A forint erősödött? Nem, az euró gyengült

Újabb hatalmas rallyt láthattunk a DAX indexben és a dollárban. Eközben a forint is bődületeset erősödött az előző napok gyengélkedése után. Persze a megfogalmazás rossz, hiszen valójában az euró gyengült a többi devizával szemben.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

Közben az USA-ban továbbra is a kamatemelés körüli aggodalmak tematizálják a piacokat. Közben a jegybank jegyzőkönyvéből azt is megtudtuk, hogy egyre valószínűbb a kamatcsökkentés. A Deutsche Bank és a Santander is megbukott a mostani Fed vizsgálaton. Itt a kockázatokat, a kockázatok feltárására szolgáló rendszerüket vizsgálták, és ezen buktak meg. Így a tőkekövetelményre nem történtek emiatt megszorítások. Vagyis sem tőkeemelésre, azaz részvényhígulásra nem kell számítanunk, sem pedig az osztalék kifizetési tervek nem kerülnek veszélybe.

Mindeközben egyre inkább mérgesedik a helyzet a görögök és az EU között. Ciprasz szerint a németeknek kártérítést kellene fizetni a második világháborúban okozott károkért. Erre a németek határozott „nicht”-tel válaszoltak. Közben egyre több elemző gondolja úgy, hogy a görögök el fogják hagyni az euró övezetet. Persze mindez nem igazán érdekli most a befektetőket, hiszen ennek a hatása jóval kisebb lehet, minta a mennyiségi lazításé. Vagyis vásárolnak mint a meszes.

USA

Nem volt izgalmas tegnap a kereskedés a tengerentúlon, alapvetően lefelé csorogtak a piacok, de zárásban csak mérsékelt esést mutattak az indexek (Dow -0,16%, Nasdaq -0,2%, S&P500 -0,2%). A Dow Jones komponensei közül kimagasló, 2,2%-os teljesítménnyel az Intel lett a nap nyertese, a vesztesek közül pedig a Wal Mart (-19%) foglalhatta el a dobogó legfelső fokát. Makrogazdasági adatok sem igazán voltak tegnap, de a mai kereskedésben már érkeznek a szokásos heti friss segélykérelmek. Az ügyhöz közel álló források szerint az Alibaba 200 millió dollárt fektet az amerikai Snapchat-be.

A 31 nagybankból 28 megfelelt a Fed stressz tesztjén. A Deutsche Bank amerikai részlegének és a Banco Santander-nek újra el kell küldenie a tőkemegfelelésre vonatkozó terveit a hatóságnak, miközben nem emelhetnek osztalékot a bankok. A Bank of America feltételes engedélyt kapott az osztalék és a részvény visszavásárlási program emelésére, miközben bizonyos hiányosságokat pótolniuk kell. A JP Morgan és a Goldman Sachs zöld lámpát kapott, míg a Citigroup eredményei hatására a 2008-as válság óta először kapta meg az engedélyt az osztalék emelésére.

Európa

A FTSE 100 index továbbra is csak kullog a DAX és a CAC 40 index után, ugyanis 0,3%-ot emelkedett csupán, miközben a francia piac 2,4%-kal, a német piac pedig 2,7%-kal került feljebb. Aláírta az IMF a 17,5 milliárd dolláros ukrán mentőcsomagot a Reuters értesülései szerint. A 4 éves mentőcsomagért cserébe visszavágják a nyugdíjakat, miközben megemelik a nyugdíjkorhatárt és a költségvetési kiadásokat is jelentősen csökkentik az ukránok.

A Capital Economics elemzése szerint a „grexit” után Görögországnak „jobb dolga lenne az euró övezeten kívül”. Az első körös hatások a periféria szuverén kötvényhozamainak megugrását okozná, de az euró gyengülése miatt az európai vállalatok túlteljesíthetnék az amerikai tőzsdéket. A Fitch szerint sem kizárt Görögország távozása az euró övezetből, ami után az ország törlesztési csődbe kerülne. A délelőtt folyamán érkezik a februári francia és spanyol inflációs mutató, a brit külkereskedelmi mérleg egyenlege és az euró zónás ipari termelési adat is.

