Ennek oka, mint ahogy a cég mondta még decemberben, hogy brutális veszteséget volt kénytelen leírni a rubel gyengülése miatt a pénzügyi soron, a kintlévőségeken. Ugyanakkor a cég árbevétele (Oroszországot és FÁK-ot) kivéve alapvetően jól alakult. Sőt a szigorú költségkontrol miatt az értékesítési költségek soron jelentős megtakarítás született. Összességében a vártnál jóval gyengébb nettó eredményre negatív árfolyam reakciót várunk, ugyanakkor a cég sajtótájékoztatója, ahol Bogsch Erik vezérigazgató a folyamatokról beszél, néha komolyabb hatással van az árfolyamra. Így érdemes lesz figyelni.
A patthelyzet és a túlvettség valószínűleg lefelé küldi a mai napon a DAX indexet. Ugyan a BUX technikailag mehetne fölfelé is, de a negatív hangulat, illetve a várakozásoknál gyengébb Richter eredmény inkább negatívan hathat.
USA
A jó makrogazdasági adatok ellenére nem sikerült pénteken pozitív irányba fordulniuk a vezető tengerentúli börzéknek, az eladók a nap második felében jelentek meg, és mérsékelt esés rajzolódott ki zárásra (Dow -0,34%, Nasdaq -0,44%, S&P500 -0,36%).
A várt 234 ezer helyett 257 ezer fővel bővül a mezőgazdaságon kívül foglalkoztattak száma januárban. A decemberi adatot 252 ezerről 329 ezerre, a novemberi 353 ezer fős adatot pedig 423 ezerre módosította a munkaügyi tárca. A munkanélküliségi ráta 5,7%-ra emelkedett a várt 5,6%-on stagnálás helyett, amely annak köszönhető, hogy az aktivitási ráta 62,9%-ra emelkedett. Egymást követő 11 hónapban közöltek 200 ezer feletti bővülést, amelyre 1994-95-ben volt utoljára példa. Az is jó hír, hogy az átlagos órabérek 0,5%-kal emelkedtek az előző hónaphoz képest.
Dennis Lockhart, az atlantai Fed elnöke nyilatkozott pénteken, és arról beszélt, hogy szerinte júniustól már bármikor jöhet a kamatemelés.
A Moody’s pénteken publikálta negyedéves számait. Az egyszeri tételek nélküli egy részvényre jutó profit 1,12 dollár volt az előző negyedévben, felülmúlva a 95 centes várakozásokat. Az árbevétel 13%-kal 877,5 millió dollárra emelkedett, a forgalom 70%-át kitevő hitelminősítő üzletág bevételei 7%- kal 565,1 millió dollárra bővültek. A papírok 5%-kal emelkedtek pénteken.
A Xiaomi egyik riválisának tartott Meizu Technology nevű társasággal hosszútávú stratégiai együttműködésről írt alá szerződést az Alibaba. Az okostelefonokat értékesítő társaság összesen 590 millió dollárhoz jut a szerződés aláírása után. A Meizu egy dinamikusan növekvő társaság, januárban 1,5 millió darab készüléket értékesítettek, ami 50%-os bővülés az előző hónaphoz képest.
Európa
Nem kerültek közelebb a megállapodáshoz Oroszország ás Ukrajna viszonyában a Merkel-Hollande- Putyin találkozó résztvevői. Az egyeztetéseket szerdán folytatják, immáron kiegészülve az ukrán illetékesekkel. A görög miniszterelnök ismét megerősítette, hogy mostani formájában nem szeretné meghosszabbítani a nemzetközi szervezetekkel kötött hitel megállapodást. Azonban egy nyárig tartó átmeneti hitelt vennének fel. Alekszisz Ciprasz egyúttal megismételte korábbi lazításról szóló ígéreteit, például a minimálbérek emelését, és továbbra is elzárkózik a megszorító intézkedésektől.
A Standard & Poor's a Görögország korábbi B minősítést B- hitelbesorolásra rontotta, és a Moody’s is leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá veszi a görög adósminősítését. Az S&P az eddigi semlegesről pozitívra javította Lengyelország hitelbesorolásának kilátásait. A hitelminősítés változatlan maradt, a devizában fennálló adósság besorolása továbbra is A-.
Az olasz jegybank felfelé módosította a növekedési várakozásait, amiben fontos szerepe van az EKB eszközvásárlási programjának is. Jelenleg 0,5%-os növekedést várnak idénre, és 1,5%-os bővülést jövő évre.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 52 dolláron állt a legközelebbi határidőre, amit a Baken Hughes cég amerikai fúrótorony számról közzétett adata indított. Ezek szerint október vége óta zuhan a fúróegységek száma, ami előrevetíti a kínálat szűkülését. A fedezeti alapok a múlt heti emelkedést követően rekordszámú eladási pozíciót nyitottak, ami mutatja, hogy szkeptikusak az olajralli folytatatását illetően.
Az arany a múlt héten lejtőre került. Ma reggel 1.236 dollár volt az árfolyam, ami főleg a pénteki esésnek tudható be. A piac egyelőre nem árazta be a növekvő görög csődkockázatot és az ukrajnai helyzet elmérgesedését. A pénteki erős makrogazdasági adatok és Ciprasz görög miniszterelnök nyilatkozata adott némi lendületet pénteken a nemesfémnek.
Devizák
- A péntek délelőtti oldalazás után intenzív dollárerősödésről szólt a délutáni kereskedés, a vártnál jobb munkaerő-piaci adatoknak köszönhetően. Az árfolyam lepattant a 20 napos mozgóátlagról (1,146) és a kereskedés végére 1,136-ig zuhant. A pénteki adatok azt erősítik, hogy a Fed bármikor kamatot emelhet a második negyedév végétől, ezért EUR/USD árfolyamában van tér lefelé, a következő támasz az 1,11-nél található legutóbbi lokális mélypont.
A forint tovább erősödött a pénteki kereskedésben, de az egész múlt heti teljesítménye kiemelkedő volt. A 200 napos mozgóátlag (309,6) törésével a hét végére már a 305-ös támaszt tesztelte az EUR/HUF kurzusa. Az USD/JPY árfolyama kitört a háromszög alakzatból, amely egyben a hetek óta tartó oldalazás végét is jelenti. Rövidtávon további emelkedésre számítunk, a következő ellenállások 120,8 és 121,6-nál találhatóak.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,4%-ot, a Shanghai index 0,7%-ot emelkedett, míg a Hang Seng index 0,4%-ot csökkent. Január során év/év alapon 19,9%-kal zuhant az import Kínában. Az export a várt 5,9%-os növekedés helyett 3,3%-kal esett vissza. Az importban az elmúlt 5 év legnagyobb visszaesése volt látható részben a gyenge belső kereslet, részben pedig az alacsony nyersanyagárak miatt. A gyenge adatok kapcsán újra felerősödtek a további gazdaságpolitikai lazításról szóló spekulációk. Az import jelentős visszaesése miatt a külkereskedelmi többlet 366,9 milliárd jenre bővült.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.