Janet Yellen elnök a döntést követő sajtótájékoztatón azt közölte, hogy az eszközvásárlások kivezetését a tervek szerint fogják folytatni, ha ezt a munkaerő-piaci adatok és inflációs számok is támogatni fogják. Így sok shortos, aki azt gondolta, hogy hamarosan jön az armageddon, valószínűleg zárta a pozíciót, amire Európában is fel lehet készülni. Így a 20 napos mozgóátlagokról, újra északi irányba fordulnak az indexek.
Itthon komoly rallyt láthattunk a MOL-ban, amely az INA körüli spekulációhoz köthető. Legalábbis úgy tűnik. Ugyanakkor egyelőre nem világos a sztori, hiszen a horvát kormánynak nem nagyon van pénze kivásárolni a MOL-t az INA-ból, a MOL meg nem valószínű, hogy tovább megy, hiszen az azt is jelentené, hogy a horvát kormány szemében már barát lenne a MOL. Ez pedig nem valószínű, pláne 1 évvel a választások előtt, miközben eddig a nemzeti érdekeket hangoztatták. Mindenestre itthon és a külföldi piacokon is emelkedésre számítunk.
USA
A nyitás után oldalazni kezdtek a tengerentúli börzék, és a Fed döntésig nem történt semmi. Ezt követően azonban rally üzemmódba kapcsoltak a piacok, és nagyot emelkedtek zárásig. Az S&P500 indexnek sikerült történelmi csúcsra kapaszkodnia (Dow 0,59%, Nasdaq 0,59%, S&P500 0,77%).
A nap legfontosabb eseménye tegnap a Fed kamatdöntő ülése volt, a tengerentúli jegybank a várakozásoknak megfelelően 10 milliárd dollárral 35 milliárd dollárra vágta az eszközvásárlási program nagyságát. A jegybank jelezte, hogy a piac által vártnál korábban lehet kamatemelés. A Fed 2015 végére 1,25%-os (az eddigi 1% helyett), 2016-ra pedig 2,5%-os alapkamatot tart valószínűnek (a korábbi 2,25% helyett). A következő két évre vonatkozó növekedési várakozások nem változtak: 2015-re 3-3,2%-os, 2016-ra pedig 2,5-3%-os GDP bővülést vár a jegybank. Az idei növekedési prognózist viszont 2,8-3%-ról 2,1-2,3%-ra csökkentette a Fed, a rossz időjárás okozta gyenge első negyedévnek köszönhetően. A hosszú távú kamatszintet 3,75%-ra csökkentette a jegybank a korábbi 4%-ról.
Európa
Oldalaztak tegnap a vezető nyugat-európai piacok (FTSE100 0,18%, DAX 0,1%, CAC40 -0,13%).
Olaj, arany
A WTI kőolaj 106,6 dolláron állt ma reggel, az Irak miatti félelem továbbra is a fő tényező, ami emeli az árat. Két cég, az Exxon és a BP is jelezte, hogy kivonja alkalmazottait, mivel tart tőle, hogy a lázadók bekebelezik Bagdadot, ami szabad utat enged a déli olajmezők felé. A készletek is csökkenést mutattak: az EIA riportja szerint 567 ezer hordóval estek az Egyesült Államok nyersolaj készletei. Az arany is nekilendült, ma reggel 1.281 dolláron állt az árfolyam. A tegnapi FED nyilatkozat, amely szerint később lehet a kamatok emelése, szintén segített az arany árfolyamán.
Devizák
Nagyot erősödött a forint az euróval szemben a tegnap esti órákban. Az EUR/HUF árfolyam 307,8-ról 306,5-re mérséklődött, azonban a forint erősödése már az esti órákban, este 8-kor a Fed ülését követően, az itthon már meglehetősen illikvid kereskedésben következett be.
Az EUR/USD árfolyama főként a kora délutáni órákban emelkedett látványosan és visszatesztelésre került a 20 napos mozgóátlag is, miután az árfolyam 1,3547-ről 1,3595-re emelkedett. A Fed nem okozott meglepetést, a vártnak megfelelő mértékben csökkentette az eszközvásárlás mértékét, ugyanakkor Janet Yellen ismételten igyekezett megerősíteni, hogy a lejáró értékpapírokat továbbra is megújítják és, hogy nagyon valószínűtlen, hogy eladnák az értékpapírokat.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,6%-ot emelkedett, a Hang Seng index lényegében változatlan maradt, míg a Shanghai index értéke 1,4%-ot csökkent, mely csökkenés nagyrészt a kereskedés zárása előtt nem sokkal következett be.
A kínai miniszterelnök Nagy-Britanniai látogatásakor megismételte a 7,5%-os növekedési célt továbbá azt mondta, hogy nem félnek a hard landing lehetőségétől.
Határidős piacok
Emelkedést mutatnak a határidős piacok a reggeli órákban