Olaj, arany

A tegnapi készletadatot követően 48 dollár alatt is volt a WTI árfolyama, viszont ma reggelre ismét 48,5 dollárra nőtt a kurzus. Az USA készletei ismét nőttek, ezúttal 4,5 millió hordóval 448,9 millió hordóra. A piac egyre jobban figyeli ezt a mutatót, a becslések szerint májusig növekvő készletek és emelkedő nem-konvencionális termelés várható az Egyesült Államokból.

Az arany viszont nem változott érdemben, az árfolyam továbbra is 1.160-65 dollár körüli sávban mozgott. A piacon az alacsony árat és a szárnyaló dollárt kompenzálja az erősebb fizikai kereslet. Továbbra is a kamatok változása a fő befolyásoló tényező, elsősorban a Fed politikája hat az arany árfolyamára.

Devizák

A dollár erősödése tegnap sem hagyott alább, az árfolyam 1,069-ről zuhant 1,054-ig, de az 1,05-ös támaszt is megérintette. Erről a szintről pattant vissza a kurzus a ma reggeli kereskedésben, a grafikon alapján már bőven itt az ideje egy korrekciónak. A forint piacán is nagy mozgás volt tegnap, ezúttal a forint vásárlók lepték el a piacot, és az EUR/HUF kurzusa 307-ről 303,1-ig emelkedett.

Nagyot erősödött tegnap a török líra az euróval szemben. Az árfolyam áttörte a 200 napos mozgóátlagot (2,827) és egészen 2,75-ig esett a kurzus, ahol egy támasz is található. A mai zuhanás hátterében az állhat, hogy Erdogan államfő hivatala elmondta, hogy a jegybank egy független intézmény, és ezt szem előtt fogja tartani a kormány. Pedig eddig nagyon erős politikai nyomás nehezedett a jegybankra, Erdogan agresszív hangnemet használva szerette volna elérni, hogy erőteljesen csökkenjenek a kamatok. Úgy tűnik, hogy ez a kommunikáció változóban van, egyébként Erdogan tegnap délután egyeztetett a török jegybankelnökkel.

Távol-Kelet

A Nikkei 1,4%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index pedig 1,8%-ot ugrott a mai kereskedésben. Kínában a hitelezési kedv a vártnál kisebb mértékben csökkent februárban. A bankok 1020 milliárd jüan hitelt helyeztek ki, míg a várakozás 750 milliárd jüan volt. A tágabban értelmezett aggregált finanszírozás 1350 milliárd lett, 35%-kal felülmúlva a piaci várakozásokat.

A kínai emelkedést elsősorban a bankok és az energiacégek húzták. Előbbieket a kamatvágási monetáris lazítással kapcsolatos spekulációk segítették, utóbbiakat pedig a reformokkal kapcsolatos várakozások, amik szerint az állam csökkentené befolyását a szektorban. Több elemzőház véleménye szerint is már a következő hetekben dönthet a kötelező tartalékráta csökkentéséről a kínai jegybank.

Egy kínai jegybankár szerint amennyiben 1% alá esik az infláció, akkor további monetáris lazításra érdemes számítani. Februárban az infláció 1,4% volt, azonban ebben szerepet játszott a kínai újév torzító hatása is. Januárban viszont mindössze 0,8% volt az infláció. A kínai bankok emelkedését az is támogatta, hogy 1000 milliárd jüan értékű kötvényt önkormányzati kötvényekké alakítanának át, ezáltal javulna a bankok eszközminősége. A kínai jegybank (People’s Bank of China) az idei évben várhatóan eltörli a betéti rátára vonatkozó felső plafont.

Februárban 15,6 ezer fővel bővült az ausztrál foglalkoztatottság, szemben a várt 15 ezer fővel. A munkanélküliségi ráta 6,4%-ról 6,3%-ra esett vissza, igaz ebben szerepe volt az aktivitási ráta csökkenésének is.

Határidős piacok

Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel.

JOGI NYILATKOZAT
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo