A BUX úgy tűnik, hogy újra a 30 napos mozgóátlagról, 18.850 pont környékéről akar fordulni, ami cirka 100 pontra van a pénteki záró árfolyamtól. Ezen valószínűleg az sem változtat, hogy a Richter kutatási igazgatója a cég amerikai leányvállalatához távozik, és az eddigi helyettese veszi át a főnöki széket. Sőt az sem, hogy Ukrajnából állítólag átlövöldöznek Oroszországba, és Putyin (immár sokadszorra) harckészültségbe helyezte a hadsereget, és újra gyakorlatozni kezdtek. Mindezt úgy, hogy korábban az ukránok tűzszünetet rendeltek el, hogy ezzel is elősegítsék a békefolyamatot.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Pénteken napközben még megvolt az újabb csúcs a DAX-ban, de nap végére mégis a negatív tartományban zárt az index. Ebben elsősorban az európai bankszektor volt a ludas, amely elég nagy pofont kapott a hét utolsó kereskedési napján. Mindezek ellenére a szerdán hagyott rés egyelőre tartja magát, de a mai napon visszatöltheti az index, ami azt jelentené, hogy megtekinti a 9.964 pontos szintet. Persze akkor már a 20 napos mozgóátlag is beleférhet, amely a 9.947 környékén tartózkodik.
Az S&P500 esetében újra összejött a történelmi csúcs, még akkor is, ha ez nagyon haloványra sikeredett. Persze ezt az utóbbi időben megszokhattuk. A Dow Jones indexben hasonló viselkedést láthattunk, mint a DAX esetében. Napközben megvolt a csúcs, hogy aztán le is forduljon róla. Már nagyon közel van a lélektani 17.000 pontos határ.
Nemzetközi hírek
USA
- A pénteki kereskedés viszonylag egyhangú volt, piacmozgató makrogazdasági adatok hiányában a kereskedés végéig oldalaztak a piacok, kis pluszban zárva a napot. Az S&P500 indexnek azonban még így is sikerült történelmi csúcsot ütnie, és a Dow Jones index is járt új maximumon napközben (Dow 0,15%, Nasdaq 0,2%, S&P500 0,18%).
- A Dow Jones index tagjai közül nap nyertese a Caterpillar (2%) volt, a vesztesek táborát a Walt Disney vezette (1%).
- Májusi chicagói Fed indexet és használt lakásértékesítési adatokat, illetve júniusi feldolgozóipari beszerzési menedzser indexeket publikálnak ma a tengerentúlon.
Európa
- Pénteken nap végére elromlott a hangulat a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,25%, DAX -0,17%, CAC40 -0,48%).
- Az orosz-ukrán feszültség tovább fokozódott a hétvégén. Az Egyesült Államok, Németország és Franciaország vezetői újabb szankciókat fognak bevetni Oroszország ellen abban az esetben, ha az ukrajnai tűzszünet bejelentése után nem tesz lépéseket a feszültség csökkentése érdekében. Hétfőn hajnalban azonban újabb lövések dördültek, orosz területeket ért lövés Ukrajna felől.
Olaj, arany
- Mindkét általunk figyelt és elemzett termék, az amerikai könnyűolaj WTI és az arany ára is tovább menetel felfelé. A WTI ma reggel 107,4 dolláron állt, míg az arany már 1.315 dollár körül mozgott. Az iraki feszültség továbbterjedésének lehetősége egyre nő a piac szerint, ami mindkét nyersanyag árára emelkedően hat. A WTI esetében továbbra is az amerikai készletadatok lesznek kiemelkedőek, míg az amerikai gazdasági növekedés elsősorban az arany árát befolyásolja. A piac a Fed esetleges csúszására is számít, vagyis, hogy a várt első kamatemelés csak jelentős késéssel fog bekövetkezni.
Devizák
- A pénteki meglehetősen adat- és hírszegény kereskedési nap rányomta a bélyegét a devizapiacra is. Sem az EUR/HUF, sem pedig az EUR/USD esetében nem volt érdemi elmozdulás.
- Az EUR/USD 1,3608-ról 1,3600-rá csúszott vissza és ezzel lényegében a 20 napos mozgóátlagon pihent meg, ami 1,3594-nél húzódik.
- A forint árfolyama minimális mértékben erősödött a dollárral szemben, az EUR/HUF árfolyam 306,14- ről 305,98-ig csökkent a pénteki, nyugodt kereskedésben.
Távol-Kelet
- A Hang Seng és a Shanghai index is 0,3%-ot emelkedett, a japán Nikkei index értéke a hajnali jó kezdést követően némileg visszaesett, így mindössze 0,1%-os emelkedést tudott felmutatni.
- A HSBC előzetes beszerzési menedzser indexe várt fölötti mértékben emelkedett Kínában, ugyanis a májusi 49,4 pontról 50,8 pontra emelkedett, ami jelentősen meghaladja a 49,7 pontos várakozást, ráadásul az index értéke december óta most először ugrott a fellendülést jelző 50 pontos érték fölé.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A főbb amerikai határidős indexek a pozitív, míg a DAX a negatív tartományban volt.
Vállalati hírek
- A Moody ma reggeli elemzése a Kúria múlt heti döntését követően azzal számol, hogy a banoknak 1 milliárd eurót kell visszafizetniük, ami a bankszektor tőkéjének 11%-a, ezért a döntés negatívan érintheti a bankrendszer adósbesorolását. Ezért a Moody’s továbra is Ba1 minősítést tart érvényben negatív kilátások mellett az OTP esetében.
- A Standard & Poor’s hitelminősítő negatívról stabilra módosította az OTP és az OTP Jelzálogbank. adósbesorolásainak kilátását, egyúttal megerősítette mindkét bank 'BB/B' szintű hosszú- és rövid lejáratú adósbesorolásait. A lépés azután következett, hogy néhány hónapja Magyarország adósbesoroláának kilátásait is módosították.
- Megrohamozták az ügyfelek a bolgár Coropbankot, ezért a nemzeti bank átvette Bulgária negyedik legnagyobb bankjának irányítását. Az OTP szerint ez egyedi eset volt, és semmilyen hatással nincs az OTP bolgár leányának, a DSK-nak a működésére. A 13%-os piaci részesedéssel rendelkező DSK mérlegfőösszeg alapján a második legnagyobb bank Bulgáriában.
- Az OTP 2014. június 20-án 37.060 darab törzsrészvényt értékesített javadalmazási politikája keretében. A bank a tranzakciót követően 3.751.312 darab saját résztvényt (1,34%) birtokol.
- 2014. augusztus 1-től a Richter jelenlegi kutatási igazgató-helyettese, Dr. Greiner István tölti be a kutatási igazgatói tisztséget. A jelenlegi kutatási igazgató, Dr. Szombathelyi Zsolt a cég amerikai leányvállalatának tudományos igazgatója lesz a jövőben. Árfolyamhatásra nem számítunk.