Persze ne feledjük, hogy bármikor érkezhet egy olyan bejelentés, aminek hatására pillanatok alatt kártyavárként dőlnek össze az indexek. Fontosabb gyorsjelentés a hét utolsó napján nem lát napvilágot, ugyanakkor a devizapiac számos meglepetést tartogathat – reméljük a magyar vonal kisebb pofont kap majd, mint a focicsapataink tegnap az Euró-ligában. A 10 órás német IFO üzleti hangulat index az EUR/USD kurzusában, míg a 10:30-as második negyedéves brit GDP adat a GBP/USD kurzusában hozhat megnyugvást. .
USA
Viszonylag egyhangú volt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az indexek oldalazás után felemás elmozdulással zárták a kereskedést. Az S&P500 indexnek pár pont is elég volt ahhoz, hogy történelmi csúcsra kapaszkodjon (Dow -0,02%, Nasdaq -0,04%, S&P500 0,05%). Az amerikai új-lakás értékesítések csalódást okoztak, a várt 475 ezer helyett 406 ezer lakást adtak el júniusban, ami 8,1%-os visszaesést jelent, miközben a piac 5,8%-os csökkenést várt.
A friss segélykérelmek száma 284 ezer volt az előző héten, ami lényegesn jobb a 307 ezres várakozásnál. Az adat 8 éves mélypontnak számít. A Markit által közölt júniusi feldolgozóipari beszerzési menedzser index 56,3 pont lett, ami valamelyest alulmúlja az 57,5 pontos várakozást.
A Ford gyorsjelentése láttán valószínűleg nem fogja az árfolyam behúzni a kéziféket, ugyanis a bevételek kismértékben, 37,4 milliárd dollárra nőttek, miközben a nettó profit 6%-kal haladta meg a bázis időszaki értéket az erős ázsiai és amerikai értékesítéseknek köszönhetően. A dél-amerikai devizahatások mellett egy 329 millió dolláros orosz leírás is rontotta az eredményt. A menedzsment közleményében tudatta, hogy az európai operációt átstrukturálják, míg a belga gyárat bezárják.
A bevételek ugrásszerű növekedése ellenére is (+23%) tovább nőtt a veszteség a nettó profit soron az Amazonnál. A várt 15 centes veszteség helyett a 27 centes mínusz óriási csalódás a piac számára, amit egy közel 10%-os eséssel nyugtázott. Ma a Xerox és a Moody’s publikálja negyedéves számait.
Európa
Jó hangulatban telt a kereskedés Nyugat-Európában, az indexek emelkedéssel zártak (FTSE100 0,34%, DAx 0,41%, CAC40 0,79%). Bejelentette lemondását az ukrán miniszterelnök tegnap, miután az energiaügyi törvény és a hadsereg finanszírozásának növelését célzó költségvetési jogszabályt nem sikerült keresztül vezetni a parlamenten. Az Ütés Párt egyik vezetője szerint nincs elég képviselő ahhoz, hogy elfogadják a lemondást (226 szavazatra lenne szükség a 450 tagú parlamentben). Több képviselő szerint augusztus 25-26-án jelenthetik be a parlament feloszlatását és az előre hozott választásokat, ami október végén jöhet.
Az Európai Bizottság az Oroszország elleni intézkedések jogszabályait jövő héten fogadhatják el az EB szóvivője szerint. Az EU feketelistájára addig is újabb 15 orosz személy, valamint 18 intézmény és vállalat kerül fel. Az eddigiekben csak szóban emlegetett harmadik körös szankciók valósággá válhatnak, aminek a pénzügyi, hadipari és az energetikai cégek eshetnek áldozatul. .
Az IMF csak augusztus végén dönt az Ukrajnának folyósítandó 1,4 milliárd dolláros segélycsomagról. Az összeg beérkezése egyre sürgetőbb, ugyanis idén 8 milliárd dollárnyi adósságot kell visszafizetnie, ami nem tartalmazza az orosz gázszállításból eredő 5,3 milliárd dolláros adósságot.
Ha már az IMF-et említettük az előbb, akkor nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy a globális gazdasági kilátásokat visszavágta a testület. Az idei évre korábban prognosztizált 3,7% helyett 3,4% lesz. Az indoklás szerint az első negyedéves lehangoló amerikai GDP adat miatt volt szükség a korrekcióra. A 2015-re várt 4%-os GDP növekedési ütem értékén nem változtattak. A brit gazdasággal kapcsolatban azonban bizakodóak, hiszen az idei növekedési előrejelzést 0,4%-kal, a jövő évit 0,2%-kal 3,2%-ra illetve 2,7%-ra emelték fel.
Makrogazdasági adatok tekintetében a 10 órás német IFO hangulat index és a második negyedéves brit GDP adat lesz a fókuszban. Utóbbi esetében érdemes figyelni a GBP/USD kurzust, ami az 1,70- es lélektani támaszszintnél billeg.
Olaj, arany
A WTI 102,2 dolláron volt ma reggel, lényegében azonos szinten a tegnapi árral. A piac elsősorban a kínálati számokat figyeli – a várakozások szerint a növekvő kínálatot fel tudja szívni az izmosodó USA gazdasága, így a piac inkább az árak emelkedésére számít a jövő heti készletadatoktól. A geopolitikai feszültségek egyelőre a háttérbe szorultak. Az arany 1.292 dolláron állt. A kedvezőbb gazdasági kilátásokról szóló hírek negatívan hatottak az arany árára, ami indokolja a második hete tartó esést. Az arany árára kedvezőtlen a FED stimulus idő előtti kivonása.
Devizák
Az EUR/USD kurzusa erőteljesebb kilengéseket produkált a tegnapi napon. A kora reggeli 1,3440-es szintekről megugrott az árfolyam az 1,3480-as szintekig, ahonnan újra a dollár erősödését láthattuk. A forint is egész jól tartotta magát a többi régiós és feltörekvő piaci devizával egyetemben. Az EUR/HUF jegyzése a nap nagy részét a 308-307,5-es sávban töltötte.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Shanghai index 0,6%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng index értéke nem változott. A japán CPI összességében a várakozásoknak megfelelően alakult és 3,6% lett júniusban, míg az energia és élelmiszerárakkal tisztított mutató értéke 3,3% lett. A japán index emelkedéséhez nagymértékben hozzájárultak a kedvező vállalati eredmények is. A robotgyártó Fanuc árfolyama több mint 5%-ot emelkedett, miután duplázta első negyedéves eredményét.
Határidős piacok
A negatív oldalon mozognak a határidős piacok a reggeli kereskedésben.