Még mindig Putyin látogatásától hangos a magyar sajtó. Már az is elhangzott, hogy állítólag most 260 dollárért kapjuk a gázt, ami azt jelentené, hogy újabb 13 százalékos csökkenés következett be az augusztusi 300 dolláros árhoz képest. Persze ez forintban sajnos nem annyi, mert a dollár erősödött, így valójában a beszerzési ár nem változott forintban számítva, sőt még egy kicsit emelkedett is. Különben a 260 dollár már nagyon közel van a rotterdami szabadpiac áraihoz, ahol 240 dollár körül forog most a gáz ára.
Itthon a NHP+-tól reméli a jegybank, hogy tovább élénkíti a gazdaságot. Ugyanakkor azzal, hogy a kockázatok egy részét átvállalja, valószínűleg tudja növelni a kihelyezéseket, de nem vagyunk biztosak abban, hogy az 500+500 milliárd forintos kihelyezési tervet olyan könnyű lesz teljesíteni. Mindenesetre a lépés pozitív mind a magyar gazdaságra, mind a bankokra nézve.
Közben a Fed bézs könyvből azt is megtudhattuk, hogy a kamatemelés későbbre csúszik. A piac most őszre várja, de szerintünk ez is optimista. Az olajpiaci összeesés miatti munkaerő-piaci aggodalmak, a dezinflációs nyomás és az erős dollár sem segíti a gazdaságot, miközben a görög és az orosz-ukrán geopolitikai feszültség sem segít. Mindezt összevetve azon sem lepődnénk meg, ha idén nem lenne egyáltalán kamatemelés. A piaci reakció nagyon visszafogott volt, hiszen a piac látja a fent említett folyamatokat, és képes kitalálni ezek következményeit.
Tegnap a Richter volt a sztár a magyar piacon. Az árfolyam áttörte a 200 napos mozgóátlagot, az ellenállást. Ezt ma meg kellene erősítenie, amely további emelkedésben, vagy csökkenés esetén a 200 napos mozgóátlag visszatesztelésében nyilvánulna meg. Ha visszaesik a szint alá, akkor ez behalt kitörésnek minősül és maradhat az oldalazás.
USA
Megtorpantak a tengerentúli indexek tegnap, ami elsősorban a vártnál rosszabb makroadatoknak tudható be, hiszen az ipari termelés mellett a termelői árindex is gyengébb lett a vártnál. A 8 óra után publikált Fed jegyzőkönyv hangvétele a korábbiakkal ellentétes volt, és arról szólt, hogy későbbre csúszhat az első kamatemelés (eddig június szerepelt a várakozásokban) az erősödő dollár és a geopolitikai kockázatok miatt. A piaci árazásra pillantva az látható, hogy a határidős kamatláb megállapodások (3X6 FRA) 0,38%-os értéke 0,36%-ra csökkent.
Brutálisan jó negyedéve volt a Marriott hotelláncnak, mivel a negyedik negyedéves profitja 30%-kal emelkedett év/év alapon. Az idei évre vonatkozó menedzsment várakozások is kecsegtetőek, hiszen a korábbi 3,0 dolláros EPS prognózist 3,12 dollárra emelte a cég. Elsősorban az amerikai bevételek húzták feljebb a számokat, de a nemzetközi hotelekre sem lehetett panasz.
Az Exxon Mobil kaliforniai finomítójában robbanás történt tegnap, ami akár egy hónapos kiesést is jelenthet a cég számára. A kaliforniai gáz ára 12 centtel 2,01 dollárra emelkedett a hír hatására.
A SolarCity árfolyama több mint 5%-kal esett a negyedik negyedéves eredményre. A cég 1,33 dolláros veszteséget könyvelt el, miközben a piac 1,27 dolláros mínusszal kalkulált csupán. Elon Musk nem lehet boldog, hiszen a Tesla után a napenergia piacon tevékenykedő cége sem muzsikált túl fényesen.
