A forint erősödött? Nem, az euró gyengült

Újabb hatalmas rallyt láthattunk a DAX indexben és a dollárban. Eközben a forint is bődületeset erősödött az előző napok gyengélkedése után. Persze a megfogalmazás rossz, hiszen valójában az euró gyengült a többi devizával szemben.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Közben az USA-ban továbbra is a kamatemelés körüli aggodalmak tematizálják a piacokat. Közben a jegybank jegyzőkönyvéből azt is megtudtuk, hogy egyre valószínűbb a kamatcsökkentés. A Deutsche Bank és a Santander is megbukott a mostani Fed vizsgálaton. Itt a kockázatokat, a kockázatok feltárására szolgáló rendszerüket vizsgálták, és ezen buktak meg. Így a tőkekövetelményre nem történtek emiatt megszorítások. Vagyis sem tőkeemelésre, azaz részvényhígulásra nem kell számítanunk, sem pedig az osztalék kifizetési tervek nem kerülnek veszélybe.

Mindeközben egyre inkább mérgesedik a helyzet a görögök és az EU között. Ciprasz szerint a németeknek kártérítést kellene fizetni a második világháborúban okozott károkért. Erre a németek határozott „nicht”-tel válaszoltak. Közben egyre több elemző gondolja úgy, hogy a görögök el fogják hagyni az euró övezetet. Persze mindez nem igazán érdekli most a befektetőket, hiszen ennek a hatása jóval kisebb lehet, minta a mennyiségi lazításé. Vagyis vásárolnak mint a meszes.

USA

Nem volt izgalmas tegnap a kereskedés a tengerentúlon, alapvetően lefelé csorogtak a piacok, de zárásban csak mérsékelt esést mutattak az indexek (Dow -0,16%, Nasdaq -0,2%, S&P500 -0,2%). A Dow Jones komponensei közül kimagasló, 2,2%-os teljesítménnyel az Intel lett a nap nyertese, a vesztesek közül pedig a Wal Mart (-19%) foglalhatta el a dobogó legfelső fokát. Makrogazdasági adatok sem igazán voltak tegnap, de a mai kereskedésben már érkeznek a szokásos heti friss segélykérelmek. Az ügyhöz közel álló források szerint az Alibaba 200 millió dollárt fektet az amerikai Snapchat-be.

A 31 nagybankból 28 megfelelt a Fed stressz tesztjén. A Deutsche Bank amerikai részlegének és a Banco Santander-nek újra el kell küldenie a tőkemegfelelésre vonatkozó terveit a hatóságnak, miközben nem emelhetnek osztalékot a bankok. A Bank of America feltételes engedélyt kapott az osztalék és a részvény visszavásárlási program emelésére, miközben bizonyos hiányosságokat pótolniuk kell. A JP Morgan és a Goldman Sachs zöld lámpát kapott, míg a Citigroup eredményei hatására a 2008-as válság óta először kapta meg az engedélyt az osztalék emelésére.

Európa

A FTSE 100 index továbbra is csak kullog a DAX és a CAC 40 index után, ugyanis 0,3%-ot emelkedett csupán, miközben a francia piac 2,4%-kal, a német piac pedig 2,7%-kal került feljebb. Aláírta az IMF a 17,5 milliárd dolláros ukrán mentőcsomagot a Reuters értesülései szerint. A 4 éves mentőcsomagért cserébe visszavágják a nyugdíjakat, miközben megemelik a nyugdíjkorhatárt és a költségvetési kiadásokat is jelentősen csökkentik az ukránok.

A Capital Economics elemzése szerint a „grexit” után Görögországnak „jobb dolga lenne az euró övezeten kívül”. Az első körös hatások a periféria szuverén kötvényhozamainak megugrását okozná, de az euró gyengülése miatt az európai vállalatok túlteljesíthetnék az amerikai tőzsdéket. A Fitch szerint sem kizárt Görögország távozása az euró övezetből, ami után az ország törlesztési csődbe kerülne. A délelőtt folyamán érkezik a februári francia és spanyol inflációs mutató, a brit külkereskedelmi mérleg egyenlege és az euró zónás ipari termelési adat is.

