A tegnapi jegybanki kommentárok szerint, itthon is borítékolható valamiféle kamatcsökkentés márciustól, amely szerintünk 40-60 bázispontra rúghat 2-4 lépésben. Matolcsy György tegnap a márciusi inflációs jelentés eredményétől tette függővé a kamatvágást, melyet később a monetáris tanács másik tagja, Pleschinger Gyula is megerősített. Hónapok óta ez volt az első erősebb üzenet, ami arra utalt, hogy kamatvágás jöhet Magyarországon. A kommunikációs üzenet hatására a piaci alapkamat várakozások csökkenésnek indulhatnak. Bár a kamatvágás forint gyengítő lenne, ennek ellenére tegnap nem gyengült a forint, sőt még minimális erősödést is fel tudott mutatni, azonban alulteljesítette a többi régiós devizát.
A görög pénzügyminiszter optimista nyilatkozatának köszönhetően, nevezetesen, hogy hamarosan megállapodhatnak a trojkával, és a pénzügyi befektetőket nem fogja veszteség érni, a DAX új csúcsra szaladt tegnap a nap végén, és úgy tűnik, hogy a mai napon ez az emelkedés folytatódhat. A pozitív hangulat az USA piacainak segített, ahol az emelkedő kőolajáraknak köszönhetően az energetikai cégek 3 százalékkal értékelődtek föl. Az alacsony kamatkörnyezetnek köszönhetően a távközlési cégek is rallyztak, és majd 2,5 százalékkal zártak magasabban. A harmadik helyen a pénzügyi cégek voltak a befutók majd 2 százalékos emelkedéssel.
Ma reggel kijött az olaj szektor riport. A legjobb teljesítményt a PKN-től várjuk, mivel az csak a finomításban és a petrolkémiában érdekelt. Az elmúlt időszakban a finomítói és a petrolkémiai jövedelmezőség emelkedett. Így a PKN célárfolyamát 66 zlotyira emeltük, amely több mint 20 százalékos felértékelődési potenciál. A MOL célárfolyamot a korábbi 13.100 forintról 11.880 forintra csökkentette elemzőnk, és megtartotta a tartás ajánlását a rövidtávú kockázatok miatt, miközben a hosszú távú kilátások jók. Így hosszabb távon optimisták vagyunk, amelyet elsősorban a kurdisztáni kitermelés felfutására alapozunk.
USA
A Dow 1,14%-os, a Nasdaq 0,9%-os, az S&P500 pedig 1,3%-os emelkedéssel indította a hetet. Az ügyet ismerő források szerint a Verizon Communications közel áll ahhoz, hogy minimum 10 milliárd dollár értékben adjon el eszközöket a vezetékes és mobil üzletágból egyaránt. A vevők kiléte egyelőre nem ismert, de a befolyó összeg felhasználási köre már annál inkább. Nagy valószínűséggel adósság leépítésre és a múlt héten elnyert 10,4 milliárd dollár értékű frekvenciatender visszafizetésére költenék.
Az Apple 5 milliárd dollár értékben adhatott el kötvényeket 5 és 30 éves lejárat közötti futamidővel. A 2013 áprilisában értékesített 17 milliárd dolláros és a 2014 áprilisában eladott 12 milliárdos tranchek mellett a mostani keretösszeg azonban elbújhat, pedig biztosan találna a cég ennek a sokszorosára is vevőt.
Jack Ma, az Alibaba vezére reagált a Bloomberg múlt heti információira, miszerint az Alibaba pénzügyi részlege (ide tartozik az AliPay is) valóban a tőzsdére mehet, de ennek időzítése és bevezetési helye egyelőre nem ismert. Hasonló lépésről döntött korábban az eBay is, mely a nagyobb növekedési lehetőségek miatt a PayPalt választja le.
Jelentősen visszaeset az Exxon eredménye a negyedik negyedévben, de még így is sikerült felülmúlnia a várakozásokat. A bevétel 87,3 milliárd dollár lett, ami 21%-os visszaesés év/év alapon, de a 87,6 milliárd dolláros várakozástól csak minimálisan maradt el. Az EPS 1,56 cent lett, ami 16%- kal jobb, mint a várakozás, de ennek ellenére is 18%-kal elmarad a tavalyi értéktől. A piac által vártnál kedvezőbb eredmény annak köszönhető, hogy az olajár csökkenés által sújtott kitermelési üzletág eredménye a vártnál kisebb mértékben esett vissza.
A Fed hitelezési jelentése szerint a negyedik negyedévben a bankok enyhítettek a jelzáloghitelezésen, ugyanakkor a kereslet irántuk ennek ellenére is kismértékben csökkent. Az autó és bankkártya hitelek esetében viszont élénkülő keresletet tapasztaltak a bankok.
