Ám technikailag is alátámasztható egy korrekció, akár a 9.770 pontos letörési szintet is visszatesztelheti a kurzus egy-két napos távlatban. A hazai piacon is jól kezdődött a nap, a múlt heti esés után bőven van tér felfelé, a következő szint a 18.370 pontnál látható 200 napos mozgóátlag.
A múlt hét makroadatok és vállalati hírek tekintetében is foghíjas volt, a következő napok azonban mozgalmasabbak lesznek. A héten már beindul a gyorsjelentési szezon és számos társaság publikálja második negyedéves számait, többek között a Yahoo! és a Google is. Az esti órákban Mario Draghi mond beszédet, az amerikai jegybankelnök pedig szenátusi meghallgatáson vesz részt.
USA
Jó hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúli börzéken, az indexek zárásig emelkedtek és mérsékelt pluszban fejezték be a napot. Fontos makrogazdasági adat nem érkezett pénteken (Dow 0,17%, Nasdaq 0,43%, S&P500 0,17%).
Az amerikai bankok közül elsőként a Wells Fargo jelentett pénteken. Az árbevétel a várt 20,8 milliárd dollárnál magasabb lett, 21,1 milliárd dollár volt a második negyedévben, a tisztított részvényenkénti profit 1,01 dollár lett, ami megfelelt az előzetes várakozásoknak. A bank 30 centről 35 centre emelte meg a részvényenkénti osztalékát is.
Ma piacnyitás előtt a Citigroup publikálja negyedéves számait. A hírek szerint a Citigroupnak 7 milliárd dolláros bírságot kell fizetnie jelzálog fedezetű értékpapírok eladásával kapcsolatos botrány miatt a tengerentúli hatóságoknak, amiről a mai jelentésében számolhat be hivatalosan.
Európa
Főként oldalazással telt a pénteki kereskedés a nyugat-európai tőzsdéken, de zárásra sikerült mérsékelt pluszba lendülniük az indexeknek (FTSE100 0,26%, DAX 0,07%, CAC40 0,37%). A Spiegel értesülései szerint Angela Merkel német kancellár azt tervezi, hogy nem várja meg a következő választásokat, hanem idő előtt önként távozik hivatalából.
Szlovéniában meglepetésre Miro Cerar jogászprofesszor alig egy hónapja alakított pártja nyerte a vasárnapi előrehozott parlamenti választásokat. A negyedik legnagyobb bolgár bank, a Corpbank nem élte túl a bankrohamot és csődbe ment. A helyi jegybank visszavonta a bank működési engedélyét. Ipari termelési adat érkezik ma az euró zónából.
Olaj, arany
A WTI 100.45 dollárra esett ma reggel, ami háromhavi mélypontot jelent. A kurzust elsősorban a líbiai kikötők újranyitásáról szóló hírek mozgatták. Júniusban Líbia napi mintegy 300 ezer hordó kőolajat termelt. Az Es Sider kikötő megnyitása napi mintegy 340 ezer hordó többletkínálatot jelent. Az országnak napi 1,5 millió hordó termelőkapacitása van, ami viszonylat könnyen kikerülhet a piacra, ha az infrastruktúra ezt lehetővé teszi.
Az arany ára 1.320 dollárra csökkent a korábbi 1.340 dollár/uncia szintről, mivel a befektetők szerint a 6 hete tartó emelkedés túlzó mértékű és a részvények iránt ismét nőtt a kereslet, ami csökkentette az alternatív befektetések iránti érdeklődést.
Devizák
A pénteki kereskedésben az EUR/USD árfolyama lényegében változatlan maradt. Ma este 7 órakor beszédet mond Mario Draghi, ami a kora esti órákban hatással lehet a devizaárfolyam alakulására.
Az EUR/USD-hez hasonlóan visszafogott mozgás jellemezte az EUR/HUF árfolyamának mozgását is, ami 310-es értéken várta a mai kereskedés kezdetét.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index pedig 0,6%-ot emelkedett a hét első kereskedési napján. A Lenovo 0,7%-ot emelkedett, miután a IDC and Garnet felmérése alapján a vállalat a második negyedévben is megőrizte a vezető szerepét a PC-k piacán.
Szerdán fogják publikálni a második negyedéves kínai GDP számokat. A várakozások szerint 7,4%- kal növekedhetett a kínai gazdaság. Holnap pedig a japán jegybank ismerteti kétnapos kamatdöntő ülésének eredményét. A piac ezúttal sem számít a 0,1%-os kamatszint megváltoztatására.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.