyar tőzsde
Igaz, hogy csúcs közelben vannak a fejlett piacok, de egyelőre nem nagyon tudnak innen elmozdulni, megy a jojó effektus. Már odáig fejlődött, hogy napon belül is komoly mozgásokat láthatunk.
Hangyányit gyengült a forint a hosszú hétvégén
Az orosz-ukrán feszültség az enyhülés helyett egyre inkább fokozódik. Ez pedig nem jó a piacoknak. Ugyanakkor mostanra megtanultak ezzel együtt élni a befektetők, így ennek a hatása limitált annak ellenére, hogy a hétvégén már több mint 40 ember meghalt, a hírek szerint ukrán helikoptereket is lelőttek a felkelők.
Ma megtudjuk, mit hoz a holnap
Ma mutatják be az új konvergencia programot, a kormány élénkülő növekedéssel számol. Közben a piacok már a hosszú hétvégére készülnek, a tőzsde itthon csak jövő héten hétfőn nyit ki.
További 10 bázisponttal csökkenhet az alapkamat
Újabb szankciókat vezetett be az USA és az EU Oroszországgal szemben. Ezek a lépések tovább nehezítik az orosz gazdasági szereplők életét, és így az orosz gazdaságra is negatív hatással vannak. Közben a Fed ma megkezdi a kétnapos ülését, míg az MNB várhatóan 2,5 százalékra csökkenti az alapkamatot. Lehet örülni annak is, hogy az oroszok visszavonulnak a laktanyába, ami persze túl sok mindent nem jelent, hiszen néha meg is kell pihenni. Ettől függetlenül nem gondoljuk azt, hogy háború lesz, és azt sem gondoljuk, hogy a konfliktus hamar megoldódik.
Keleten a helyzet változatlan
Továbbra is feszült az orosz-ukrán viszony, de mivel Keleten a helyzet változatlan, ezért jelentősebb hatása jelenleg nincs az árfolyamokra. A hrivnya 11,5 környékén stagnál a dollárral szemben, és a rubel is 36 körül oszcillál. Ezek a szintek egy kicsit alatta vannak a március elején elért szinteknek. Vagyis ebben sincs jelentős változás.
Az ukrajnai események senkinek sem jönnek jól
Az orosz-ukrán konfliktus és a gyorsjelentések mozgatják a piacokat. Itthon ebbe még az MNB is beleszólt az új programjával, amely forintot gyengít és hozamokat csökkent.
Bedöntheti a forintot Matolcsyék újabb lépése
Az MNB fontos változásokat jelentett be, eszerint a kéthetes MNB kötvényeket augusztus 1-től kéthetes lejáratú betétté alakítják, így a külföldi szereplők és a hazai nem banki szereplők már nem tarthatják azt, illetve fedezetként sem tartható.
Kína tovább lassul
Amerikai vállalati jelentések, várakozásoknál jobb kínai beszerzési menedzser index, és várhatóan lassuló emelkedés. Talán így lehetne összefoglalni az elmúlt 24 óra eseményeit és az előttünk álló nap várható részvénypiaci mozgásait.
A piacokon már készülnek a hosszú hétvégére
A pénzpiacok már a hosszú hétvégére készülnek, pénteken a legtöbb börze zárva tart. Tegnap valamiféle fordulat következett be azzal, hogy a Nasdaq erőteljes fordulatot csinált a 200 napos mozgóátlag elérésével. Németországban például ez a fordulat eléggé gyenge volt, legalábbis napközben, de a nap végére sikerült belehúzni, és komoly emelkedést produkálni. Így legalább a minimumot teljesítette az index.
Az első sikerek az ukrán antiterrorista akcióban
Ukrajnában a terrorelhárító különítmények elérték első sikereiket. Visszafoglaltak egy katonai repteret, és mennek tovább. Elfogtak számos felfegyverzett felkelőt is, de egyelőre a hírekben nem sokat lehet tudni azok kilétéről.
Maradt az idegesség
A múlt heti zuhanását követően mind Európában, mind pedig Amerikában kissé megnyugodtak a piacok, ugyanakkor a technológiai szektor még továbbra sem tért teljesen magához, erre utal a Nasdaq alulteljesítése is. Sőt, az idegesség is maradt, hiszen zárás előtt komoly lejtmenetet láthattunk, amelyet csak az utolsó perecekben bekövetkezett hajrá tudott jóváírni. Így továbbra is ajánlott az óvatosság.
Fokozódik a helyzet Ukrajnában
A megyei jogú városokat is figyelembe véve a 27-ből gyakorlatilag három megyében (ahol a 2001-es népszámlálási adatok alapján az ukrán többség „csak” 60 százalék körül alakul) áll a bál. A forgatókönyv hasonló, mint a Krímben volt.
Nincsenek jó híreink a hétvégére
Nagyot esett a Nasdaq, újra lefordult a 20 napos mozgóátlagról, egyre egyértelműbb, hogy csökkenő trendben van a technológiai index. Közben folyik az orosz erőfitogtatás Ukrajnával szemben.
Nagyon rossz hír jött Kínából
Hatalmasat esett a kínai export és import is márciusban. Az export már az előző hónapban is gyengén, sőt gyengébben szerepelt, míg az import márciusban gyengült el.
Kemény ára lesz az IMF közbelépésének
Belassult a hrivnya gyengülése az elmúlt napokban annak ellenére, hogy a déli és keleti határoknál forró a helyzet. Ráadásul egyre többen aggódnak, hogy az IMF által kért kiigazító csomag nagyobb károkat fog okozni, mint azt korábban gondolták.
