A német piacon két olyan részvényt is láthattunk a közelmúltban, amelyek hasonló formációt hoztak létre, mint a DAX, nevezetesen szökési rést, vagy valami ahhoz hasonlót. Később csúnya behalás közepette tesztelték a rést. A nem DAX tag Osram esetében betöltésre került a rés, míg a Lufthansa esetében most történnek erre utaló mozgások. Így nagy figyelemmel kísérjük a történéseket, mert a formális logika szerint ha a Lufthansa is betölti a rést, akkor jó eséllyel gondolhatjuk, hogy valami hasonlót fogunk látni a DAX-ban is. Az pedig rosszat jelent a folytatás tekintetében.
A DAX 9.810 és 9.820 között hagyott rést. A geopolitikai feszültségek, illetve bizonyos cégek körül egyre növekvő bizonytalanság (lassuló világgazdasági növekedési kilátások) nem kedveznek a további hegymenetnek. Ugyan még pozitív a technikai kép, de tartsuk nyitva a szemünket, mert az is elromolhat hamarosan.
USA
Oldalazással telt a pénteki kereskedés a tengerentúlon, az indexek egész nap egy szűk sávban mozogtak, végül minimális emelkedéssel zárták a napot (Dow 0,25%, Nasdaq 0,31%, S&P500 0,31%). A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe jelent meg az Egyesült Államokban pénteken. A piac 83 pontra számított, ezzel szemben csak 81,2 pont lett az index, de a piac nem reagált negatívan az adatra.
A termelői árak visszaestek a tengerentúlon, a piac 0,1%-os emelkedésre számított az áprilisi 0,6% után, ezzel szemben 0,2%-kal estek vissza az árak. Közel 7%-ot emelkedett az Intel, miután a chipgyártó megemelte az aktuális negyedévre vonatkozó árbevétel várakozását. Májusi ipari termelési adat és New York-i feldolgozóipari beszerzési menedzser index érkezik ma délután a tengerentúlról.
Európa
Rossz volt a hangulat pénteken a nyugat-európai börzéken (FTSE100 -0,95%, DAX -0,26%, CAC40- 0,25%). Egy fokozattal leminősítette Bulgáriát az S&P, így az ország a befektetésre ajánlott kategória aljára került. Az euró zónából májusi fogyasztói árindexet publikálnak.
Olaj, arany
A WTI 107,4 dolláron állt, a piac leginkább az iraki eseményeket figyeli. Némi megnyugvást hozott, hogy az ISIS felkelői nem tudtak tovább közeledni Bagdad felé, így egyelőre nem fenyegetik az iraki termelés többségét adó déli olajmezőket. Az arany 1.285 dollárig nőtt. Az iraki krízis adta a legnagyobb lendületet az aranynak, mivel a befektetők aggódnak a polgárháború elmélyülése miatt.
Devizák
A múlt hét a forint gyengüléséről szólt, de pénteken már egy szűk sávban mozgott az EUR/HUF kurzusa. Minimális erősödés után 306,3-nál zárta a kereskedést a hazai fizetőeszköz, amit a reggeli órákban már gyengülés követett. 307 fölé kapaszkodott a forint kurzusa az euróval szemben. A Kúria döntése előtt már nem várható nagyobb mozgás a forint piacán.
Az EUR/USD árfolyama oldalazott a múlt hét második felében. Pénteken már nagyobb volatilitás mellett zajlott a kereskedés, de érdemi elmozdulásról nem beszélhetünk. Reggel enyhe emelkedés után 1,355-ig emelkedett az árfolyam.
Távol-Kelet
Vegyes a kép az ázsiai börzéken (Nikkei -1,09% Hang Seng -0,06%, Shanghai 0,59%). A kínai piacokat segítheti, hogy a kínai elnök továbbra is elérhetőnek tartja a gazdaság idei 7,5%-os bővülését.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.