Bár a hazai részvénypiac mérsékelt, 0,2 százalékos emelkedést tudott felmutatni, túl sok okunk mégsem lehetett az örömre, hiszen a forgalom döbbenetesen alacsony, mindössze 2,2 milliárd forint volt, így aztán a brókereket sem fenyegette a túlzott adrenalin veszélye.
Ma már egy mozgalmasabb napra készülhetünk, hiszen itthon a jegybank tart kamatdöntő ülést, amin várhatóan újabb 10 bázispontos kamatcsökkentésről dönthetnek, míg Amerikában az Apple és a Microsoft gyorsjelentése fog a figyelem középpontjában állni.
Tegnap vélhetően már „kiesték” magukat az indexek, így a mai nap emelkedés jöhet a piacokon, ami támogathatja a BUX index emelkedését is és remélhetően mára a forgalom is ismét magára fog találni.
USA
Fontosabb makroadatok és vállalati jelentések hiányában lefelé vették az irányt a tengerentúli börzék. A kereskedés második felében már sikerült emelkedni a piacoknak, de így is a negatív oldalon zárták a napot (Dow -0,28%, Nasdaq -0,16%, S&P500 -0,21%).
Mozgalmasnak ígérkezik a mai kereskedés, mert számos vállalati jelentés fog érkezni a tengerentúlról. Piacnyitás előtt többek között a Coca Cola, a McDonald’s és a Verizon Communications jelent, zárás után pedig az Apple és a Microsoft publikálja negyedéves számait.
Európa
Komolyabb mínuszokat kalapoztak össze tegnap az európai indexek, így a FTSE 100, a DAX és a CAC 40 index is. Az esés mértéke 0,31%, 1,11% és 0,71% volt. A mai napon tovább folytatódhat az ukrán-orosz saga, ugyanis Vlagyimir Putyin által összehívott orosz Nemzetbiztonsági Tanács és az EU-s külügyminiszterek is tárgyalóasztalhoz ülnek. AZ EU ülésen a szankciók kiterjesztéséről dönthetnek. A konkrét gazdasági szektorokkal kapacsolatos büntetések (3. lépcsőfok) helyett az eddigiekben alkalmazott egyes vállalatokra és magánszemélyekre vonatkozó célzott intézkedések listájára kerülhetnek fel újabb szereplők.
A Tesco tegnapi bejelentése alapján az aktuális félévre várt árbevétel és nettó profit tekintetében sem éri el a korábban várt menedzsment prognózist. A profitwarning után kiderült, hogy a jelenlegi vezérigazgató, Philip Clarke távozik posztjáról és vérfrissítést hajtanak végre a felsővezetésben.
Olaj, arany
A WTI 104,9 dollárig nőtt ma reggel. A piac elsősorban a mai készletadatokra figyel. Úgy tűnik igen erős az Egyesült Államok kereslete, de egyelőre a megnövekedett kínálat lépést tud tartani ezzel. Szintén fontos fejlemény az Oroszország elleni lehetséges további szankciók bevezetése, ami hathat Oroszország olajexportjára is. Egyelőre nem biztos, hogy ezek bevezetése mellett dönt az USA és az EU. Az arany 1,307 dollárig süllyedt ma reggel. Az arany árára negatívan hatott a dollár erősödése, míg a gázai és az ukrán konfliktus egyelőre tartotta az árat.
Devizák
Az EUR/USD devizapár dollár lába erősödni tudott a geopolitikai bizonytalanság fennmaradása miatt, aminek köszönhetően a jegyzés 1,3540-ről 1,3512-ig esett. Az EUR/HUF a régiós devizákkal együtt kéz a kézben mozgott. A forinterősödés egészen a 309,10-es szintekig éreztette hatását, pedig a kamatdöntő ülés előtt egy nappal – újabb 10 bázispontos kamatvágás jöhet a mai napon – ellentétes irányú mozgás lett volna indokolt.
Távol-Kelet
A HangSeng index 1,4%-ot emelkedett, ami a legnagyobb mértékű emelkedés az elmúlt 4 hónapban. A Nikkei 1,0%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot emelkedett. A China Business News értesülései szerint a kínai fejlesztési bank 161 milliárd dollárnyi hitelt készít elő, amit lakásfejlesztések támogatására fordítanának.
A japán tőzsdén 80 részvény esetében csökkentették az árjegyzés lépésközét, amitől a likviditás növekedését várják. A kisebb lépésköz elsősorban a high frequency trading számára bírhat jelentős előnnyel.
Határidős piacok
Emelkedést mutatnak a határidős piacok a reggeli kereskedésben.