Európa
A DAX 1,25%-ot, a CAC40 0,52%-ot, a FTSE100 pedig 0,5%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben. A Tradeweb adatai alapján az euró zónás államkötvények 27%-ának negatív a hozama jelen pillanatban. A Credit Agricole kötvénypiaci részlegének vezetője, David Keeble szerint azonban lassan elérik a hozamok a mélypontot, és megfordul a széljárás. Meglátása szerint az EKB nem fog további kamatvágást bejelenteni, és az európai QE program eléri hatását. Utóbbi lépés a javuló makrogazdasági adatokon keresztül meghozza a befektetők étvágyát a kockázatosabb eszközök terén, ezzel csökkentve a menekülő eszközök népszerűségét. A Bank of Merrill Lynch tegnapi elemzésében arról írt, hogy az 5 éves euró zónás kötvények esetében a hozamok átlagosan -0,05%- ról -0,1%-ra eshetnek a második negyedévben, amit majd visszaemelkedés követ a harmadik és negyedik negyedévben.
A Financial Times riportja szerint a görög pénzügyminiszter ismertette tervét az adósság átstrukturálással kapcsolatban. Az adósság leírást (haircut) politikailag elfogadhatatlannak nevezte Németországgal és a többi hitelező országgal szemben. A menü két fogásból áll. Az előétel Görögország nominális GDP növekedéséhez indexált kötvény lenne, amit a főétel követne. Ez pedig nem lenne más, mint egy átváltható görög kötvény az EKB tulajdonlásával fűszerezve.
A Reuters információi szerint a görög pénzügyminiszter tegnap este Londonban több bank képviselőjével is találkozott, és igyekezett megnyugtatni őket, hogy a görög államadósággal kapcsolatban olyan megoldás fog születni, ami a magánbefektetőknek nem fog kárt okozni.
A pozitív hírek hatására a görög kötvényhozamok csökkentek, a részvénypiac pedig emelkedett. A Fitch nem tervezi az alacsony olajárak miatt az orosz olajipari vállalatok hitelbesorolásának leminősítését, azok pénzügyi rugalmassága, például az iparágat érintő progresszív adórendszer miatt.
Az EURCHF alsó 1,2-es limitjének eltörlését követően kimondottan pesszimistává váltak a svájci gazdasággal kapcsolatban, legalábbis erre utalnak a tegnap megjelent beszerzési menedzser index adatok. A PMI értéke az előző havi 54,0 pontról januárban 48,2 pontra zuhant, alulmúlva a várt 50,6 pontot, és egyúttal az 50 pont alatti tartományba esve, ami már gazdasági hanyatlást jelent. A svájci gazdaság főként magas hozzáadott értékű termékeiről híres, ami segíthet tompítani a hirtelen frankerősödés negatív hatásait.
A német 10 éves államkötvények hozama 30 bázispont környékére csökkent, és ezzel a történelem folyamán először alacsonyabb, mint a hasonló lejáratú japán államkötvények hozama.
Olaj, arany
A WTI január eleje óta először 50 dollár fölé tudott emelkedni, köszönhetően az USA olajipari dolgozók sztrájkjának és a csökkenő fúrótorony számnak köszönhetően. A piac elkezdett spekulálni, hogy a heves olajár csökkenés után konszolidáció kezdődhet, ami emelheti az olajárát.
Az arany 1.280 dolláron ragadt ma reggel. A piac figyeli a csökkenő konjunktúráról szóló adatokat, ami azt jelentheti, hogy a világ jegybankjai később emelik fel a kamatokat. Ez kedvező lehet az arany árára, mivel a pénzbőség fennmaradása segíti az emelkedést.
Devizák
Svájci újságértesülések szerint a svájci jegybank (SNB) 1,05 és 1,1-es EURCHF árfolyamsávot tűzött ki célként, és ezen belül igyekszik tartani a devizaárfolyamot, úgynevezett piszkos lebegtetést alkalmazva, vagyis egy nem publikált sávon belül interveniálna a jegybank. A hír megjelenését követően az ERUCHF árfolyama hirtelen 1,05 fölé emelkedett. A vásárlóerő paritást figyelembe véve középtávon inkább a sáv felső éle felé konvergálhat az EURCHF jegyzése, azonban a devizapár továbbra is volatilis maradhat, és a befektetői aggodalmak növekedése időről-időre a svájci frank erősödését okozhatja.
A török líra a rendkívül gyenge. 10%-os visszaesésről beszámoló exportadat érkezett, ami felerősítette a török kamatvágással kapcsolatos várakozásokat. Az EURUSD árfolyama folytatta a még egy hete megkezdett korrekciót, melynek hatására az euró kismértékben erősödött a dollárral szemben. Az EURUSD devizapárt ma reggel 1,135-ös értéken jegyzik. A mostani korrekció nem jelez trendfordulót, mindössze az elmúlt hónapok erőteljes dollárerősödését követő normális folyamat.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,3%-ot csökkent, a Hang Seng 0,33%-ot emelkedett, a Shangahi index pedig 2,5%-os emelkedéssel szárnyalt. A Sharp csökkentette éves célját, és most már veszteséget vár a telefonokban és tabletekben használt kijelzők árának csökkenése miatt. A Bloomberg információi szerint a jüan jelenlegi 2%-os ingadozási sávjának kiszélesítésére készül a kínai jegybank, mivel a következő hónapokban a tőkeáramlások kiugró volatilitására számítanak, de akár a dollárral szembeni rögzítési középérték korrekciójára is sor kerülhet.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.