A tegnapi görög tárgyalások mindössze fél óráig tartottak, aminek során abban maradtak a felek, hogy szerdától kerül sor a technikai egyeztetésekre. Ez a lépés egyértelmű nyomásgyakorlás Görögország irányába az euró zóna pénzügyminisztereinek részéről. Vagyis egy ultimátum született. Vagy megteszik a görögök a szükséges intézkedéseket, vagy mennek a „levesbe”. Szerintünk ez nagyon komoly fordulat, és könnyen a végleges szakításhoz vezethet.
Itthon nyárra lehet költségvetési terv, amely azért fontos, mert abban már szerepelhet a bankadó csökkentése. Ez pedig segíthet abban, hogy a nyári felülvizsgálatnál a hitelminősítők végre felminősítsék Magyarországot.
Az OTP részvényeket tegnap a „squeeze out”, azaz a short pozíciók visszavétele lökhette a kritikusnak számító 4.500 forint fölé. A mai nap vízválasztó lehet a részvény árfolyammozgásában, hiszen ezt a kitörést meg kellene erősíteni, azaz 4.500 pont fölött kellene zárni a ma napot. Fundamentálisan egyébként fordulatot látunk a cégnél, és az ukrajnai veszteség potenciál is jelentősen csökkent mostanra.
Az Apple „nagy dobása” nem lett olyan nagy. Az Apple Watch-ot nem fogadták kitörő örömmel a befektetők. Ugyan a részvény egy picit emelkedett, de úgy tűnik, hogy a versenyelőny, amelyet éveken keresztül láthattunk, olvadozik. Persze ez az árazásban is látszik, hiszen a piac már csak egy hagyományos cégként értékeli. Ennek ellenére is óvatosak lennénk, hiszen a profitabilitás könnyen elolvadhat, mint ahogy azt a 90- es években láthattuk.
USA
Jó hangulatban indult a hét első kereskedési napja a tengerentúlon, és mérsékelt pluszban sikerült az indexeknek zárniuk (Dow 0,78%, Nasdaq 0,3%, S&P500 0,37%). Richard Fischer, a dallasi Fed elnöke tegnapi beszédében azt mondta, hogy a Fed-nek azonnal véget kellene vetnie a laza monetáris politikának és el kellene kezdenie a kamatemelést. Az energiaárak stabilizálódása után az infláció is emelkedni fog, a bérek stagnálását pedig nem említette problémaként a dallasi Fed elnök.
Az Apple Watch kollekció mellett az HBO-val kötött exkluzív streaming szolgáltatás elindítását is bejelentette Tim Cook. A havidíj 14,99 dollár lesz. Érkezett továbbá egy új MacBook is, ami elődjénél 24%-kal vékonyabb, a képernyő pedig 30%-kal kevesebb energiát fogyaszt. A boltokba április 10-től kerül a készülék 1.299 dolláros áron. Visszakanyarodva az okosórához, átlagosan 18 órát bír ki az akkumulátora. A sport változat 349 dollárba, a rozsdamentes acélból készült változat 549 dollárba, az aranyból készült luxusváltozat pedig 10 ezer dollárba kerül majd. Előrendelésre április 10-től lesz lehetőségük az Apple szerelmeseinek, az üzletekbe pedig két héttel később kerül majd.
A Qualcomm 10 milliárd dollár értékben fog az elkövetkező 12 hónapban saját részvényt visszavásárolni. Ráadásul a menedzsment 14%-kal 48 centre emelte a negyedéves osztalék mértéket. A JP Morgan optimista hangvételű elemzéssel rukkolt elő a Twitter kapcsán. A 67 dolláros célár több mint 40%-kal van feljebb a pénteki 46,75 dolláros záróárnál.
Európa
A német DAX index továbbra sem tudja behúzni a kéziféket, igaz a tegnapi 0,3%-os emelkedés nem túl erős, de ha figyelembe vesszük, hogy a CAC 40 index 0,55%-ot, a FTSE 100 index 1,22%-ot esett, akkor már más a helyzet. Vlagyimir Putyin tavaly titkos tárgyalásokat folytatott ukrán tisztviselőkkel a krími helyzetről. Egy dokumentum szerint mindez azelőtt történt, hogy csapatokat küldtek volna a Krím félszigetre.
A Citigroup elemzése szerint a legoptimistább esetben 70%-kal értékelődhetnek fel az európai részvények 2016 végére. A Stoxx 600 index idén 450 euróra, jövőre pedig 550 euróra emelkedhet a cég szerint. A kötvényhozamok várható csökkenése miatt 10-25%-kal nőhetnek az osztalékhozamok.
Olaj, arany
A WTI 49,9 dolláron volt ma reggel, lényegében stagnált az árfolyam. A piac továbbra is az USA készletek alakulását figyeli, valószínűleg tovább nő a készlet nagysága, de egyre kisebb növekménnyel. A kisebb fúrófej szám és a kevesebb repesztés várhatóan kihat az amerikai olajkínálat növekedésére. A Líbiából érkező rossz hírek, amik esetleg az afrikai ország teljes olajkitermelésének leállítását okozhatják, egyelőre nem hatottak az árra.
Az arany 1.160 dollárig süllyedt, főleg az erős dollár hatott negatívan az árfolyamra. Az arany esetében továbbra is az erős dollárra és a kamatok alakulására figyel a piac, míg befolyásoló tényező lehet az indiai és kínai fizikai aranykereslet. Az ezüst és a platina ára is háromhavi mélypontra süllyedt.
Devizák
A pénteki erőteljes dollárerősödést tegnap megálló követte, de a reggeli órákban ismét folytatódik a dollár felértékelődése az euróval szemben. Az árfolyam már 1,08 alatt jár, a következő támasz 1,076 alatt található.
A forint tegnap is volatilisan mozgott 303,7-306,7 között, de zárásra nem történt érdemi elmozdulás. A tendencia azonban továbbra is a forint erősödése az euróval szemben, a következő támasz 300 forint környékén húzódik.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,7%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index pedig 0,5%-ot esett. Februárban felgyorsult a kínai infláció, és a várt 0,9% helyett 1,4% volt a pénzromlás üteme. Januárban még csak 0,8% volt az infláció. A magasabb infláció mögött a kínai holdújév hatása húzódhat, így kiemelt figyelem irányulhat majd a márciusi adatra.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.