Európa
A DAX 0,6%-ot, a CAC40 0,95%-ot emelkedett, miközben a FTSE100 értéke nem változott. Bár tegnapra ígérték, Görögország még nem nyújtotta be a hitelprogram meghosszabbítására vonatkozó kérvényt. Viszont állítólag ma már tényleg be fogják nyújtani, azonban még továbbra se tisztázott, hogy milyen kompromisszumra hajlandóak a program hat hónapos kiterjesztéséért cserébe.
Az EKB 65 milliárd euróról 68 milliárd euróra növelte a görög bankok sürgősségi likviditási hozzáférését (ELA). Ennek értékéről kéthetente szerdán döntenek. Sajtóhírek szerint Németország igyekezett elérni, hogy ezt a likviditási csatornát ne hosszabbítsák meg, ami komoly finanszírozási gondokat okozott volna a görög bankok számára, és lényegében egy azonnali görög megállapodást tett volna szükségessé. A likviditási program megemelésére valószínűleg a tovább folytatódó betétkivonás miatt volt szükség.
Kanada és az EU is újabb szankciókat léptetett életbe orosz magánszemélyekkel és vállalatokkal szemben, amire válaszul Oroszország ismételten ellenszankciókkal fenyegetőzött.
Petro Porosenko ukrán elnök bejelentette, hogy megkezdik az ukrán csapatok kivonását Debalcevéből, a Donyeck és Luhanszk közötti városból, ahol vasárnap óta is tovább folytatódtak a harcok a tűzszünet ellenére. Az ukrán szakadárok szerint viszont erre az egy területre eredetileg sem vonatkozott a tűzszünetről szóló megállapodás.
Olaj, arany
A WTI árfolyama 3,5%-kal esett a tegnapi kereskedésben. Ennek oka többek között az API készletadata, ami szerint 13,4 millió hordóval nőtt a felhasználható mennyiség, miközben a piac 3,1 milliós növekedést várt. A ma érkező EIA adatok is felülteljesítést mutathatnak majd. Az Exxon Mobil finomítójában bekövetkezett robbanás és egy hónapos leállás is negatív hír, mivel napi szinten 155 ezer hordó nyersolajat használt fel a finomításhoz.
Az arany árfolyamában emelkedést láthattunk, miután a Fed jegyzőkönyv hatására gyengülésbe kezdett a dollár az euróval szemben. A további emelkedést támogathatja Görögország időhúzó stratégiája is.
Devizák
Az EUR/USD devizapár tegnap leszúrt a 20 napos mozgóátlag 1,135-ös értékéig, onnan azonban gyorsan 1,14 fölé emelkedett az árfolyam, ahogy a Fed jegyzőkönyv arra utalt, hogy a kamatemelés csak a vártnál később jöhet, ez pedig dollár gyengítő hatású.
Jó napot zártak tegnap a régiós devizák, és velük együtt a forint is erősödni tudott az euróval szemben. Az esti órákban a Fed jegyzőkönyve további erősödést adott a régiós devizáknak. Ma reggel már 306 alatt jegyzik az EURHUF devizapárt.
Nagyot erősödött tegnap a brit font, miután a jegybanktól bérinflációs nyomásra utaló kijelentések hangoztak el, ami miatt szigorúbb brit monetáris politika lehet indokolt. A tegnap délelőtt megjelent béradat 2,1%-os emelkedést mutatott, míg a várakozás csak 1,7% volt. Így az EURGBP árfolyam 0,74 alá esett a tegnapi kereskedésben.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,4%-ot emelkedett, míg a másik két meghatározó index, a Hang Seng és a Shanghai is zárva tartott. Napon belül 15 éves csúcsra emelkedett a japán részvényindex. Januárban a japán export 17,0%-kal emelkedett, a várakozás csak 13,5%-os bővülés volt. Ezzel párhuzamosan az import 9,0%-kal esett vissza, a várakozás 4,9%-os visszaesés volt. A gyenge exportadat alapján a japán vállalatok versenyképessége javult, miközben az alacsony import oka továbbra is az alacsony belső kereslet és az alacsony nyersanyagárak. A Samsung felvásárolt egy amerikai startup céget, ami mobilfizetési megoldások fejlesztésével foglalkozik. Pénzügyi adatokat nem hoztak nyilvánosságra.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX határidő mínuszban volt. EUR/HUF (napi felbontás)