A verbális kardcsörgetés után, szépen lassan, lépésről-lépésre csúsznak a felek egyre mélyebbre az ukrán- orosz konfliktusban. Az USA szerint az oroszok lazán átlövöldöznek az ukrán térfélre, s fegyvereket továbbra is szállítanak. Ugyanakkor ténylegesen megjelent a terrorizmus, hiszen két ukrán polgármester ellen is merényletet követtek el. Az egyik ezek közül meghalt. A másik pedig a háborús hadszíntértől „nagyon messze” a volt osztrák-magyar monarchia (vagy lengyel királyság) kiemelkedő városában Lovov-ban (Lembergben) következett be. Az események eszkalálódása kapcsán mindenki fél, előbb utóbb az USA és az EU kénytelen lesz szankciókat bevezetni az orosz energia exportra, amely szétzúzná az orosz gazdaságot - amely az első fél évben, év/év alapon ugyan 1 százalékkal növekedett, de hó/hó összehasonlításban 0.2 százalékkal csökkent júniusban -, de a fejlett hatalmak (EU, USA) gazdaságát sem hagyná érintetlenül. Az orosz gazdaság akár 10 százalékkal is visszaeshetne ebben az esetben, de az EU, USA is 3,5-3 százalékos visszaesésre számíthatna. Így az jó hírnek tekinthető, hogy az EU egyelőre nem tervezi az energiahordózókra kiterjeszteni a szankciókat. Itthon a MOL házatáján voltak csak hírek, s azok sem kedvezőek. Valójában semmilyen előre lépés nem látható az INA, ügyben az után, hogy találkoztak a horvát kormánnyal. A részvény már pénteken negatívan reagált a hírre. Számunkra úgy tűnik, hogy a BUX tovább csökkenhet a mai napon, ami azért kellemetlen, mert most már stabilan a 200 napos mozgóátlag alatt vagyunk. Ráadásul a rövid dinamikus indikátorok alapján akár emelkedhetne is, de ez már pénteken, sőt talán csütörtökön is igaz volt, s mégsem tudta megtenni az index. A DAX is rosszul viselkedik mostanában. Mintha a 200 napos mozgóátlag (9.468 pont) mágnesként vonzaná. Reméljük, ha így is van onnan már tényleg fordulni fog az index, hiszen fundamentális alapon (orosz-ukrán válság nélkül) olcsónak tűnik. Különben ma megpróbálkozhat valamiféle emelkedéssel - írja az Erste tőzsdei elemzése.
Nemzetközi hírek USA - Nem alakult kedvezőtlenül a pénteki kereskedés a tengerentúlon, az indexek mérsékelt eséssel zárták napot (Dow-0,72%, Nasdaq -0,49%, S&P500 -0,5%). - A tartós cikkek rendelésállománya 0,7%-kal bővült júniusban az USA-ban havi alapon, ami kedvezőbb a 0,5%-os várakozásoknál. - A vártnál gyengébbek lettek a Xerox negyedéves számai. Az egy részvényre jutó eredmény 22 cent lett a várt 26 cent helyett, míg az árbevétel 5,29 milliárd dollárra esett vissza, ami a várt 5,31 milliárd dollárnál is alacsonyabb. - Ma egy fontosabb makroadat, a függőben lévő lakásértékesítési adatok látnak napvilágot.
Európa - A pénteki kereskedés során a mínuszoké volt a főszerep, ugyanis a FTSE 100 index 0,44%-ot, a DAX index 1,53%-ot, míg a CAC 40 index 1,82%-ot esett az egy nappal korábbi záróértékéhez képest. - Az Oroszországgal kapcsolatos konfliktusok erőteljesen rányomták a bélyeget a kereskedésre, és véleményünk szerint a következő napokban is fennmaradhat a befektetők pesszimizmusa. Az EU-s küldöttek pénteken megállapodtak a jogszabálytervezetben, ami szerint a pénzpiaci, a fegyverkezési és a high-tech termékekre vonatkozó korlátozások csak a jövőbeli szerződésekre vonatkoznak - az energiaszektort egyelőre nem bolygatják. Mindeközben a híres feketelistára (beutazási tilalom, vagyonbefagyasztás) újabb 15 személy és 18 vállalat került fel. A javaslatot már csak a tagállamok vezetőinek kell elfogadni, ami a hét folyamán meg is történhet. - Az EKB alelnöke, Vitor Constancio szerint az EKB által bevezetett intézkedések (kamatcsökkentés, negatív betéti ráta, LTRO) beéréséhez időt kell adni a piacnak. A szeptemberben induló 4 éves LTRO programtól sokat várnak, így még az is előfordulhat, hogy a korábban belobogtatott európai eszközvásárlási program csak elméleti síkon valósul meg.
