Az OTP-t és a Richtert széttépték a hírre, akárcsak a német piacot. Pedig hasonló tűzszünetre volt már példa hónapokkal ezelőtt, aztán a vége mégis háború lett. A nagyobb probléma, hogy miközben a részvénypiacok (oroszok is), meg a közép-kelet európai devizák erősödtek a hírre, addig a hrivnya és a rubel sem igazán reagált rá. Így nem is látunk olyan nagy indokot a fent említett két magyar részvény erősödésére. Ugyanakkor az olaj piacán megint a vevők kerültek előtérbe, és ez lehet egy kis pozitív hír az oroszoknak illetve az olajrészvény-túlsúlyos RDX indexnek, ami cirka 3 százalékot emelkedett tegnap.
Az ukrán-orosz megállapodás hatására határozottan erősödésnek indultak a feltörekvő devizák, ahogy a kockázati étvágy növekedett. A régiós devizák közül a forint teljesített a legjobban, de nem sokkal maradt le a lengyel zlotyi és a török líra sem. Az EURHUF árfolyama csütörtök délutánra 306 alá esett. Néhány nappal korábban a 305,5-es árfolyam bizonyult fordító erejűnek.
Egy szó, mint száz, tart a bika piac, amelyen belül egy korrekciót láthatunk, ez azonban inkább oldalazásban merül ki, mint esésben. Ez jó hír lehet a folytatás tekintetében, de szerintünk egyelőre a nagy emelkedések még odébb vannak, még akkor is, ha a mai napi, a várakozásoknál jobb, harmadik negyedéves, német GDP (1,4 százalék a várt 1 százalékkal szemben) a pozitív tartományba küldte a DAX indexet a reggeli órákban. A technikai kép alapján a nap végére csökkenést várunk Frankfurtban, és csökkenést várunk Budapesten is a tegnap nagy rallyt követően.
USA
Az S&P 500 index idei csúcsúra, míg a Nasdaq index 5 éves magasságokba emelkedett a tegnapi kereskedésben. A világ egyik legnagyobb biztosítója, az AIG negyedik negyedéves profitja 97 cent lett a tavalyi 1,13 dollár után, miközben az elemzők 1,05 dolláros eredményre számítottak. A visszaesés elsődleges oka egy korábbi magas kamatú adósság visszavásárlása. A menedzsment újabb 2,5 milliárd dolláros részvény visszavásárlási programot jelentett be.
Harry Wilson aktivista befektető mellett négy nagy hedge fund is attól fél, hogy a General Motors elveszti jelenlegi adósbesorolását a 8 milliárd dolláros részvény visszavásárlási program végrehajtása esetén. Ha a hitelminősítők megvágnák a cég kötvényeinek besorolását, akkor bóvli (junk) kategóriába kerülne a vállalat.
20%-kal nőtt a Groupon árbevétele, azonban ez kevés volt a piac számára, mivel a folyó negyedéves bevételek csupán 790-840 millió dollárt érhetnek el a 856 millió dolláros prognózisokhoz képest, továbbá 0-2 cent között alakulhat csak a profit. Az American Express volt a nap egyik vesztese miután bejelentette, hogy a Costco Wholesale-el kötött exkluzív megállapodás idén és jövőre is negatívan hathat a cég bevételeire és profitjára.
A Zynga játékgyártó cég árfolyama több mint 14%-ot veszített értékéből a tegnapi gyorsjelentés hatására. A bevételek 9%-kal 193 millió dollárra emelkedtek, ugyanakkor a nettó profit sor 5 centes veszteséget mutatott a bázisidőszaki 3 centes veszteség után. A folyó negyedévre vonatkozó prognózisok 155-165 millió dolláros árbevételt és 2-3 cent közötti veszteséget valószínűsítenek, miközben a piac már minimális nyereségre számított.
Makroadatok terén a délután folyamán megjelenő Michigani fogyasztói bizalmi indexre érdemes figyelnünk, továbbá Richard Fisher Fed elnök beszéde kavarhatja fel az állóvizet, aki a mielőbbi kamatemelés mellett szokott kampányolni.
Európa
A DAX 1,56%-ot, a CAC40 1,0%-ot, a FTSE100 0,14%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben. Számos ellentmondásos hírt követően végül sikerült megegyezésre jutnia az ukrán, az orosz, a francia és a német elnöknek. A megállapodás értelmében vasárnaptól tűzszünet lép életbe és az összes nehézfegyvert elszállítják Kelet-Ukrajnából. Egyúttal 70-140 kilométer szélességű rakétamentes övezetet hoznak létre. A teljes fogolycseréről is megegyeztek. A Dombas régiónak (Luhanszk és Donyeck) nem adnak autonómiát. A megállapodással Merkel nem volt maradéktalanul elégedett, de elfogadta, hogy ennél többet jelenleg nem lehetett elérni.
