Talán még a gyorsjelentéseknél is nagyobb izgalom övezi majd az amerikai munkaerőpiaci adatokat, ugyanis Janet Yellen ennek alakulásától tette függővé az első kamatemelést. Így várhatóan az elkövetkező hónapokban a befektetők árgus szemekkel fogják figyelni ennek a mutatónak az alakulását és már megint kezdődik a jól ismert régi játék.
A jó hír is lehet rossz hír és fordítva, mert a jó adat kamatemelést jelent, azt pedig nem feltétlen szereti a piac. A délelőtti kereskedésben oldalazásra érdemes berendezkedni, jelentősebb mozgásra csak a délután folyamán megjelenő adatok tükrében várható. Itthon a Richter árfolyamát érdemes szemmel tartani, ugyanis a tegnapi kereskedésben a rendkívül fontos 4000 forintos támaszszinthez érkezett az árfolyam, ami megfoghatja a napok óta tartó esést.
USA
Az amerikai tőzsdék sikeresen függetlenítették magukat az orosz-ukrán és a gázai konfliktus okozta európai árfolyameséstől, sőt az S&P 500 index új csúcsra futott (DOW index -0,16%, Nasdaq index +0,40%, S&P 500 index +0,18%).
A várva-várt Facebook gyorsjelentés mosolyt csalt a szánkra. A havi aktív felhasználók száma 14%- kal, 1,32 milliárd főre emelkedett, továbbá a napi felhasználók száma 19%-kal 829 millió főre emelkedett az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Az árbevétel 61%-kal 2,91 milliárd dollárra nőtt, miközben az adózott eredmény duplázodott. Előbbi esetében a hirdetési bevételek 61%-os növekedése sokat nyomott a latban. Nem mellékes az az információ sem, hogy a mobil hirdetések bevételei a bázisidőszaki 40% után immáron 62%-át adják a csoportszintű bevételeknek. A társaság részvényei 5,5%-kal emelkedtek a zárás után.
Az AT&T második negyedéves eredményei 7,2%-kal estek a magasabb költségeknek köszönhetően. A bevételek év/év alapon 1,6%-kal emelkedtek, 32,6 milliárd dollárra. A menedzsment szerint tartható az idei évre megfogalmazott bevétel várakozás, és ne felejtsük el, hogy a DirecTV felvásárlása is még folyamatban van.
A General Motors 717 950 darab autót kénytelen visszahívni ülésbeállítási problémák miatt. Az idei évben már 29 millió járművet rendeltek vissza a gyárba, ami igencsak rányomja majd a bélyeget a mai piacnyitás előtt megjelenő második negyedéves eredményre.
A délután folyamán publikálják az amerikai munkaerő-piac legfrisebb statisztikáit. A heti friss és a tartós munkanélküli segélykérelmek számában is emelkedést prognosztizálnak az elemzők (308 ezer és 2,51 millió fő). Gyorsjelentési fronton a kalapból a Ford, a Caterpillar, az Amazon.com, a Starbucks számait emelnénk ki. 2014. július24
Európa
Az európai piacok a kezdeti árfolyamemelkedést a nap végére ledolgozták és nulla körüli szinteken zártak (FTSE 100 index +0,04%, DAX index +0,20%, CAC 40 index +0,16%). Ebben szerepe lehetett annak, hogy két ukrán katonai repülőgépet lelőttek a szakadárok, illetve, hogy Oroszország a teljes ukrán élelmiszerimportot betiltaná. Mindeközben Angela Merkel a vártnál gyorsabb beavatkozást sürget. Egyes dokumentumok szerint a legdurvább szankció az orosz olaj- és gázimport betiltása lenne.
A Financial Times értesülései szerint az EU megtiltaná az európai befektetőknek bármilyen orosz kötvény vagy részvény vásárlását, amit a legnagyobb orosz bankok bocsátottak ki. Az orosz államkötvényekre kezdetben nem vonatkozna a szankció.
A délelőtt folyamán záporoznak majd az európai (francia, német, euró zóna) feldolgozó- és szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexek, így érdemes lehet az EUR/USD kurzus mozgását is figyelni a főbb indexek mellett.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 103 dollárig tudott erősödni annak a hírnek a hatására, hogy az USA nyersolajkészlete 4 millió hordóval 371,1 millió hordóra csökkent. A termékek esetében viszont növekedés volt, mind a benzin, mind a dízel nőtt 3,4 millió, illetve 1,6 millió hordóval. A piac spekulál arra is, hogy az Oroszország elleni szankciók érintik-e az orosz olajkínálatot vagy sem. Az arany 1.300 dollár alá esett, elsősorban a részvénypiaci rallinak köszönhetően, mivel a befektetők a kockázatosabb eszközöket keresték. A dollár erősödése sem tett jót az arany megítélésének. A piac már a FED stimulus hamarabb történő csökkentésére számít, ami negatív lehet az arany árfolyamára.
Devizák
A többi feltörekvő devizához hasonlóan a forint is erősödni tudott az euróval szemben a tegnapi kereskedésben, de a mértéke lényegesen kisebb volt, mint kedden, amikor az MNB bejelentette a kamatvágási ciklus végét. Az EURHUF árfolyam átmenetileg 307 alatt is járt, azonban végül 307,1-ig visszahúzták.
Visszafogott mozgás jellemezte az EURUSD párt. A keddi nagy dollárerősödést követően tegnap alig mozdult kurzus értéke, ma azonban tovább folytatódhat a dollár erősödése és ezzel az EURUSD további csökkenése. A devizapár szempontjából a 14:30-kor érkező USA munkaerő-piaci adatokat lesz érdemes figyelni, ugyanis Janet Yellen legutóbbi meghalgatásán arról beszélt, hogy ha a munkaerő-piaci folyamatok továbbra is ilyen ütemben javulnak, akkor hamarabb jöhet a kamatemelés, mint a piac 2015 közepi várakozása. Ha a vártnál jobb adatok jelennének ma meg, azzal még korábbra kezdenék el várni az amerikai kamatemelést, ez pedig még tovább erősítené a dollárt az euróval szemben.
Távol-Kelet
A Shanghai index 1,1%-kal emelkedett, miközben a Hang Seng 0,5%-os emelkedésével áttörte a lélektani 24 000 pontos értéket a mai kereskedésben. A vártnál gyengébb japán makroadat hatására a Nikkei 0,4%-ot esett. 2014. július24
A júliusi előzetes adatok alapján a HSBC által kalkulált beszerzési menedzserindex a várt 51,0 pont helyett 52,0 lett, ami jelentős emelkedés az előző havi 50,7 pontos értékhez képest. A vártnál kedvezőbb adat jelentős emelkedést váltott ki a shanghai és a hongkongi tőzsdén is.
Júniusban a japán export 2,0%-kal maradt el az egy évvel korábbi értéktől, miközben az elemzők 1,0%-os emelkedésre számítottak. Az import nagyjából a várakozásoknak megfelelően alakult, 8,4%- os bővülés volt látható, miközben a piaci konszenzus 8,3% volt. A gyenge exportadatot megsínylette a japán tőzsde mai teljesítménye is.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind pedig az európai határidős piacok vegyesen szerepelnek.