Miközben fundamentális oldalról nézve továbbra is pozitívak a kilátások, technikailag számos kérdőjel jelenik meg a piacon. Nehéz dönteni a rövidtávú kisebb mozgások tekintetében, ezt mutatja a piaci szereplők viselkedése is. Mindenesetre tegnap a BUX nagy kanócot hagyott, ami negatív jel a folytatás tekintetében. Végignézve a piacokat inkább a kivárás jellemző, miközben a részvények az egyes cégspecifikus híreknek megfelelően tudnak kissé nagyobb mozgást produkálni.
A tegnapi jelentősen alacsonyabb német inflációs adat azt sugallja, hogy a mai napon megjelenő euró zónás infláció is mutathat meglepetést. Az pedig erősítené azt a nézetet, hogy az EKB nemcsak kamatot vág csütörtökön, hanem akár valamiféle mennyiségi lazítást is elindít.
USA
Eséssel indult a kereskedés a tengerentúli börzéken, az átmeneti rossz hangulat azonban elmúlt, miután kiderült, hogy az ISM szoftverhiba miatt rosszabb adatot közölt. Az S&P500 és a Dow Jones indexeknek sikerült pluszba lendülniük, egyedül a Nasdaq zárt pirosban (Dow 0,16%, Nasdaq -0,13%, S&P500 0,07%). A Dow Jones komponensei közül a Caterpillar (1,7%) teljesített a legjobban, a vesztesek táborát az Exxon Mobil (-0,6%) vezette.
Az ISM tegnap szoftverhiba miatt rossz számot publikált májusra vonatkozóan, a feldolgozóipari index helyes értéke 56 pont, ami 1,1 ponttal magasabb a korábbi értéknél és az 55,5 pontos várakozásokat is meghaladja.
Tegnap tartotta szokásos éves fejlesztői konferenciáját az Apple, ahol bemutatták az új iOS8 szoftvert. Több érdekesség is elhangzott a konferencián, de nagy horderejű bejelentés nem történt. A részvény árfolyama 0,7%-os süllyedt. ISM New York indexet publikálnak délután, illetve a májusi gépjármű értékesítési adatok is megjelennek.
Európa
Oldalazással telt a tegnapi kereskedés Nyugat-Európában (FTSE100 0,28%, DAX 0,07%, CAC40- 0,08%). Az euró zónából is fontos adatok érkeznek: májusi előzetes inflációt publikálnak, a várakozás 0,6%, illetve áprilisi munkanélküliségi ráta is érkezik, a várakozás 11,8%.
Olaj, arany
A WTI árfolyama 102,6 dolláron volt ma reggel. Az árfolyam fel és lefelé is mozgott napközben. A befektetők elsősorban a készletek változására koncentrálnak. A becslések 1 millió hordó csökkenésről szólnak. A készletváltozás mellett a líbiai kikötők megnyitása van a figyelem középpontjában. A tegnapi kínai növekedési adat is segített fenntartani az amerikai könnyűolaj árfolyamát. Az arany 1.246 dollár körül volt ma reggel. A tegnapi kedvező USA makroadatok tovább gyengítették az arany kurzusát, mivel a befektetők egyre kevésbé kedvelik a nemesfémet.
Devizák
Pozitív makroadatok láttak napvilágot tegnap a tengerentúlról, aminek hatására erősödött a dollár. Az EUR/USD árfolyama a 200 napos mozgóátlagról lefordulva 1,3635-ös értékről 1,3597-ig zuhant. A forint kissé elfáradt a tegnapi kereskedésben, így az EUR/HUF árfolyam ismét a 200 napos mozgóátlag fölé emelkedett, és a devizapár 304,1-es árfolyamon zárta a kereskedést.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index pedig 0,3%-ot emelkedett. A kínai részvénypiacoknak a tegnapi szünnap miatt csak ma volt lehetősége reagálni a péntek délutáni kormányzati bejelentésekre, így a pozitív hangulatot a mai vártnál gyengébb adat sem tudta elrontani. Ugyanis a HSBC végleges májusi PMI értéke csak 49,4 pont lett, szemben az előzetes 49,7 pontos értékkel.
Kamatdöntő ülést tartott az ausztrál és az indiai jegybank is, a várakozásoknak megfelelően egyik sem változtatott a monetáris kondíciókon. Ausztráliában a kiskereskedelmi forgalom bővülése kissé elmaradt a várttól, a hó/hó alapon becsült 0,3% helyett csak 0,2% volt a növekedés tényleges mértéke.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.