Olaj, arany - A WTI 102 dolláron körül mozgott ma reggel, kismértékben gyengülve a pénteki árakhoz képest. A piac a héten megjelenő amerikai gazdasági adatokra spekulál. A várakozások inkább azok, hogy valamivel gyengébb adatok látnak napvilágot, mint korábban. A fő adat a pénteki munkaerő piaci riport lesz, itt is elsősorban az létesült új munkahelyek száma. Az arany 1.304 dollárra nőtt. A fedezeti alapok hosszú idő után vásárlók voltak, mivel 3,1%-kal nőtt a pozíciók száma. A kínai fizikai aranykereslet viszont 19%-kal csökkent az év első felében.
Devizák - Az EUR/USD kereszt tovább folytatta az esést az orosz szankciók kilátásba helyezése miatt, ami több európai ország növekedési kilátásaira is negatívan hathat. A dollárerősödés a következő napokban kitarthat, és a kurzus elérheti az 1,34-es szintet. - A forint a múlt heti kamatdöntő ülés után produkált mozgását lassan ledolgozza. Az EUR/HUF jegyzése immáron 308,5-nél jár, ami egy forintos emelkedést jelent a pénteki szintekhez képest. Távol-Kelet - A Nikkei 0,41%-ot, a Hang Seng 0,98%-ot, a Shanghai index 2,15%-ot emelkedett a hét utolsó napján. - A kínai index emelkedésében vastagon benne volt a júniusi ipari profit alakulásának adata, mely 17,9%-os növekedést mutatott a májusi 8,9%-os emelkedés után. Látva az értéket azt mondhatjuk, hogy a kormány növekedést támogató eszközei egyelőre működnek. - A Malaysia Airline vezetősége (69%-a a cégnek az állami befektetési alapé) a cég átnevezésén gondolkodik. A repülőtársaság túlélésében nem sokan hisznek, mivel az ukrán katasztrófa óta jelentősen megcsappant az utasforgalom. - A héten indul a jelentési szezon Japánban. Az áprilisi ÁFA emelés ellenére is bizakódó a piac, legalábbis a Nomura az adózás előtti eredmények tekintetében mintegy 10%-os növekedésre számít. Határidős piacok - Vegyesen mozognak a határidős piacok a reggeli kereskedésben.
Vállalati hírek - A MOL közleményben tudatta, hogy nem közeledtek az álláspontok a pénteki tárgyalásokon a MOL és a horvát kormány között. A MOL-nak a horvát kormány nem adott vételi ajánlatot az INA-ra. - Véleményünk: Nem meglepő ez az esemény. Egyelőre nem látszik megoldás a kérdésben, a horvát kormány nem biztos, hogy megfelelő vételárat össze tudja szedni a nemzetközi piacokról. - OTP, FHB: Varga Mihály interjút adott a világgazdaságnak. Ebben elmondta, hogy (i) nem számít bankcsődökre a devizahiteles mentőcsomag kapcsán mivel a bankok tőkeellátottsága jó. Azt is hozzátette, hogy a külföldi tulajdonosok kifejezték azon szándékukat, hogy nem hagyják el a magyar piacot. (ii) Azt is elmondta, hogy szeptember-október során jöhet az elszámolás, s csak utána lehet beszélni a forintosításról. Annak ütemezése pedig attól is függeni fog, hogy az MNB devizatartalékát az milyen mértékben érinti. (iii) Beszélt még a költségvetési zárolásokról és a növekedési kilátásokról is. Az utóbbi esetében optimista, amelyet a tavalyi 10 százalékos beruházás bővülésre alapoz. Összességében szerintünk semmi olyan nem hangzott el, amely mérhető árfolyamhatást kellene, hogy okozzon a bakpapírok esetében.