Az EKB intézkedése hamarosan elérheti a kellő hatást, és a tavaly decemberben még lokális csúcson levő index, újra emelkedő pályára kapcsol. Az USA-ban sem segítettek a makrogazdasági adatok. Az infláció a várakozásoknál kicist nagyobb lett, ami a Fed mai ülése előtt jelzés, hogy tovább kell menni a QE kivezetésében. Azt gondoljuk, hogy nem fog begyorsítani a Fed, és továbbra is 10 milliárd dollár lesz a QE csökkentésének mértéke.
Összességében oldalazó piacokat láthatunk a mai napon, amely talán inkább egy kis emelkedést jelent itthon, és a DAX index esetében is.
USA
Az erős nyitás után visszaestek a vezető tengerentúli indexek, majd ismét erőre kaptak a piacok, és a Nasdaq vezetésével mérsékelt pluszban zárták a napot (Dow 0,16%, Nasdaq 0,37%, S&P500 0,22%).
A Nasdaq komponensei közül kiemelkedően teljesített egy Micros Systems nevű társaság, a közel 15%-os emelkedés annak köszönhető, hogy az Oracle hamarosan közel 5 milliárd dollárért vásárolhatja meg a társaságot. A Micros Systems a vendéglátás területén nyújt különféle technológiai szolgáltatásokat.
A lakáspiaci adatok csalódást okoztak tegnap, az lakás építések az áprilisi 1,072 millióról 1,001 millióra csökkentek májusban, miközben piac 1,03 millióra számított. Az építési engedélyek száma sem alakult valami fényesen, májusban 991 ezer engedélyt adtak ki, ami közel 60 ezerrel rosszabb az elemzők várakozásánál. Az éves infláció némileg magasabb volt a piaci várakozásoknál a tengerentúlon, 2% helyett 2,1%- kal bővültek a fogyasztói árak májusban. A maginfláció pedig 1,9% helyett 2%-ra emelkedett.
A General Motors idén már 44. alkalommal hív vissza autókat, az idei első félévben összesen 20 millió autót rendelt vissza, ami kétszer annyi, mint amit tavaly összesen értékesítettek. A mai kereskedésben a Fed kamatdöntő ülésére fókuszálhatnak a befektetők, az alapkamat (0,25%) tartására számítanak a befektetők, valamint arra, hogy az eszközvásárlási programot 45 milliárd dollárról 35 milliárd dollárra csökkentheti a Fed.
Európa
Napközben megbotlottak a vezető nyugat-európai indexek, de zárásra sikerül ledolgozniuk a veszteséget, és pluszban fejezték be a kereskedést (FTSE100 0,18%, DAX 0,36%, CAC40 0,58%). A gazdasági kilátásokra vonatkozó várakozások romlottak Németországban. A ZEW index 29,8 pontra süllyedt júniusban az előző havi 33,1 pontról, a várakozás 35 pont volt.
Olaj, arany
106,5 dollár volt ma reggel a WTI árfolyama, lényegében a tegnapi szinteken mozgott az amerikai kőolaj jegyzése. Továbbra is az iraki feszültségek tovaterjedésétől félnek a befektetők leginkább: a harcok egyelőre Bagdadtól északra zajlanak, és nem érintik a fő kőolajtermelő déli területeket. Irak még növelni is tudta olaj exportját az elmúlt hetekben köszönhetően az elmúlt években kiépült infrastruktúrának. Az arany 1.268 dolláron állt ma reggel, a piac a mai Fed bejelentésre figyel. A meglepetés az lenne, ha a Fed nem folytatná a szűkítést a korábban beharangozott havi 10 milliárd dolláros mértékben.
Devizák
Lefordult tegnap az 1,358-as ellenállástól az EUR/USD, és 1,354-ig süllyedt a kereskedés végére. A tegnapi mozgás a devizapár süllyedő trendjét erősíti, a mai kereskedésben pedig a Fed kamatdöntő ülése előtt kivárásra számítunk.
Minimális mértékben gyengült tovább tegnap a forint, napközben öthetes lokális (307,9) csúcson is járt az árfolyam, majd zárásra 307,5-ig korrigált vissza. A mai kereskedésben is folytatódhat az EUR/HUF emelkedése.
Távol-Kelet
Főleg a japán piacon jó a hangulat a gyenge makroadat ellenére, Kínában már vegyes az indexek teljesítménye (Nikkei 1,02%, Hang Seng 0,04%, Shanghai -0,47%). Japánban elég gyengére sikerült az import adat: az áprilisi 3,4%-os bővülés után májusban 3,6%-kal esett vissza a kivitel, miközben a piac 1,8%-ra számított. Az export adat is meglehetősen gyenge lett, a visszaesés 2,7% volt májusban, miközben a piac -1,3%-ot várt.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek minimális pluszban, és az európai indexek is a pozitív tartományban voltak ma reggel.