Jól megnézve a vezető indexek (S&P500, Dow Jones, DAX) grafikonjait azt láthatjuk, hogy az új csúcsok után nincs behevülés, száguldás, hanem trendelő mozgás van kialakulóban: a kotta szerint kis elrugaszkodás a 20 napos mozgóátlagról, majd annak visszatesztelése, utána megint rugaszkodás, vagyis szép trendet mutató mozgás.
Az ilyenekben, ha igaznak bizonyulnak, jó stratégiával sok pénzt lehet keresni. Ugyanakkor a fundamentumok és azok változása is nagyon fontos tényező, hiszen az ilyen trendek akár évekig is el tudnak tartani. Ráadásul a fent említett indexek esetében a pozitív fundamentumokról is meg vagyunk győződve, és úgy tűnik, hogy nemcsak mi, hanem a Fed is.
USA
Hullámvasútra kerültek a tengerentúli börzék tegnap, a nyitás után mélyrepülés kezdődött, amit félidőben éles fordulat követett és nagy hajrá után a Dow és az S&P500 is pluszba kapaszkodott, az utóbbi index ráadásul történelmi csúcson is zárta a kereskedést (Dow 0,09%, Nasdaq -0,09%, S&P500 0,1%).
A heti friss munkanélküli segélykérelmek száma a vártnál nagyobb ütemben csökkent tegnap a tengerentúlon. A 312 ezer regisztrált kérelem 6 ezer fővel alacsonyabb az egy héttel korábbi adatnál, miközben a várakozás 314 ezer fő volt. A tartósan segélyből élők száma pedig 7 éves mélypontra esett.
A Philadelphiai Fed index a várt csökkenés helyett látványosan emelkedett. Az áprilisi 15,4 pontról 14,8 pontra történő csökkenés helyett 17,8 pontra emelkedett a mutató májusban. Több mint 5%-ot esett a zárás utáni kereskedésben az Oracle, miután a vártnál gyengébb negyedéves számokat publikált. A tisztított profit 92 cent volt részvényenként, ami alacsonyabb a 95 centes várakozásnál, az árbevétel pedig 10,95 milliárd dollárról 11,3 milliárd dollárra emelkedett.
Közel 10%-os pluszban zárta a kereskedést a BlackBerry a vártnál jobb negyedéves számoknak köszönhetően. A tisztított veszteség 11 cent volt, ami kedvezőbb a piac által várt 26 centes veszteségnél. Az árbevétel a vártnak megfelelően 966 millió dollár volt, de a tavalyi szintről ez 70%-os visszaesés. Ma nem publikálnak fontos makroadatot a tengerentúlon.
Európa
Emelkedéssel telt a tegnapi kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 0,43%, DAX 0,74%, CAC40 0,72%). Az IMF aggódik, hogy az euró övezetben defláció alakul ki, ezért azt szeretné, ha a Európai Központi Bank mennyiségi lazításba kezdene.
Olaj, arany
A WTI 106,6 dolláron állt ma reggel, a tegnapi szinthez képest változatlan áron volt az amerikai könnyűolaj. Az iraki feszültség a fő hajtóerő továbbra is: a Brent típusú olaj már 115 dolláron állt arra a félelemre, hogy a harcok az ország déli részére is átterjednek, ami Irak fő kitermelő bázisa. Az arany 1.311 dollárra ugrott tegnap, elsősorban a Fed politikájának változása áll a háttérben. Janet Yellen Fed elnök ugyanis utalt arra, hogy talán később emelik az USA kamatokat, mivel a gazdasági növekedési kilátások messze nem olyan kedvezőek az idei évben, mint amire a Fed korábban számított.
Devizák
Az EUR/HUF a tegnapi kereskedésben visszatesztelte a 20 és a 30 napos mozgóátlag 304,7-es értékét, azonban délután lényegében már visszakorrigált kissé a nyitóérték fölé, és 306,4-en zárt a reggeli 306,25-ös érték után. Visszafogott mozgás jellemezte az EUR/USD árfolyamát tegnap, a reggeli 1,3595-ről 1,3608-ra emelkedett a devizaárfolyam értéke.
Távol-Kelet
Meglehetősen vegyesre sikerült a kereskedés ma reggel Ázsiában. A Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, a Shanghai index 0,1%-ot csökkent, a Nikkei értéke pedig nem változott érdemben. A nyugodt kereskedéshez nagymértékben hozzájárult, hogy sem fontosabb hír, sem pedig jelentősebb adat nem látott napvilágot Ázsiában.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.