A kezdésre nem lehet panaszkodni, hiszen az Alcoa a vártnál kedvezőbb számokat tett közzé, míg az alumíniumiparral kapcsolatos kilátásokat és a 7%-os növekedési prognózist megerősítette. A pozitív vállalati hír remélhetőleg elég lesz ahhoz, hogy a részvénypiacok elmúlt néhány napnyi esését megállítsa. A gyorsjelentési szezont megelőzően a csúcsokról indult profitrealizálás hatására bekövetkezett árfolyamesés miatt egyelőre nem kell kétségbe esni, de ha a piacok tényleg jól akarnak viselkedni, akkor hamarosan ismét felfelé kellene fordulnia a részvényindexeknek.
A Fitch tegnap bejelentette, hogy a devizahiteles mentőcsomag hatására felülvizsgálja a magyar bankok besorolását, azonban ezzel a hitelminősítő leginkább csak a piac után szalad, hiszen az árfolyam reakció, sőt a vállalati profit figyelmeztetések sem várattak magukra. A mostani felülvizsgálattól egyébként az OTP-nek nincs sok félnivalója, a bank által adott előrejelzés szerint 14,7%-ra csökkenhet a CET1 ráta értéke, ami még mindig magasan a szabályozói követelmény fölött van.
A mai kereskedésben a BUX index a 200 napos mozgóátlagról próbálhat emelkedni, míg a DAX index tegnap visszatesztelte a lokális mélypontot, így onnan ismét felfelé illene mozdulnia az árfolyamnak.
USA
Nem zárult valami jól a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az indexek a nyitást követően nagyot zuhantak, és zárásig sem enyhültek a mínuszok (Dow -0,69%, Nasdaq -1,36%, S&P500 -0,69%). Nem érkezett fontos makrogazdasági adat a tengerentúlról, viszont elkezdődött a gyorsjelentési szezon. Szokás szerint az Alcoa publikálta először negyedéves számait, amelyek jobbak lettek az elemzői várakozásoknál. Árbevétel terén 5,84 milliárd dollárt jelentett az Alcoa az 5,66 milliárd dolláros előrejelzés helyett. A tisztított részvényenkénti profit 18 cent volt a 12 centes várakozással szemben. Az Alcoa árfolyama zárás után 2,5%-os pluszba lendült. Az Alcoa mindegyik üzletága nyereséges volt a második negyedévben, Kalus Kleinfeld vezérigazgató azt nyilatkozta, hogy a cég a költség csökkentésekre helyezte a hangsúlyt, hogy javítsa az alumíniumgyártás üzletág teljesítményét, ami az alacsony alumíniumárak miatt teljesít gyengén. A jövőre vonatkozóan pozitív kilátásokat fogalmazott meg a menedzsment, 7%-kal bővülhet a kereslet globálisan az idei évben. Este 8 órakor érkezik a legutóbbi kamatdöntő ülésről készült Fed jegyzőkönyv.
Európa
Jelentős mínusszal zárták a tegnapi kereskedést a nyugat-európai börzék (FTSE100 -1,25%, DAX 1,34%, CAC40 -1,42%).
Olaj, arany
A tegnapi oldalazás után a ma reggeli kereskedésben emelkedésnek indult az arany árfolyama, és az 1.318 dolláros nyitást követően 1.324 dolláron zárta a kereskedést. A kőolaj árfolyama nagy utat járt be tegnap, 103-104,2 dollár között mozgott az árfolyama, de zárásra nem történt érdemleges elmozdulás. Ma reggel minimális pluszban, 103,56 dolláron tartózkodik a WTI.
Devizák
Tegnap nem jelentek meg fontosabb makroadatok, melyek befolyásolták volna az EUR/USD kereskedését. Ennek megfelelően csak kismértékű elmozdulás volt tapasztalható. A devizapár árfolyama a 20 illetve a 30 napos mozgóátlaghoz tapadva enyhén emelkedett, és 1,3615-körüli értéken várja a mai kereskedés felpörgését. A negatív befektetői hangulat ellenére a feltörekvő piaci devizák erősödni tudtak az euróval szemben, és ezt a trendet a forintnak is sikerült kihasználnia, így az EURHUF árfolyama 309-es értékig csökkent.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot, a Hang Seng 1,2%-ot, a Shanghai index pedig 0,3%-ot veszített értékéből. Kínában az infláció 2,3% volt júniusban, ami csökkenést jelent az előző hónapban mért 2,5%-os éves pénzromláshoz képest, és alacsonyabb, mint a várt 2,4%, illetve továbbra is jelentősen elmarad a 3,5%-os hivatalos inflációs céltól. Ez pedig azt jelenti, hogy a kínai kormánynak továbbra is van tere az újabb stimulusokhoz, ennek ellenére estek az ázsiai és a kínai részvényindexek is.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel, a Dow és a Nasdaq minimális mínuszban, az S&P minimális pluszban volt. A DAX szintén a pozitív tartományban mozgott.