Továbbra sem valami fényes a hangulat
Folytatódott a lejtmenet az amerikai börzéken, amelyet a technológia index, a Nasdaq vezetett. Az index folytatja útját dél felé, és közelíti a 3.980 pont környékén található támaszt.
Bejött a papírforma, minden marad a régiben
Magyarország vezető híre a parlamenti választás, amelyen a papírformának megfelelően a kormánypárt győzedelmeskedett. Nagyon valószínű, hogy lényegi változás nem lesz a gazdaságpolitikában, illetve csak annyi, amennyit a gazdasági növekedés enged.
Tovább lazíthat az EKB, a forintnak is jót tett a hír
Ugyan tárgyalta az EKB a nem konvencionális eszközök bevetésének lehetőségét, de továbbra sem tett semmit. Ez egy újabb, erősebb szóbeli intervenciónak fogható fel, a hírre a forint árfolyama is emelkedett.
Megállt a forint erősödése
Tovább emelkedtek a tengerentúli börzék. Megállt a forint erősödése. A reformok hírére sem tudott emelkedni Kína. A MOL 600, az OTP 147 forintos osztalékot fizet. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.
Ma jó hangulatban emelkedést várunk
A mai napon a jó nemzetközi hangulat hátán emelkedést várunk mind a DAX, mind a BUX indexben. Az utóbbi előtt ellenállásként a kevésbé fontos 50 napos mozgóátlag áll, 17.756 pontnál. Az előbbi esetében pedig valószínűleg áttörésre kerül a ferde tető 9.653 pontnál.
Egyelőre nem fenyeget a tapír
Janet Yellen tegnap megerősítette, hogy továbbra is szükség van a laza monetáris politikára ahhoz, hogy az amerikai gazdaság magára találjon. Ennek örültek a piacok, az S&P500 például a 30 napos mozgóátlagról rugaszkodott el, hogy újra kezdje a csúcstámadást.
Jó hírek jöttek Kínából – vagy mégsem?
Kínában számos nagybank tette közzé eredményét, melyek jobbak lettek, mint a tavalyi értékek. Ugyanakkor a piaci megfigyelők felhívják a figyelmet arra, hogy a kínai számviteli politika lehetőséget ad a trükközésre.
Nem kell most már félnünk a további leminősítéstől, de még nincs út felfelé
A nemzetközi piacokra tekintve azt látjuk, hogy újra a bika vette át a hatalmat, legalábbis ami a fejlett piacokat illeti. Ugyanakkor a feltörekvő piacok stagnáltak.
Nem tett jót a piacoknak Obama fenyegetése
Obama összetörte a kezdeti emelkedést az amerikai piacokon. Nem tetszett a befektetőknek Obama amerikai elnök tegnapi brüsszeli beszéde, amelyben újabb gazdasági szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben.
Örült a forint az óvatos jegybanki nyilatkozatnak
A piaci várakozásoknak megfelelően az MNB 10 bázisponttal tovább vágta az alapkamatot, ami ezzel 2,6%-ra csökkent. A délután 3 órakor megjelent jegyzőkönyvből kiderült, hogy a piaci várakozásokkal összhangban a Monetáris Tanács szerint is a kamatvágási ciklus végéhez közelítenek, azonban mérsékelt további kamatcsökkentésre látnak még teret.
Nyugodt hangulatban vár Matolcsyra a forint
A forint meglehetősen nyugodt hangulatban várja a ma délutáni kamatdöntést, amitől a piaci szereplők többsége 10 bázispontos kamatcsökkentést vár, vagyis 2,6 százalékra csökkenne az alapkamat.
Javul a hangulat, de a forint nem tud erősödni
A pozitívvá váló hangulatot jól jellemzi, hogy hiába jött rossz adat a kínai feldolgozó iparról, amely a kínai gazdaság további lassulását vetíti előre, az ázsiai részvények jelentős emelkedést produkáltak a hét első napján.
Még nem ért véget a játszma Brüsszel és Moszkva között
Brüsszel az éjszaka bejelentette, hogy újabb 21 embert helyeznek feketelistára, és gazdasági szankciókon is dolgoznak. Válaszul az oroszok ellenszankciókat hoztak, amerikai kormányzati tisztviselők Oroszországba való beutazását tiltották meg.
Jó piac-rossz piac: kettéválik a világ
A piac szétvált jó és rossz piacokra. Kezd a világ átalakulni a szokásos üzemmódra: a jó részvények és piacok emelkednek, míg a gyenge piacok és részvények esnek. Akár már jövő áprilisban kamatot emelhet a Fed.
A krími válság után a világ már nem lesz ugyanolyan
Putyin nem tervezi további területek elszakítását Ukrajnától.
Szankciók Moszkva ellen: vajúdtak a hegyek és egeret szültek
Megszülettek a szankciók, amelyek néhány ukrán, krími és orosz embert érintenek, vagyis vannak szankciók meg nem is. A nagy kérdés jelen pillanatban, hogy az oroszok tovább mennek-e.
Az oroszok viszik a Krímet, a befektetők a pénzüket
A krími parlament szavaz az Oroszországhoz való csatlakozásról, míg az EU szankciókat léptet életbe. Persze ezek a szankciók valószínűleg csak a számlák befagyasztásáról fognak szólni, és az energia ellátást nem fogják érinteni.
Most a félelem mozgatja a piacokat
A legerősebb piac is megkapta végül a magáét. Tegnap az amerikai piacok is jelentősebbet estek a Kína körüli aggodalmak és az orosz-ukrán feszültség hatására.
Továbbra is rekordszinten az euró
Oldalaztak tegnap a tengerentúli börzék. Zuhan a WTI a kínai adatokra, veszik az aranyat. Tovább erősödik az euró. Nem tértek magukhoz az ázsiai piacok. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.