Itt a függetlenség napja, amelyet emelkedéssel ünnepeltek a piacok. Ezt segítették a várakozásoknál jobb amerikai adatok, és az EKB is odatette magát, hiszen a TLTRO a jegybankelnök szavai szerint nem 800, hanem 1.000 milliárd euró lehet.
Így az amerikai piacok új csúcsokon zártak, és a Dow Jones átment a lélektani szintnek számító 17.000 pontos szinten. Valószínűnek tartjuk, hogy a jó adatokra megijedtek a „shortosok” és az alacsony forgalomban „áthúzták” az indexet az „ellenálláson”. Ez még nem jelent semmit, a fontos az lesz, hogy ezt megerősíti-e a piac. Erre viszont várnunk kell hétfőig.
Addig is szemünket a DAX-ra vetjük, hogy az hogyan viselkedik 10.000 pont fölött. Ha megerősíti az áttörést, akkor a folytatásban komolyabb emelkedésre készülhetünk fel, amit a fundamentumok támogatnak. Ugyanakkor ebben az esetben nem tudjuk mire vélni a néhány nappal ezelőtt betöltött szökési rést, amely viszont inkább a technikai gyengeség jele volt. Vagyis kíváncsian figyeljük a fejleményeket, amelyek egymásnak ellentmondó technikai jelzésekre épülnek néhány nap eltéréssel!
Nemzetközi hírek
USA
- A vártnál jobb munkaerő-piaci adatoknak köszönhetően jól indult a kereskedés a tengerentúlon, bár a piacok magyar idő szerint 7 órakor bezártak, a S&P500 és a Dow Jones indexeknek is sikerült történelmi magasságokba kapaszkodniuk (Dow 0,54%, Nasdaq 0,63%, S&P500 0,53%).
- A tegnapi rövidített kereskedés után ma a függetlenség napja miatt zárva tartanak a piacok az Egyesült Államokban.
- A szerdai adatközlés után a tegnapi munkaerő-piaci adatok is lényegesen jobbak lettek a piaci várakozásnál. Az elemzők 210 ezer új nem-mezőgazdasági munkahelyre számítottak júniusban, ezzel szemben 288 ezres adatot publikáltak. A munkanélküliségi ráta 6,1%-ra (6 éves mélypontra) esett az előző havi 6,3%-ról, miközben az elemzők stagnálásra számítottak.
- Az ISM szolgáltatóipari indexe 56,3 pontról 56 pontra csökkent, miközben az elemzők stagnálásra számítottak.
Európa
- Az Európai Központi Bank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó ráta mértékén. Továbbra is 0,15% maradt az alapkamat, míg -0,1% az egynapos betéti ráta, és 0,4% az egynapos hitelráta.
- Az euró zónás szolgáltatóipari és kompozit beszerzési menedzser index egyaránt megfelelt a várakozásoknak. A júniusi végleges adat 52,8 pont lett a piaci előrejelzésnek megfelelően.
- Mario Draghi az EKB elnöke beszélt a refinanszírozási program (TLTRO) méretéről és ütemezéséről. A refinanszírozási program elérheti az 1000 milliárd dollárt, amitől a vállalati hitelezés bővülését várja az Európai Központi Bank, azonban az ingatlanhitelezést, illetve az államokhoz köthető hitelezést kizárják a programból. Az első TLTRO szeptember 18-án indul, a következő pedig december 11-én lesz. A program nagyságát tekintve megegyezik a tengerentúli QE3 kötvényvásárlási programmal. Az elnök azt is hangsúlyozta, hogy az inflációs kilátások rosszabbodása esetén akár nem konvencionális eszközöket is bevethetnek.
- Az EKB ülésrendjének módosításáról is szavaztak tegnap, jövőre hathetente tartják az üléseket.
Olaj, arany
- A vártnál jobb munkaerő-piaci adatok után esni kezdett az arany árfolyama, de a lejtmenet csak átmeneti volt. A nap második felében sikerült ismét emelkednie a nemesfémnek, így az 1.309 dolláros mélypontról 1.319 dollárig kapaszkodott vissza.
- Az olaj árfolyama az iraki feszültségek enyhülésének köszönhetően a tegnapi kereskedésben mérsékelten tovább esett. A WTI árfolyama 104,3 dollárról 104 dollárig csökkent.
Devizák
- A vártnál jelentősen jobb amerikai foglalkoztatottsági adatok és Mario Draghi 1000 milliárd eurós banki hitelezési aktivitás növelését célzó TLTRO programról szóló bejelentésének hatására jelentős dollárerősödés volt tapasztalható tegnap 14:30-at követően. Az EUR/USD árfolyama egészen a 20 és a 30 napos mozgóátlag találkozásáig, 1,360-ig süllyedt.
- A pozitív hangulat és az EKB lazító csomagjának részleteinek ismertetése pozitívan hatott a forintra is, ami a 312-es értékről jelentősen erősödött az euróval szemben, így tegnap este és ma reggel már ismét 310 alatti árfolyamon kereskednek az EUR/HUF devizapárral.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,5%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index 0,2%-ot veszített értékéből, ami összességében meglehetősen gyenge teljesítmény az amerikai, illetve európai indexek emelkedéséhez képest.
- Három veszteséges negyedév után ismét sikerült profitot felmutatnia a HTC-nek. Ennek mérete 2,26 milliárd tajvani dollár (76 millió USA dollár), ami meghaladta az elemzői 2,06 milliárdos várakozást. Az eredmény javulása a költségek lefaragásának köszönhető.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind a negatív tartományban voltak.
Vállalati hírek
- OTP, FHB: Ma dönt a parlament az árfolyamrés és az egyoldalú szerződésmódosítás kérdését rendező devizahiteles törvényjavaslatról. A törvény az előterjesztés szerint azokra az adósokra vonatkozik majd, akik 2004 után vették fel hitelüket. A törvényjavaslat többi része nem tér el a korábban nyilvánosságra hozottól.
- A bankok adókedvezményt kaphatnának azért cserébe, hogy csökknetik az adósok terheit
- mondta el Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető helyettese.
- Öt másik érdeklődő mellett az OTP is pályázik a szlovén Nova KBM bankra, adta hírül tegnap a helyi sajtó. A vételár az 560 millió eurós könyv szerinti érték körül lehet.
- Az magyar állam nem adott el MOL részvényt a múlt heti könyvépítés során.
Gazdasági hírek
- A Moody’s ma hozza nyilvánosságra Magyarország új adósbesorolását. Az eddigi minősítésünk Ba1 negatív kilátással, ami eggyel a befektetési kategória alatt van.