Olaj, arany

A tegnapi készletadatot követően 48 dollár alatt is volt a WTI árfolyama, viszont ma reggelre ismét 48,5 dollárra nőtt a kurzus. Az USA készletei ismét nőttek, ezúttal 4,5 millió hordóval 448,9 millió hordóra. A piac egyre jobban figyeli ezt a mutatót, a becslések szerint májusig növekvő készletek és emelkedő nem-konvencionális termelés várható az Egyesült Államokból.

Az arany viszont nem változott érdemben, az árfolyam továbbra is 1.160-65 dollár körüli sávban mozgott. A piacon az alacsony árat és a szárnyaló dollárt kompenzálja az erősebb fizikai kereslet. Továbbra is a kamatok változása a fő befolyásoló tényező, elsősorban a Fed politikája hat az arany árfolyamára.

Devizák

A dollár erősödése tegnap sem hagyott alább, az árfolyam 1,069-ről zuhant 1,054-ig, de az 1,05-ös támaszt is megérintette. Erről a szintről pattant vissza a kurzus a ma reggeli kereskedésben, a grafikon alapján már bőven itt az ideje egy korrekciónak. A forint piacán is nagy mozgás volt tegnap, ezúttal a forint vásárlók lepték el a piacot, és az EUR/HUF kurzusa 307-ről 303,1-ig emelkedett.

Nagyot erősödött tegnap a török líra az euróval szemben. Az árfolyam áttörte a 200 napos mozgóátlagot (2,827) és egészen 2,75-ig esett a kurzus, ahol egy támasz is található. A mai zuhanás hátterében az állhat, hogy Erdogan államfő hivatala elmondta, hogy a jegybank egy független intézmény, és ezt szem előtt fogja tartani a kormány. Pedig eddig nagyon erős politikai nyomás nehezedett a jegybankra, Erdogan agresszív hangnemet használva szerette volna elérni, hogy erőteljesen csökkenjenek a kamatok. Úgy tűnik, hogy ez a kommunikáció változóban van, egyébként Erdogan tegnap délután egyeztetett a török jegybankelnökkel.

Távol-Kelet

A Nikkei 1,4%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index pedig 1,8%-ot ugrott a mai kereskedésben. Kínában a hitelezési kedv a vártnál kisebb mértékben csökkent februárban. A bankok 1020 milliárd jüan hitelt helyeztek ki, míg a várakozás 750 milliárd jüan volt. A tágabban értelmezett aggregált finanszírozás 1350 milliárd lett, 35%-kal felülmúlva a piaci várakozásokat.

A kínai emelkedést elsősorban a bankok és az energiacégek húzták. Előbbieket a kamatvágási monetáris lazítással kapcsolatos spekulációk segítették, utóbbiakat pedig a reformokkal kapcsolatos várakozások, amik szerint az állam csökkentené befolyását a szektorban. Több elemzőház véleménye szerint is már a következő hetekben dönthet a kötelező tartalékráta csökkentéséről a kínai jegybank.

Egy kínai jegybankár szerint amennyiben 1% alá esik az infláció, akkor további monetáris lazításra érdemes számítani. Februárban az infláció 1,4% volt, azonban ebben szerepet játszott a kínai újév torzító hatása is. Januárban viszont mindössze 0,8% volt az infláció. A kínai bankok emelkedését az is támogatta, hogy 1000 milliárd jüan értékű kötvényt önkormányzati kötvényekké alakítanának át, ezáltal javulna a bankok eszközminősége. A kínai jegybank (People’s Bank of China) az idei évben várhatóan eltörli a betéti rátára vonatkozó felső plafont.

Februárban 15,6 ezer fővel bővült az ausztrál foglalkoztatottság, szemben a várt 15 ezer fővel. A munkanélküliségi ráta 6,4%-ról 6,3%-ra esett vissza, igaz ebben szerepe volt az aktivitási ráta csökkenésének is.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.

JOGI NYILATKOZAT
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo