A rövidtávú mozgóátlag áttörésére egyelőre még nem került sor, ma enyhe emelkedést elképzelhetőnek tartunk az árfolyamban, azonban a jövő hét során akár az erősebb, 314-es támaszszintet is tesztelheti az árfolyam. Az erősödést mind a kedvező nemzetközi hangulat, mind a 3 százalék alatt várható államháztartási hiány támogatta.
Komoly emelkedést láthattunk tegnap mind Európában, mind az Egyesült Államokban. Az utóbbi esetben ez már a második nagyobb emelkedés volt, és ezzel csúcs közelbe emelkedtek az indexek. Annak ellenére, hogy pozitívak vagyunk a részvénypiacok tekintetében, azaz további emelkedésre számítunk a jövő héten, a mai napon valamiféle korrekció lóg a levegőben.
Tegnap a DAX sikeresen törte át a 9.700 pontos szintet. A mai napon ez visszatesztelésre kerülhet. Eközben a magyar piac tegnap mutatta az első igazi életjelet idén. Legalábbis ami a vételi erőt illeti. Ugyanakkor aggodalomra ad okot, hogy a forgalom elmaradt az „éves átlagtól”. Az előbbi 6 milliárd, az utóbbi 7,4 milliárd forint. Vagyis a szemünket továbbra is inkább a főbb piacokra érdemes szegezni.
A mai napon az amerikai munkaerő-piaci adatokkal lehetünk gazdagabbak. A munkanélküliségi ráta 6 és féléves mélypontra csökkenhet, miközben az alulfoglalkoztatottsági mutató is tovább javulhat a decemberi 11,4 százalékról, de ez még mindig messze van a 2007-es 8 százaléktól. Azaz a valóságban továbbra sem annyira fényes a munkapiaci helyzet, mint amit a fő mutatószám, a sima munkanélküliségi ráta mutat.
USA
Jó hangulatban telt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, zárásig meredeken emelkedtek az indexek, és közel 2%-os pluszban fejezték be a napot (Dow 1,84%, Nasdaq 1,84%, S&P500 1,78%). A várt 290 ezernél valamivel magasabbra, 294 ezerre emelkedett a friss segélykérelmek száma.
Ennél is jobban teljesítettek az Apple papírjai, a napot 2,7%-os emelkedéssel fejezték be. Az a hír látott napvilágot a papírokkal kapcsolatban, hogy az év első felében 500 millió dollár értékben töltöttek le alkalmazásokat a felhasználók.
A Ford bejelentette, hogy 20%-kal 15 centre emeli negyedéves osztalékának mértékét. A cég papírjainak árfolyama 2,5%-kal került feljebb. Charles Evans chicagói Fed elnök beszédében úgy fogalmazott, hogy a jegybanknak nem kellene sietnie a kamatemeléssel a munkaerő-piaci javulás ellenére sem, mert az infláció még hosszú ideig a kitűzött cél alatt maradhat. Fontos adatok érkeznek a mai kereskedésben, délután publikálják a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak számának változását és a munkanélküliségi rátát.
Európa
Rendkívül jó hangulatban telt a tegnapi kereskedés a nyugat-európai börzéken, és hatalmas emelkedéssel zárták a kereskedést a piacok (FTSE100 2,34%, DAX 3,36%, CAC40 3,58%). Az ukrán miniszterelnök, Arszenyij Jacenyuk tegnap Németországban folytatott megbeszéléseket Angela Merkellel. A német kancellár kijelentette, hogy csak a minszki megállapodás végrehajtása után kerülhet szóba az Oroszország elleni szankciók feloldása. Az Európai Bizottság nem sokkal később bejelentette, hogy újabb 1,8 milliárd eurós hitelt kap az ország, amelyet idén és 2016 elején folyósítanak.
A novemberi német ipari termelés a ma reggeli adatok szerint 0,5%-kal csökkent éves összehasonlításban, miközben a piac 0,8%-ot várt. A gyenge adat elsősorban az energiaszektornak tudható be.
Az euró zóna kiskereskedelmi forgalma a vártnál lényegesen gyorsabban bővült novemberben az Eurostat szerint. Az éves alapú ráta a várt 0,2%-ra történő visszaesés helyett 1,5% lett, köszönhetően az alacsony üzemanyagáraknak.
Olaj, arany
A WTI típusú kőolaj árfolyama a tegnapi pozitív hangulatban is csak minimális emelkedést tudott felmutatni, melynek keretében 49 dollárig emelkedett az olaj árfolyama. A mexikói állam tulajdonában álló Petroleos Mexicanos felmentést kért az amerikai szénhidrogén export tilalma alól, és napi 100 ezer hordó könnyűolaj kivitelére kért engedélyt, hogy növelje a finomítás mennyiségét Mexikóban. Az amerikai exporttilalom 40 éve van hatályban, és eddig csak kivételes esetekben LNG exportjára adtak engedélyt.
A Bloomberg felmérése szerint az aranykereskedők többsége továbbra is inkább optimista. A felmérés eredménye alapján 20-ból 10-en az árfolyamok emelkedésére számítanak, és csak 4-en valószínűsítik a csökkenést. Ennek oka a görög aggodalmak, az európai deflációs kockázatok és az EKB eszközvásárlásával kapcsolatos optimizmus. Az arany árfolyamában egyelőre nem tapasztalható jelentős mozgás, jelenleg 1210 dolláron kereskednek a nemesfémmel.
Devizák
Az 1,175-ös támaszszintig szúrt le a tegnapi kereskedésben az EURUSD árfolyam. A szint érintésével megindulhat egy rövidtávú pozitív irányú korrekció a devizapár árfolyamában.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot emelkedett. A Shanghai index napon belül 3%-os pluszban is tartózkodott, azonban onnan 0,3%-os mínuszig csúszott vissza az értéke.
A várakozásoknak megfelelően 1,5% lett a decemberi kínai infláció, ami jócskán elmarad a hivatalos 3,5%-os kormányzati céltól. Az alacsony infláció megerősítette azokat a piaci spekulációkat, hogy a jelentős mozgásteret kihasználva további lazító intézkedéseket jelenthetnek majd be. Ráadásul a 1,5%-os inflációt is főleg az élelmiszerárak emelkedése okozta. A termelői árindex csökkenése ezúttal is tovább folytatódott, és ez már sorozatban a 34-ik hónap volt. A termelői árindex decemberben 3,3%-kal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, míg a várakozás mindössze 3,1%-os visszaesés volt.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) a negatív tartományban voltak.