Kizöldültek a piacok. Új csúcsokat láthattunk napon belül az S&P500 és a Dow Jones indexekben is. Gyakorlatilag ostrom alatt vannak a kritikus 2.000 és 17.000 pontos szintek. Közben a Nasdaq új lokális csúcsra ment, méghozzá úgy, hogy rést hagyva hagyta el az ellenállási szintet. Ezek erőt sugalló mozgások, pedig a lélektani szintek környékén nem árt óvatosnak lenni.
Magyarország államadóssága nem teljesíti a csökkenő pálya kritériumait, így az Európai Bizottság nagyon explicit figyelmeztetést adott ki. Ha visszakerülnénk a túlzott deficit eljárás alá, akkor veszélybe kerülhetne az évi nettó 3 milliárd eurós EU-ból jövő támogatás. Az pedig a GDP 3 százaléka, és abszolút nem mindegy, hogy megkapjuk-e vagy sem, miközben amúgy az éves GDP növekedésünkre vonatkozó becslések 2-3 százalék körül szóródnak.
Érdemes megemlékeznünk a Richterről is. Az elmúlt hetekben sokat erősödött a rubel, ami pozitív. Viszont az elmúlt két napban újra a gyengülés útjára lépett, de az ezzel párhuzamos agresszív forint gyengülés kikompenzálta azt. Így a rubel-forint keresztárfolyam a tavaly decemberi szint környékén mozog jelenleg, vagyis az árfolyamokban bekövetkezett változások összességében pozitívak a cég várható eredményének tekintetében.
Nemzetközi hírek
USA
- Kiváló hangulatban kezdték az év második felét a vezető tengerentúli indexek. Az S&P500 történelmi csúcson zárta a kereskedést, a Nasdaq szintén új maximumra kapaszkodott, a Dow Jones index pedig hajszálnyira van a 17.000 pontos lélektani szinttől (Dow 0,77%, Nasdaq 1,15%, S&P500 0,65%).
- A Twitter 2,6%-ban zárta a kereskedést, de napközben komolyabb pluszban is járt a kurzus. A jó hangulat oka, hogy új pénzügyi igazgatót, egy korábbi Goldman Sachs bankárt nevezett ki a társaság.
- Az ISM feldolgozóipari index júniusi értéke 55,3 pont lett, ami gyengébb a várt 55,9 pontnál.
- Az amerikai autóértékesítési adatok jobbak lettek a vártnál, a belföldi értékesítések 13 millió darab helyett 13,25 millió darabra emelkedtek, míg az összes gépjárműeladások a várt 16,38 millió darab helyett 16,92 millió darabra nőttek.
- Délután az ADP foglalkoztatottság változását és New York-i ISM indexet publikálnak a tengerentúlon.
Európa
- Nyugat-Európában is jó hangulat uralkodott, a kereskedés végéig emelkedtek az indexek (FTSE100 0,88%, DAX 0,7%, CAC40 0,86%).
- 11,6%-on stagnált a munkanélküliségi ráta az eurozónában májusban, míg Németországban változatlanul 6,7%-os volt a munkanélküliség.
Olaj, arany
- A hétfői kitörés után a tegnapi kereskedésben sikerült több mint 3 hónapos csúcsra kapaszkodnia az aranynak, de az 1.333 dolláros lokális csúcsról 1.326 dollárig esett az árfolyam. A további emelkedés egyelőre még várat magára.
- Nagy volatilitás volt tegnap a kőolajban. 104,6 és 106 dollár között mozgott az árfolyam, még nem sikerült érdemben elrugaszkodni a 105 dolláros támaszról. A reggeli kereskedésben enyhe emelkedés látható.
Devizák
- A délelőtti órákban a forint áttörte a 310-as szintet az euróval szemben és ezt követően könnyedén ugrott a 311-es érték közelébe, ahol a következő lökést Brüsszel üzenete adta meg az EUR/HUF devizapárnak, ugyanis a bizottság szakértői közölték, hogy 2015 elején akár újra is indulhat Magyarország ellen a túlzott deficiteljárás (EDP). A hírre villámgyorsan 312,3-ig emelkedett az EUR/HUF jegyzése, ahonnan ma reggelre 312-ig korrigált vissza.
- Kis elmozdulást mutatva a 200 napos mozgóátlag 1,3673-as értékén billeg az EUR/USD devizapár. A mai kereskedésben eldőlhet, hogy csak a támasz visszatesztelését láthattuk, vagy ténylegesen a mozgóátlag alá esik a devizapár értéke és ezzel töri az elmúlt napok emelkedő trendjét.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,4%-ot, a Hang Seng 1,1%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke nem változott jelentősen.
- Az ázsiai kereskedésben alulteljesítőnek számítottak a kínai ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cégek az ismét fokozódó ingatlanpiaci aggodalmak miatt,
Határidős piacok
- Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak, míg az európaiak vegyes képet mutattak ma reggel.
Vállalati hírek
- OTP, FHB: A bankszövetség tegnap sajtótájékoztatót tartott, ahol elmondták, hogy: (i) az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések megfeleltek a szabályozásnak. Véleményük szerint a devizahitelek kivezetésének és a visszafizetéseknek egy időben kellene megtörténniük. Hozzátették, hogy az aggregát számok alapján nehéz megbecsülni a teljes költséget, de az eltérés becslések szerint 300 milliárd forint lehet.
- Az OTP bejelentette, hogy a bankkal szembeni 80 millió eurós ügyfélkövetelést a montenegrói bíróság elutasította.
- A Crescent Petroleum megerősítette, hogy nem adott el MOL részvényt a közelmúltbeli könyvépítés során. Úgy tudjuk, hogy pénzügyi befektetők adták el részesedésüket.
Gazdasági hírek
- Az Európai Bizottság már jövő tavasszal túlzott deficit eljárást kezdeményezhet Magyarország ellen a magas államadósság miatt. A forint gynegüléssel reagált a hírre.