A forint napok óta stabilan erősödik az euróval szemben, míg a többi régiós deviza inkább csak oldalazik. Ennek fő oka, hogy Magyarország CHF kitettsége az egyik legalacsonyabb a régióban, így a forint esetében látott erőteljes gyengülés a svájci jegybank döntését követően fundamentálisan nem volt indokolt, most pedig ennek a korrekcióját látjuk. Technikailag a 320-as ellenállásról a 30 napos mozgóátlag 315,7-es értékéig csökkent le az EURHUF árfolyam. A tegnapi erőteljes erősödést követően ma a 30 napos mozgóátlagról egy felpattanásra számítunk.
Az amerikai cégek vegyes jelentést mutattak fel. A Netflix brutálisan jó, a várakozásokat 100 százalékkal meghaladó eredményt és attraktív ügyfél létszámnövekedést mutatott fel. Így a 3,4 százalékos emelkedést piac zárás után még 16 százalékkal megfejelte. Az IBM elborzasztotta a kilátásokkal a befektetőket. Nem tudja hozni a tervezett profitot. A probléma az, hogy a hagyományos üzletágak ezerrel zsugorodnak, miközben a felhő alapú megoldások hiába növekednek, nem tudják megfelelő mértékben növelni az árbevételt és az eredményt. A Delta Airlines a csökkenő üzemanyagáraknak köszönhetően jó kilátásokat fogalmazott meg, miközben a Morgan Stanley a várakozásoknál gyengébb eredménnyel riasztotta meg a befektetőket, de csak annyira, hogy végül a kezdeti esés (3 százalék) nagy részét ledolgozta (-0,4 százalék).
Annak ellenére, hogy Merkel asszony tegnapelőtt még élesen kritizálta az EKB tervezett mennyiségi lazítását, tegnap a német pénzügyminiszter, Schauble azt mondta, hogy Németország elfogadja az EKB döntését. Annak ellenére, hogy ez áttörésnek tekinthető az eddigi német ellenállásban, sem az euró sem a DAX nem mutatott hevesebb elmozdulást. Nyilván a piac már korábban úgy gondolta, hogy úgyis beadják a derekukat a német politikusok, ha meg nem, az sem számít, mert az EKB (a bírósági javaslatot követően) úgyis azt csinál, amit akar. A DAX egyéként rövidtávú korrekciós fázisban van, amely során ne lepődjünk meg, ha esetleg visszateszteli a 10.100 pont körüli szintet.
A BUX ugyan ma korrigálhat, de az elkövetkező napokban kinéz neki a 16.700 pont körüli szint tesztelése.
USA
Iránykereséssel telt a nap a tengerentúli indexeknél, aminek köszönhetően a Dow Jones nullában, az S&P 500 index minimális, a Nasdaq index pedig fél százalék körüli pluszban zárta a kereskedést. 16%-os pluszban nyithat a Netflix, miután a tegnap zárás után közzétett gyorsjelentésében 4,33 millió fős felhasználói szám bővülésről számolt be világszinten, miközben a cég korábbi becslése 4 millió fő volt. A menedzsment előrejelzése szerint a folyó negyedévben további 4,05 millió fővel gyarapodhat az ügyfélállomány. A bevételek az egy évvel korábbi 1,18 millió dollárról 1,48 millió dollárra emelkedtek, miközben a várakozás 1,49 millió dollár volt. A nettó profit közel duplázódott, és részvényenként 1,35 dollárt ért el, miközben 0,74 dollárra számított a piac, a cég előzetes becslése pedig 0,44 dollár volt.
A várakozásoktól elmaradó, 24,1 milliárd dolláros bevételről, és a vártnál jobb, 5,81 dolláros profitról számolt be az IBM. A felhő alapú szolgáltatások és a big data üzletágból származó eredmények az SAP-hoz hasonlóan később érkezhetnek, miután a 2015-ös EPS várakozás 15,75-16,50 dollárra csökkent a korábbi 20 dollárról. Erre számítani lehetett, hiszen az elemzők már korábban 16,5 dollárra hozták le a prognózist.
A várakozásoktól elmaradó számokkal rukkolt elő a Morgan Stanley, ezzel folytatva a bankszektor rossz jelentési szériáját. A jogi költségek 1,4 milliárd dollárnyi kiadást okoztak, amiből 284 millió dollár a jelzálog fedezetű értékpapír ügyletekhez kapcsolódik. A kereskedési üzletág pozícióinak átértékelésén 468 millió dollárt bukott a bank. A 10 centes negyedéves osztalék kifizetés mértékén nem változtatott a menedzsment.
A Delta Airlines 78 centes egy részvényre jutó eredményről és 9,65 milliárd dolláros bevételről adott számot tegnap. Az olcsóbb olajáron 2 milliárd dollárt spórolt a cég, ráadásul a javuló cash flow miatt gyorsul az adósságállomány leépítése. Az igazi örömhír azonban a 251 millió dollár értékű osztalék kifizetés (részvényenként 30 cent) és az 1,1 milliárd dolláros részvény visszavásárlási program volt.
A dollár erősödés miatt csökkentek a Johnson & Johnson bevételei, így a cég negyedik negyedévben 18,25 milliárd dollár értékben adott el termékeket (várakozás 18,6 milliárd). A szűrt EPS 1,27 dollárra emelkedett, 1 centtel megverve a konszenzust. Ma zárás után érkezik az eBay gyorsjelentése, amitől az elemzők 4,93 milliárd dolláros bevételt és 89 centes profitot várnak.
Európa
Elég nagy volt a szórása az európai indexek teljesítménye a tegnapi napon. A DAX index 0,14%-ot, a FTSE 100 index 0,52%-ot, míg a CAC 40 index 1,16%-ot emelkedett. A kelet-ukrajnai területeken orosz egységek csaptak össze tegnap a helyi ukrán erőkkel. A hírek szerint sikerült megállítani az orosz csapatok előretörését.
A Wall Street Journal tulajdonába kerülő dokumentum szerint számos európai ország (Ausztria, Magyarország, Olaszország, Ciprus, Szlovákia, Franciaország, Csehország) javítana a Moszkvával fennálló kapcsolatán, és különböző forgatókönyveket dolgoznának ki a szankciók megszüntetése céljából.
A Pimco londoni vezetője szerint 10-15%-kal csökkenti a svájci frank mozgása a svájci bankok eredményét, mivel a bevételek nagy része dollárban képződik, a költségek viszont leginkább svájci frankban merülnek fel. Ugyanakkor a tőkehelyzetre csak minimális hatást fog gyakorolni. A Bank of England legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve mellett érdemi makrogazdasági adatközlésre ma nem kerül sor.
Olaj, arany
Az arany árfolyama 1300 dollárig emelkedett. A nemesfém emelkedését több fundamentális tényező is támogatja. A svájci frank elengedését követően felerősödött az arany menedékeszköz szerepe. Szintén az emelkedés irányába hatnak az EKB eszközvásárlásával kapcsolatos várakozások, illetve a hétvégi görög választásokkal kapcsolatos bizonytalanság is. 1300 dolláron utoljára tavaly augusztusban kereskedtek a nemesfémmel. 47 dollár alá esett az olaj árfolyama a tegnapi kereskedésben. Holnap jelennek meg az EIA készletadatok, a várakozások szerint az amerikai készletek 2,4 millió hordóval bővülhettek.
Devizák
Az EURUSD devizapárban csak kisebb mozgás tapasztalható. A múlt hét második felében felgyorsult a dollár erősödése, miután megjelentek olyan hírek, hogy a svájci jegybank (SNB) találkozott az EKB képviselőivel, ami azt sugallja, hogy az EKB erőteljes eszközvásárlás bejelentésére készül. Mostanra azonban már nagyrészt beárazódhatott az európai jegybankkal kapcsolatos várakozás, így már kivárás lehet a devizapárban a csütörtöki döntésig. Ma reggel 1,1578-as szinten áll az EURUSD jegyzése.
Komoly volatilitást okozott tegnap a török jegybank döntése a török líra piacán. A jegybank váratlanul 50 bázisponttal 7,75%-ra csökkentette az egyhetes repo rátát, ugyanakkor nem változtatott az egynapos instrumentum kamatszintjén. Mivel csak az egyik jegybanki eszközön változtattak, így az átmeneti kilengéseket követően stabilizálódott a líra árfolyama, és folytatódott az EURTRY néhány napja tartó emelkedő trendje.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,5%-ot csökkent, viszont a Hang Seng 1,7%-ot, a Shanghai index pedig 5,1%-ot emelkedett. A kínai részvényindex esetében a hétfői kényszerlikvidálásokat követő felpattanást láttuk, elsősorban a pénzügyi szektorba tartozó részvények teljesítettek jól.
A BoJ a korábbi 1,7%-ról 1%-ra vágta rövidtávú inflációs célját, amit a csökkenő energiaárakkal indokolt, ugyanakkor a jegybank arra számít, hogy az alacsonyabb olajár növelheti a háztartások fogyasztását, így pozitívan hathat a gazdasági növekedésre.
A módosított inflációs előrejelzés ellenére nem változtattak a stimulus évi 80 ezermilliárd jennyi keretösszegén. Elemzői becslések szerint 1% alatti inflációs várakozás esetén viszont már növelhetik a program nagyságát.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.