Lassan megnyugodhatnak a piaci kedélyek, legalábbis erre utalhat az európai és tengerentúli indexek pénteki teljesítménye. E piacmozgás mögött az állhat, hogy egyes befektetők a kedvező vállalati gyorsjelentések láttán az átmeneti megingást vásárlásokra használhatták ki. A mai nap makrogazdasági hírek és vállalati gyorsjelentések szempontjából kevésbé lesz izgalmas, azonban a következő napokban felpörögnek az események. Amerikából olyan nagyágyúk érkeznek majd, mint a McDonald’s, az Apple, a Microsoft, a Facebook, a Ford vagy éppen az Amazon. Az európai társaik közül pedig a Daimler, a BASF, a Nokia és az LVMH számaira érdemes koncentrálni.
USA
Amerikában a gyengébb Michigani fogyasztói bizalmi index adat ellenére is (83,0 pont helyett 81,3 pont lett) masszív emelkedést láthattunk pénteken. Az indexek közül a Dow Jones 0,73%-kal, a Nasdaq 1,57%-kal, míg az S&P500 1,03%-kal zárt magasabban, mint tette azt a csütörtöki kereskedés során.
A General Electric a profit és a bevételek szintjén is jobban muszikált, mint egy évvel korábban (+9% és +7%). Ez pontosan megfelelt az elemzők modeljeiben szereplő számoknak. A lényegi információ ezúttal a pénzügyi dívizióval kapcsolatos részvénykibocsátás volt, ami a tervek szerint e hónap végéig le is zárulhat. Az Amazon havi 10 dolláros előfizetői díj ellenében elérhetővé teszi a Kindle könyvolvasók teljes e- könyv kínálatát. Az új szolgáltatás akár 1 milliárd dolláros többletbevételt is jelenthet a cégnek. Gyorsjelentések terén a mai nap nem sok érdekességet tartogat számunkra, egyedül az on-line videómegosztó, a Netflix számai lehetnek érdekesek.
Európa
A pénteki kereskedés során azt láthattuk, hogy a kezdeti mélyrepülés után szépen lassan kezdenek magukhoz térni a főbb európai indexek és a záráshoz közeledve egyre többen a nulla körüli szintre vagy afölé kapaszkodtak. A FTSE 100 index +0,17%-ot, a CAC 40 index +0,44%-ot emelkedett, míg a német DAX index 0,35%-os hátrányt kalapozott össze. Egyes szereplők a geopolitikai bizonytalanság okozta korrekciós hullámot arra használhatták ki, hogy a közelgő gyorsjelentések előtt betárazzanak a részvényekből, mondván a kedvező fundamentumokat elhomályosítja a kialakult helyzet. David Cameron brit miniszterelnök, és holland társa, Mark Rutte arra kérte Vlagyimir Putyint, hogy vesse be a befolyását a szeparatistákanál a roncsok átvizsgálásával kapcsolatban.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 102,7 dollár körül állt. A piac az Oroszország ellen szankciók hatását értékeli. Egyelőre úgy tűnik, hogy a lelőtt maláj repülőgép nem okoz majd fennakadást az orosz olajértékesítésben, másik oldalról viszont gondokat okozhat az új beruházásoknál. Az arany ára stabilan 1.313 dollár körül mozgott. A hírek szerint a fedezeti alapok csökkentették vételi pozícióik számát az aranyban, az elmúlt héten mintegy 8,5%-kal. Az aranyra kedvezően hathat a feszültségek fokozódása, a piac most az orosz-ukrán és a izraeli-palesztin konfliktusra figyel elsősorban.
Devizák
A péntek délelőtti órák egyértelműen a kockázatkerülésről szóltak, ami erősítette a menedékdevizaként szolgáló dollár erősödését, aminek hatására az EUR/USD árfolyam átmenetileg 1,35 alatt is járt, azonban a szint áttörése csak átmenetileg bizonyult. A délutáni órákra megnyugodtak a piacok és ismét a kockázatosabb eszközök irányba fordultak a befektetők, ráadásul megindulhattak a profitrealizálások is, így az EUR/USD árfolyama délután már emelkedést mutatott, aminek eredményeként ma reggel már 1,354-en áll az EUR/USD jegyzése.
A globális kockázatkerülés ellenére erősödött a forint az euróval szemben. Az EUR/HUF 311,3-ról a 20 napos mozgóátlag 309,5-ös értékéig erősödött a forint. Ma reggel viszont egyelőre nem sikerült áttörnie a mozgóátlagot, hanem onnan ismét felfelé indult el a devizapár jegyzése a holnapi kamatdöntést megelőzően, melytől a piac újabb 10 bázispontos kamatcsökkentést vár.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,2%-ot, a Shanghai index pedig 0,3%-ot esett a mai kereskedésben. A japán részvénypiac nemzeti ünnep miatt zárva tartott. Fontosabb hír, illetve adat ma nem jelent meg Ázsiából. Az enyhe csökkenés fő oka továbbra is a geopolitikai kockázatok. 6 éves szünetet követően a héten sor kerül az első jelzálog fedezetű értékpapír kibocsátására Kínában. A Postal Savings Bank of China tervez 1,1 milliárd dollárnyi értékpapírt kibocsátani.
Határidős piacok
Lefelé tartanak a tengerentúli határidős börzék, az európai határidős indexek azonban emelkedést mutatnak.