Az elemzői véleményekben konszenzus van abban a tekintetben, hogy az amerikai GDP az elkövetkező negyedévekben javulni fog. Így az S&P500 újra csúcsot döntött, és a Dow Jones ipari átlagindex is megközelítette a korábbi csúcsot, amelytől mintegy 37 pontra tartózkodik.
A DAX technikai értelemben napok óta korrigál a 10.000 pontos lélektani szint alatt, amelyet ma nap végére, vagy hétfőre befejezhet. Ez a korrekció úgy zajlik, hogy az árfolyam oldalazik. vagyis továbbra is erős az index annak ellenére, hogy néha egészen nagy beleadásokat láthatunk az egyes részvényekbe. Ilyen volt tegnap és tegnapelőtt a profit warning-ot kihozó Osram. A warning csak az árbevételre vonatkozott, és nem a profitra, ennek ellenére két nap alatt majdnem 10 százalékot esett a részvény, miközben a szektortársak 0-10 százalékos emelkedést tudtak felmutatni. Pedig azok között is vannak olyanok, amelyeket érzékenyen érint a hagyományos izzó piac összecsuklása. Mindenesetre szerintünk csak egy erős korrekciót látunk már hónapok óta, amely hamarosan megváltozhat. A Commerzbank is megkapta a magáét azután, hogy az Exan (BNP elemző háza) szerint 75 százalékos valószínűséggel fog tőkét emelni miután a Deutsche Bank is megtette azt, pedig a tőkemegfelelése kicsit magasabb, mint a Commerzbanké. Így újra éledt az az eladói hullám, amely már egyszer mélybe, a lokális mélypontra küldte a részvényt. Tegnap a rés megfordította a mozgást nap közben, és így ma a Commerzbank is észak felé mehet. Itthon a BUX-ban valamiféle fordulat kezdődött tegnap, amely ma is folytatódhat.
USA
A tengerentúlon ismét megjelentek a vevők, és a kezdeti oldalazás után a nap második fele az emelkedésről szólt, Az S&P500 ismét történelmi csúcson fejezte be a kereskedést (Dow 0,4%, Nasdaq 0,54%, S&P500 0,54%). A friss segélykérelmek száma 27 ezer fővel, 300 ezerre esett az Egyesült Államokban múlt héten, ami hét éves mélypontnak felel meg. A piac 318 ezerre számított. A függőben lévő lakásértékesítések havi alapon 0,4%-kal nőttek, ami gyengébb az 1%-os várakozásnál.
Meglepően gyenge GDP adatot publikáltak a tengerentúlon. Az első negyedévben évesített alapon 1%-ot zsugorodott az USA gazdasága, ami lényegesen rosszabb az előzetes 0,1%-nál, és az elemzők -0,5%-os várakozását is alulmúlja. A gyenge adat legfőbb oka a már sokat emlegetett rendkívül gyenge tél. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének májusi végleges adatait publikálják a tengerentúlon.
Európa
Gyakorlatilag oldalazással telt a tegnapi kereskedés Nyugat-Európában (FTSE100 0,29%, DAX 0%, CAC40 -0,01%). A ma reggel publikált német kiskereskedelmi adat lényegesen jobb lett a vártnál, áprilisban 1,5% helyett 3,4% lett az évesített adat.
Olaj, arany
A tegnapi kereskedés emelkedéssel telt az olaj piacán, az árfolyam a 103 dolláros nyitás után 0,5 dollárral feljebb zárta a kereskedést. Gyakorlatilag oldalazást láthattunk tegnap az arany piacán, az 1.257 dolláros nyitás után 2 dollárral lejjebb zárt a kurzus.
Devizák
A tegnapi kötvényaukción nagy érdeklődés volt. tapasztalható. Feltételezhetően egyetlen nagy szereplő jegyezte le a teljes kibocsátott kötvényállományt (összesen 140,5 milliárd forintot, mind a 3,5, mind a 10 éves kötvények esetében), legalább is erre utal, hogy a minimum és a maximum hozam is megegyezett. Ez a felfokozott érdeklődés pedig pozitívan hatott a forint piacára is, ugyanis az EUR/HUF devizapár áttörte a 200 napos mozgóátlag 302,5-ös értékét, és ma reggel is ennek közeléből várja a kereskedés felpörgését.
A vártnál gyengébb amerikai GDP adat és a várakozásokat felülmúló munkaerő piaci adat összességében egy visszafogott dollárgyengülést eredményezett. Az EUR/USD árfolyama 1,3591-ről 1,3602-re emelkedett.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,6%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot emelkedett, míg a Nikkei index értéke 0,2%-ot csökkent. Hétfőn a kínai részvénypiacok, beleértve a hongkongi tőzsdét is zárva tartanak a sárkányhajó fesztivál miatt.
Számos makroadat látott ma napvilágot Japánban áprilisra vonatkozóan. A munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 3,6%, az évesített infláció pedig szintén az előrejelzésnek megfelelően 3,4% lett. Ugyanakkor csalódást okozott az ipari termelés nagysága, ami a várt 4,5% helyett mindössze 4,1%- kal növekedett az elmúlt egy év alatt.
A japán adathoz hasonlóan a dél-koreai ipari termelés is csalódást okozott, a várt 3,1% helyett csak 2,4% volt az éves bővülés mértéke
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.