Ennek megfelelően a részvényárfolyamok zuhantak, a WTI típusú kőolaj pedig 50 dollár alá esett be. A menekülő eszközöket (arany, kockázatmentes államkötvények) pedig annak rendje és módja szerint megvette a piac. A növekedés szempontjából kiemelt jelentőségű lesz majd a szerdán megjelenő euró zónás inflációs adat, ami a várakozások szerint a negatív tartományba csökkenhet. A görög helyzet furcsa eredménye, hogy az EKB kénytelen kiváró álláspontra helyezkedni, így csak a görög választások utáni első, vagyis március eleji ülésen jelenthet be bármi konkrétumot az eszközvásárlási programmal kapcsolatban.
USA
Nem indult jól az év a tengerentúli börzéken, a tegnapi kereskedésben is eladói nyomás alá kerültek a börzék, és méretes zuhanással zárták a kereskedést (Dow -1,86%, Nasdaq -1,56%, S&P500 -1,81%). A kőolaj zuhanása eladásokat indított az energiaszektorban, de a többi szektort sem kímélték az eladók. Ráadásul a görögök euró zónából történő kilépésével kapcsolatos félelmek is felerősödtek.
Az Amazonnál a tavalyi évben több mint 2 milliárd áru cserélt gazdát, amelyre a cég működése óta nem volt példa. A kínai és hongkongi eladások 80%-kal emelkedtek, míg az indiai értékesítések megháromszorozódtak. A Caterpillar részvényeit semlegesről alulteljesítőre minősítette le a J.P Morgan az olajipari kitettsége miatt, a célárfolyam 80 dollár. A papír 5,3%-ot veszített értékéből.
Vételről semlegesre csökkentette a Citi a Chevron részvényeire vonatkozó ajánlását. A papír felülteljesítő volt az utóbbi időben az olajszektor más vállalataival szemben, ezért most nincsen nagy potenciál felfelé. Az Exxon Mobil besorolását semlegesen hagyta a Citi elemzője. A tengerentúlról beszerzési menedzser index és az ISM szolgáltatóipari index decemberi számai érkeznek.
Európa
Nem volt jó napja az európai részvénypiacoknak, hiszen az eladói nyomás okán a FTSE 100 index 2,0%-ot, a DAX index 3,0%-ot, míg a CAC 40 index 3,3%-ot veszített értékéből. A vártnál kedvezőtlenebb német inflációs adat és a tovább eső olajár volt a ludas.
A január 25-én esedékes görög választások körül kialakult helyzet egyre többet szerepel a hírekben. A legfrissebb felmérések szerint, ha most tartanák a szavazást, akkor a baloldali Sziriza 28%-nyi szavazatra tenne szert, az Új Demokrata párt (ND) 25%-os szavazati aránya mellett.
A délelőtt folyamán európai szolgáltatóipari beszerzési menedzser indexek és brit hitelezési aktivitási adatok érkeznek majd.
Olaj, arany
A WTI 49,6 dollár volt ma reggel, miután tegnap közel 6%-ot zuhanva 50 dollár alá esett, ami ma reggel tovább folytatódott. A hatalmas esés mögött több tényező is meghúzódik: egyrészt a piac számít arra, hogy kiengedik az USA kőolajat a világpiacra. Másrészt a hírek szerint fokozódik az iraki és az észak-amerikai olajtermelés 2015-ben, miközben Irán is visszatérhet a piacra. Emellett továbbra sem látszik semmi változtatás az OPEC felől, így maradhat a jelentős túlkínálat, amit a líbiai helyzet sem tud egyensúlyozni.
Az arany viszont 1.209 dollárra tudott erősödni. A tegnapi tőzsdei eladási hullám és a görög helyzet romlása miatt kezdték el vásárolni a befektetők a nemesfémet. Az arany esetében ma is erősödésre számít a piac.
Devizák
Az EUR/USD az 1,20-as szintekről 1,19-ig süllyedt, ahonnan a kurzus megpróbált talpra állni a nap folyamán. Technikai alapon arra számítunk, hogy az árfolyam az 1,20-1,21-es szintek közé fog visszatérni, ahonnan újra délnek veheti az irányt a jegyzés, azaz tovább folytatódhat a dollár erősödése az euró ellenében. Az EUR/HUF kurzusa a 320,4-es szint megérintése után 318 alá esett a negatív külpiaci hangulat ellenére.
Távol-Kelet
A Nikkei 3%-ot, a Hang Seng 1,3%-ot, a Shanghai index 0,4%-ot esett ma reggel. Kína bejelentette, hogy felgyorsít 300 infrastrukturális fejlesztést, melynek teljes összege 1100 milliárd dollár. A most felgyorsított beruházások még a 2014-2016-ra szóló fejlesztés részét képezik.
Kismértékben emelkedtek a decemberi kínai PMI adatok, melyeket ma reggel tett közzé a HSBC. A szolgáltató szektorban 53 pontról 53,4 pontra, míg a kompozit index értéke 51,1 pontról 51,4 pontra emelkedett. A vártnál jobb PMI adatok és az infrastrukturális fejlesztések felpörgetése is csak ahhoz volt elég, hogy fékezze a kínai piac esését.
A 20 éves japán államkötvények hozama 2013 áprilisa óta először esett 1% alá. A HSBC felmérése szerint Indiában mind az iparban, mind pedig a szolgáltató szektorban csökkent a beszerzési menedzser index értéke.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a pozitív tartományban voltak.