Ráadásul a görögök nem tűnnek túl alkuképesnek. Az S&P szerint viszont egyezség nélkül a görögök szinte azonnal csődbe mennek, amelynek hatása az európai unióra viszonylag kicsi lesz. Ebben egyetértünk. Az általunk megvizsgált bankok esetében a görög kitettség leírása általában maximum 1-2 százalékra rúgott a részvények értékében. Ráadásul ennek egy részét már a befektetők nagy része figyelembe vehette az árazásnál. Ezért görög „default” esetén, amelynek egyre nagyobb a valószínűsége, a lefelé mutató mozgás valószínűleg csak átmeneti lenne. Mindenesetre ma megint találkoznak a pénzügyminiszterek a hétfői 600 millió eurós kamatfizetési kötelezettség és a holnap lejáró finanszírozási program vége előtt. Az itt születő eredmény komoly átmeneti hatással lehet a mai piaci mozgásra.
A DAX indexet elnézve komoly torlódást látunk a 11.000 pontos szinthez, és a technikai alakzat azt sugallja, hogy 11.200 pontra akar menni az index. Közben pedig vér pesszimista mindenki. (Mi is!) Ez különben a rövid indikátorok alapján látható kép, miközben a hosszabb indikátorok szerint még mindig tart a „korrekció”. Erre mondhatják azt a „longosok”, hogy bárcsak minden korrekció ilyen lenne.
A BUX kezd fáradni a 200 napos mozgóátlag felett, s igazándiból nem is történne semmi, ha az árfolyam visszatesztelné azt. Így az indexben benne van 300 pont lefelé, ami még mindig nem jelentene igazándiból semmit. Az emelkedő trend, amely cirka egy hónapja tört ki, továbbra is élne. A mai napon csökkenésre számítunk a hazai piacon.
USA
Nem voltak nagy mozgások tegnap a tengerentúli börzéken. A nyitás után felfelé indultak az indexek, de csak a Nasdaq-nak sikerült a pozitív oldalon zárnia (Dow -0,24%, Nasdaq 0,38%, S&P500 - 0,13%).
A Dow Jones index tagjai közül a Boeing (1,6%) és a Coca Cola (1,1%) lett a nap nyertese, a
leggyengébben a negyedéves jelentést publikáló Wal-Mart (-3,1%) zárta a kereskedést. A Philadelphiai Fed index a korábbi 6,3 pontról egy éve nem látott szintre, 5,2 pontra esett vissza februárban, miközben a piac 9 pontra számított. A heti friss segélykérelmek száma a vártnál jelentősebb mértékben, 21 ezer fővel 283 ezerre csökkent a tengerentúlon, miközben a várakozások 290 ezerről szóltak.
A vártnál kedvezőbb bevétel és nettó profit számok sem csaltak mosolyt a Wal-Mart befektetőinek arcára, miután a menedzsment csökkentette az idei évre vonatkozó értékesítési prognózisait az erős dollár miatt. A költség oldal növekedése lehetett a másik fekete pont, ugyanis a cég 1 milliárd dollárt kíván elkölteni béremelésre, azonban ez nem gátolta meg a negyedéves osztalék mértékének 1,92 dollárról 1,96 dollárra való emelését.
Meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a Bloomberg közölte, hogy az Apple 2020-tól beindítja saját elektromos autójának gyártását. A Priceline vezérigazgatója 3 milliárd dollár értékű részvény visszavásárlási programot hirdetett, ami a menedzsment hosszú távú elkötelezettségét is hívatott szemléltetni. A negyedik negyedéves gyorsjelentés várakozásokat meghaladó számaira nem mellékesen 8,5%-ot emelkedett a részvény.
Európa
Vegyes teljesítményt tudtak felmutatni az európai tőzsdék. A FTSE 100 index 0,13%-os mínuszban, a DAX index 0,37%-os pluszban zárt. Mariupol környékén komoly harcok bontakoztak ki a kijevi kormányerők és az oroszbarát szeparatisták között. A Donyecki Népköztársaság vezetője a múlt heti minszki tűzszüneti megállapodás felmondásával fenyegetőzik. Mindeközben újabb orosz segélykonvoj indult el Kelet- Ukrajna felé.
A görög kormány benyújtotta a jelenlegi hitelszerződés 6 hónapos meghosszabbításhoz szükséges dokumentumokat a saját feltételeikkel, ami biztosan nem felel meg Németország szájízének. A szlovák és a lett pénzügyminiszter mellett a finn miniszterelnök is nemtetszését fejezte ki, sőt Robert Fico utalt arra, hogy a grexitet nyugodtan fogadná. Az európai beszerzési menedzser indexek mellett az Eurócsoport tanácskozásán elhangzottakra lesz érdemes figyelnünk.
Olaj, arany
A WTI 51,4 dollárra erősödött a tegnapi naphoz képest, amikor jellemzően 50 dollár alatt volt a kurzus. A tegnapi adatok szerint 425,6 millió hordóra nőtt az USA nyersolajkészlete, ami 1982 óta a legmagasabb (innentől kezdve gyűjti a heti adatokat az EIA). A piac ma a Baker Hughes cég által publikált fúróeszköz számra fog figyelni, ami várhatóan további csökkenést fog előrejelezni. Szaúd- Arábia közben napi 10 millió hordóra tornázta fel termelését, ami évek óta a legmagasabb.
Az arany kurzusa lényegében változatlan marad 1.207 dolláros áron. A piac a görög eseményekre figyel elsősorban, igaz, a többség meggyőződése, hogy lesz megállapodás a hitelezők és a görögök között.
Devizák
Az EUR/USD devizapár tegnap felszúrt a 30 napos mozgóátlagig (1,145), ahonnan éles fordulat következett és 1,136-ig süllyedt zárásra a kurzus. A ma reggeli órákban is folytatódott a dollár erősödése, és 1,134-ig esett az árfolyam. A görögökkel kapcsolatos további bizonytalanság miatt állt gyengülő pályára az euró.
Volatilis kereskedés jellemezte tegnap a forintot, az árfolyam 304,2-306,4 között ingadozott. A hazai fizetőeszköz három havi csúcson is járt az euróval szemben, de a zárás nem sikerült túl fényesre. Az angol font tovább erősödött az euróval szemben, és 0,735-ig zuhant a kurzus a reggeli órákban, így hamarosan új lokális minimumra (0,734) eshet az EUR/GBP árfolyama.
Távol-Kelet
A Nikkei index 0,4%-ot emelkedett. A Hang Seng és a Shanghai index is zárva tartott ma. Hongkong hétfőn már újra kinyit, azonban a Shanghai tőzsdére majd csak szerdán tér vissza az élet a kínai holdújév miatt.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszos volt.