Az angol jegybank kormányzója szerint a jelenlegi alacsony infláció átmeneti tényezők eredménye, főként az alacsony olajár hatása, azonban a jegybank így is a korábban vártnál hamarabb, két éven belül elérheti a 2%-os inflációs célt. Egyúttal utalt a 2016-os kamatemelés leejtőségére is a jegybank, miközben kizárta az idei kamatemelés lehetőségét.
Szivárognak ki a technikai részletek az EKB már bejelentett, de csak márciusban induló eszközvásárlásával kapcsolatban. Ezek alapján a német jegybank havi 10 milliárd euró értékben fog bundokat vásárolni. Mivel az EKB tőkéjéhez Németországnak van a legnagyobb hozzájárulása, így legnagyobb mértékben német eszközöket fog vásárolni az EKB. Ahogy az európai jegybank már korábban jelezte, negatív hozam mellett is fognak német államkötvényeket vásárolni, ami veszteséget okoz a jegybanknak, még akkor is, ha lejáratig tartják a kötvényeket.
A negyedik negyedévben év/év alapon 1,4%-kal bővült a német gazdaság, felülmúlva az 1%-os növekedésről szóló várakozást. Az EKB 5 milliárddal 65 milliárd euróra emelte a görög bankok számára nyújtott sürgősségi likviditási eszköz (ELA) keretösszegét. Miután múlt hét óta az EKB nem fogadja el a görög államkötvényeket fedezetként a görög bankoktól, a 150 bázisponttal drágább likviditást nyújtó ELA kiemelt jelentőségű forrás lett a görög bankoknál.
Olaj, arany
52 dollár körüli szintekre kapaszkodott vissza a WTI árfolyama a dollárgyengüléssel párhuzamosan. 10 dollárral emelkedett az arany árfolyama tegnap, elérve az 1.230 dolláros szintet. A dollár gyengülése mellett a vártnál rosszabb amerikai kiskereskedelmi adat is szerepet játszhatott a mozgásban.
Devizák
A feltörekvő devizákon túl az euró is kivette a részét a globális jó hangulatban, aminek eredményeként az EURUSD árfolyam a 20 napos mozgóátlag 1,1385-ös értékéig pattant fel. Ma reggel tovább folytatódott az árfolyam emelkedése, így a reggeli órákban már 1,14 fölött jegyzik az EURUSD devizapárt.
A svéd jegybank 10 bázisponttal csökkentve az alapkamatot csatlakozott a negatív jegybanki rátát alkalmazó országok sorába. A kamatvágáson túl 10 millió korona (1,2 milliárd dollár) értékben eszközvásárlási programot is hirdetett, mely visszafogott mérete miatt globális hatással nem járt. Ugyanakkor a jegybanki lépésekre a svéd korona gyengüléssel reagált, és 9,6-ig emelkedett az EURSEK devizapár jegyzése.
A japán jegybankelnök szerint hátrányos lenne az eszközvásárlási program kibővítése. Ezzel eloszlatta azokat a spekulációkat, hogy a jelenlegi évi 80 ezermilliárd jen összegű QE program nagyságát megváltoztatják. Ennek hatására az USDJPY árfolyam a reggeli 120,4-es értékről 118,7 alá zuhant, hosszú eső gyertyát hagyva maga után az árfolyamgrafikonon.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,4%-kal csökkent, miközben a Hang Seng 1%-kal, a Shanghai index pedig 1,6%-kal emelkedett. A japán jegybankelnök tegnap arról beszélt, hogy jelenleg káros lenne az eszközvásárlási program kiterjesztése a jelenlegi évi 80 ezermilliárd jen összegről. Erre a jen erősödéssel, a japán hozamok emelkedéssel, a részvénypiac pedig csökkenéssel reagált.
Kína legnagyobb mobiltelefon gyártója, a Xiaomi betör az amerikai piacra is. Igaz egyelőre még nem telefonokkal, hanem csak kiegészítőkkel, de nem kérdéses, hogy mi lesz a következő lépés. A társaság egyúttal jelezte, hogy hamarosan megegyezhet egy brazil gyártópartnerrel, ami a latin- amerikai terjeszkedés szempontjából fontos, hiszen így lényegesen kedvezőbb adóelbírálás alá esik. A PwC tanulmánya szerint a nagyobb növekedési ütem eredményeként 2018-ra Kína válhat a világ legnagyobb kiskereskedelmi piacává, beelőzve az USA-t.
Határidős piacok
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott ma reggel a határidős piacokon.