Nincs ebben semmi meglepő, egyszerűen rövidtávon kicsit túlvetté váltak, és ezt korrigálhatja a piac. A DAX esetében az sem mellékes, hogy a 10.000 pontos lélektani határ előtt állunk, amelyet nagy valószínűséggel csak többszöri támadás után tud leküzdeni. Mindenesetre jó jel a jövőre nézve, hogy a turbó short és turbó long certik forgalmát nézve az elmúlt napokban, egyértelműen az előbbi volt a nyerő. Vagyis inkább az eladásra spekulálók tábora növekedett, és nem az emelkedésre játszóké.
Pedig a kitörés meseszerű volt: réssel ugrotta át a korábbi szintet, így a 9.810 és 9.821 pont közötti tartomány egyrészt tesztelésre kerülhet, másrészt erős támaszként szolgál. Rövidtávon a shortolóknak igazuk lehet, de azt is gondolom, hogy a felépülő short állomány fogja végül áthúzni a DAX-ot a kritikus 10.000 pontos szinten, talán egy-két hét távlatában.
Az S&P500 indexben is pihenőt várunk, amely szintén egy lélektani szintet, a 2.000 pontot közelíti araszolva. A BUX teljesen másképp viselkedik. Ma ne tévesszen meg bennünket az OTP várható 147 forint körüli esése, hiszen csak az osztalék esik le róla, amely a BUX index értékében nyilván nem jelenik meg. Ráadásul a magyar indexben a három napos csökkenést követően emelkedést várunk.
USA
Oldalazással indult a kereskedés a tengerentúlon, és a zárás előtti utolsó óráig tartott az iránykeresés, de a végén megjelentek az eladók és a profitrealizálás mínuszba lökte az indexeket (Dow -0,25%, Nasdaq -0,28%, S&P500 -0,1%). A Dow Jones komponensei felemásan teljesítettek, a nap nyertese, az Intel 0,8%-os pluszban zárt, a legnagyobb vesztes pedig a McDonald’s (-0,9%) volt.
A Twitter közel 11%-kal került feljebb, miután a Nomura semlegesről vételre javította a papírokra vonatkozó ajánlását. Az Apple tegnap megerősítette, hogy 3 milliárd dollárért megvásárolja a rapper Dr. Dre nevéhez köthető Beats Electronics társaságot.
A tengerentúlon előzetes első negyedéves GDP adatot publikálnak. A szokásos friss munkanélküli segélykérelmeket is ma publikálják, de az áprilisi függőben lévő lakásértékesítési adatokat is megtudhatjuk.
Európa
A nyugat-európai börzék vegyesen zártak az egész napos oldalazást követően (FTSE100 0,09%, DAX -0,02%, CAC40 0,05%). Németországban tegnap munkapiaci adatokat publikáltak. A munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 6,7%-on stagnált, viszont a munkanélküliek száma 24 ezerrel nőtt, miközben a piac 15 ezres csökkenésre számított.
Olaj, arany
A május eleje óta tartó hegymenet megtorpant, miután lefordult a csúcsról az olaj árfolyama, és hetek óta nem látott eséssel zárta a kereskedést. Az árfolyam 104,1 dollárról 103 dollárig zuhant. Az arany árfolyama tegnap is folytatta a lejtmenetet, 1.265 dollárról 1.256 dollárig esett zárásra a kurzus. A reggeli kereskedésben 1.253 dollárig húzták le az arany árfolyamát.
Devizák
A forint tovább folytatta mérsékelt gyengülését az euróval szemben. Az EUR/HUF árfolyam a 20 napos mozgóátlag 304,3-as értékét tesztelte, azonban onnan visszafordult, így csak 303,7-ig emelkedett a devizapár árfolyama. Az EUR/USD árfolyam a 200 napos mozgóátlagról lefordult, ezáltal a dollár 1,3637-ről 1,359-ig erősödött az euróval szemben.
Távol-Kelet
A Nikkei és a Hang Seng index egyaránt 0,1%-ot emelkedett. míg a Shanghai index 0,3%-ot csökkent. Áprilisban a japán kiskereskedelmi forgalom év/év alapon 4,4%-kal esett vissza az előző év azonos időszakához képest, ami némileg gyengébb, mint az elemzők által várt 3,3%-os visszaesés. Az áprilisi kiskereskedelmi statisztikát nagymértékben torzítja az április eleji ÁFA emelés, ami megdobta a márciusi forgalmat, ugyanakkor az áprilisi értékre az előrehozott fogyasztás miatt negatívan hat.
A kínai jegybank újabb 10 milliárd jüannyi likviditást juttatott a pénzügyi szektornak a múlt heti 120 milliárd jüant követően.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel, de a főbb piacok (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.