Az amerikai titkosszolgálat szerint a szunnita lázadóknak jelentős esélyük van arra, hogy megdöntsék a síita kormányt Irakban. A helyzet gyorsan eszkalálódik, és egy esetleges amerikai légicsapás sem változtat ezen feltétlenül sokat. Ráadásul a Wall Street Journal értesülései szerint szíriai harci gépek légicsapást mértek nyugat-iraki célpontokra. Ezek a hírek a hónap legnagyobb esését hozták össze az Dow Jones indexben, és az ázsiai piacok sem tudták kivonni magukat ez alól. Ráadásul az USA lazuló szabályozása a kőolaj és kőolaj termékek terén (40 év után engedélyt adott ki exportra) egy újabb kiskaput nyitott meg, amely a WTI árfolyamát tovább emelte, miközben a Brent-re negatívan hatott. Így tovább zárul az olló a két nagy kőolajtípus között. A részvény- és kötvénypiaci befektetők a WTI árfolyam emelkedését sem fogadták kitörő örömmel, pedig a kőolaj árfolyama a kezdeti emelkedést követően visszaesett. Mindenesetre a lépés fontos szelepet nyit meg, és valószínűleg komoly folytatása lesz az olaj lobbinak köszönhetően, ugyanis Cushing- ban folyamatos problémák vannak a tárolással.
Tegnap még annak lehetett örülni, hogy Putyin kérte a parlamentet a „hadiállapot” visszavonására. Zárás után jött a feketeleves, hogy a szepartisták egy vállról indítható rakétával lelőttek egy ukrán helikoptert. Így Oroszországban is korrekció van a tegnapi hatalmas száguldást követően.
A DAX index továbbra is a 20 és a 30 napos mozgóátlagok között mozog a csúcs közelében, miközben az MACD szerint zajlik a korrekció. Az indikátor „simulásában” a ma reggeli csökkenés is sokat segít. Az S&P500 továbbra is a 20 naposos mozgóátlag felett van, de itt is érik a technikai korrekció.
A BUX index ma tovább esik, és már a 30 napos mozgóátlagon van, miközben izgatottan várjuk (ha egyáltalán lesz tájékoztatás róla) a kormányzati elképzeléseket a devizahitekkel kapcsolatban. Egyelőre úgy néz ki, hogy most a Kúria döntésével kapcsolatos intézkedések várhatók, ősszel pedig a devizahitelek kivezetéséről jöhetnek döntések - áll az Erste kommentárjában.
Nemzetközi hírek USA - Jó hangulatban indult a kereskedés a tengerentúlon, de nap második felében megérkeztek az eladók, és zárásig tartott a lejtmenet (Dow -0,7%, Nasdaq -0,43%, S&P500 -0,64%). - A Dow Jones index tagjainak többsége mínuszban zárta a napot, a leggyengébben az Exxon Mobil (-1,5%) teljesített, a kivételek közül az Intelt (0,9%) érdemes kiemelni. - A Conference Board által mért fogyasztói bizalmi index a múlt havi 82,1 pontról egészen 85,2 pontig emelkedett, ami bőven meghaladja a piac által várt 83,4 pontot. - Az S&P/CaseShiller index szerint áprilisban 10,8%-kal drágultak a lakásárak a tengerentúlon éves alapon, ami elmarad a piac által várt 11,6%-tól. - Az újlakás értékesítési adat 6 éves csúcsra ugrott májusban az USA-ban. Összesen 504 ezer lakást adtak el az év ötödik hónapjában, ami lényegesen felülmúlja a 439 ezres piaci várakozást és az előző havi 425 ezres értékes is. - Első negyedéves végleges GDP adatot és tartós cikkek májusi rendelésállományát publikálják ma a tengerentúlon. Európa - A nyugat-európai börzéken oldalazással telt a tegnapi kereskedés (FTSE100 -0,2%, DAX 0,17%, CAC40 0,05%). - Az Ifo bizalmi index a vártnál nagyobb mértékben csökkent júniusban. 110,3 pontot várt a piac, eközben az index 109,7 pontra süllyedt. Olaj, arany - A WTI 106,3 dollárra erősödött annak a hírnek a hatására, hogy az Obama adminisztráció engedélyezte egyes olajkondenzátumok exportját az USA-ból. Erre a 70-es évek közepe óta nem került sor. A hír hozzájárulhat nagyobb volumenű kőolajexport elindulásához, ami emelheti a WTI árát is. - Az arany kismértékben veszített értékéből, elsősorban profitrealizálás miatt. A befektetők főleg az ukrán és az iraki konfliktus miatt kezdték el venni korábban az aranyat. A fő kérdés ennek ellenére az USA gazdasági növekedése marad.