A részvénypiacokkal ellentétben vérontás jellemezte az arany piacát, ami 1340 dollárról 1310 dollár alá esett. Ami még ijesztőbb ebben a történetben, hogy ennek okáról meglehetősen homályos magyarázatok láttak csak napvilágot, mint például profitrealizálás, kockázatkeresés, vagy, hogy csökkentek a brazil-portugál bankválsággal kapcsolatos kockázatok. Ezeknek azonban nem kellett volna ilyen mértékű zuhanást okozniuk a nemesfém piacán.
A kínai kormány igyekszik jó példát mutatni, és bár a környezetszennyezés szempontjából csak jelképes lépésnek tekinthető, hogy a kínai kormányzat legalább részben elektromos autók használatára szándékozik áttérni, azonban a kezdeményezés mindenképpen pozitív példát mutat.
USA
Meredek emelkedéssel indult a kereskedés a tengerentúli börzéken és a jó hangulat a nap végéig kitartott (Dow 0,66%, Nasdaq 0,56%, S&P500 0,48%). A Citigroup tegnap piacnyitás előtt publikálta vártnál jobb negyedéves számait. Az egyszeri tételektől tisztított részvényenkénti profit 1,24 dollár lett a várt 1,06 dollár helyett. Árbevétel terén sem panaszkodhat a társaság, a vártnál 2%-kal magasabb összeget 19,3 milliárd dollárt ért el a második negyedév során.
A jó hangulatot azonban árnyalja, hogy a társaság tegnap jelentette be, hogy 7 milliárd dolláros bírságot kell fizetni a jelzálog-fedezetű értékpapírok szabálytalan eladása miatt. Az összeg úgy oszlik meg, hogy 4,5 milliárd forint bírságot, további 2,5 milliárd forintot pedig kártérítésként fizet ki a társaság. Az árfolyam emelkedését ez utóbbi hír nem gátolta, mert a büntetés várható volt, és 3,8 milliárd dollárt a második negyedévben már el is különített erre a célra a Citigroup. A papír árfolyama 3%-os pluszban zárta a napot.
A Dow Jones index tagjainak többsége emelkedett, a nap nyertese a Visa (1,9%) lett. Az Apple 1,3%-kal 96,45 dollárra emelkedett annak köszönhetően, hogy a Barclays és a Morgan Stanley is 110 dollárra emelte a célárfolyamot. A Tesla 4%-os árfolyam emelkedése mögött az hír áll, hogy a kínai kormány bejelentette, hogy a jövőben nagyrészt elektromos autókat fognak vásárolni. A piac ennek azért örül, mert akár a Teslák is szóba jöhetnek.
A Goldman Sachs 1900-ról 2050 pontra emelte az S&P500-ra vonatkozó év végi célárat. Ma is lesz gyorsjelentés a tengerentúlról, piacnyitás előtt a JPMorgan és a Goldman Sachs publikálja negyedéves számait, zárás után pedig az Intel és a Yahoo! fog jelenteni. Júniusi kiskereskedelmi forgalmi adatot és New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser indexet is publikálnak délután.
Európa
A hétfői nyitás során az emelkedésé volt a főszerep Európában (FTSE100 +0,84%, DAX +1,21%, CAC40 +0,78%), amiben szerepet játszhatott az is, hogy a májusi európai ipari termelési adat megverte az elemzői várakozásokat. Utóbbi 1,1%-os visszaesést mutatott a várt 1,2%-os csökkenés helyett. Mario Draghi, az EKB elnöke tegnapi beszédében újfent kihangsúlyozta, hogy az erős euró kockázatot jelent az euró zóna gazdasági növekedésére nézve.
A Barclays bankház friss elemzésében az euró zóna második negyedéves GDP növekedési ütemét 0,4%-ról 0,2%-ra vágta vissza, az éves előrejelzést pedig 1,1%-ról 1,0%-ra hozta le. A mai nap egyik legfontosabb makrogazdasági adata minden bizonnyal a júniusi brit inflációs statisztika lesz. Az évesített összehasonlítás tekintetében 1,6%-os értéket vár a piac. Egy esetleges felülteljesítés esetén újfent megerősítést jelenthet a piaci számára a jegybank által 2014 harmadik negyedévének végére várt kamatemelés. A GBP/USD kurzusa a reggeli órákban látott 1,7080-as szintről ebben az esetben újra elindulhatna a korábban látott 1,7200-es csúcsok felé.
A másik meghatározó adat a német ZEW hangulat index lesz, 67,0 pontot várnak a korábbi 67,7-hez képest.
Olaj, arany
Az amerikai könnyűolaj, a WTI ma reggel 100,8 dolláron állt, ami közel van az elmúlt két hónap legalacsonyabb árához. A piac továbbra is az iraki és a líbiai eseményeket figyel. Az utóbbi országban ismét nő a feszültség, de egyelőre a korábbi megállapodásnak megfelelően halad a kikötők újranyitása. A piac emellett figyeli az EIA készletadatokat: a piac 2.5 millió hordó nyersolaj készletcsökkenésre számít.
Az arany piaca továbbra is nyomás alatt van az elmúlt napok emelkedése után, bár a tegnapi hír, mely szerint az SPDR Gold Trust, a legnagyobb arany ETF állománya növekedett a tavalyi 41% csökkenés után, emelt tegnap és ma reggel az áron.
Devizák
Tegnap kora reggel emelkedésbe kezdett az EUR/USD kurzusa, és egészen az 1,3640-es szintekig kúszott el. A nap további részében az 1,3620-13640-es sávban oldalazott. A 11 órakor érkező német ZEW index vártnál rosszabb értéke rásegíthet az devizapár további csökkenésére. Az EUR/HUF jegyzése a 310,20-as szintekről a 309,00-es szintekig jött le. Véleményünk szerint a forint piacán kibontakozó erősödés a mai napon tovább folytatódhat.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,7%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett, míg a Shanghai index minimális, 0-0,1% körüli emelkedést tudott csak felmutatni. Kínában a beáramló működő tőke (FDI) 7%-os visszaesésére számítottak, ezzel szemben pozitív meglepetésként 0,2%-kal emelkedett. A kínai jegybank adatai alapján a júniusban kihelyezett hitelállomány a vártnál gyorsabban növekedett. A teljes finanszírozás mértéke 1970 milliárd jüan (317 milliárd dollár) volt, szemben a várt 1425 milliárd jüannal.
A japán jegybank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton, sőt a közzétett közlemény is pontosan megegyezik a korábbi kamatdöntést követő bejelentés tartalmával, illetve a 2%-os inflációs célt sem változtatták meg, ugyanakkor a jövő évi növekedési várakozást 1,1%-ról 1%- ra vágták vissza. Az évi 60-70 ezer milliárd jen (600-700 millió dollár) értékű eszközvásárlási program nagyságán sem változtattak.
Holnap publikálják a második negyedéves kínai GDP adatokat. Jól teljesítettek az autógyártók a hongkongi tőzsdén, miután a kormányzati intézmények a jövőben több elektromos autót fognak vásárolni. Az akkumulátor és elektromos autógyártó BYD például 1%-ot emelkedett a hongkongi tőzsdén és 4,3%-ot az amerikai OTC piacon. Részben ez a hír játszott közre a Tesla tegnapi jó teljesítményében.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow és a Nasdaq pluszban, míg az S&P és a DAX mínuszban voltak.