Baj van a piacokon

Nem csak a Sziríza baloldali része, de az IMF is megkeverte a kártyákat Görögországban. Az üzenet gyakorlatilag az, hogy amíg nincs adósság elengedés (megfelelő kiigazító program mellett), addig az IMF nem száll be a hitelezésbe. Komoly disztribúció folyik a piacokon. Nem tegnap kezdődött, hanem már hónapokkal ezelőtt, csak többé-kevésbé eltakarta a görög válság.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem csak a Sziríza baloldali része, de az IMF is megkeverte a kártyákat Görögországban. Az üzenet gyakorlatilag az, hogy amíg nincs adósság elengedés (megfelelő kiigazító program mellett), addig az IMF nem száll be a hitelezésbe. Adósságot az EU viszont nem akar elengedni, mert az precedens értékű lehet. Vagyis nemcsak Ciprasz van bajban a pártjával, de a hitelezők között sincs egység, sőt szinte feloldhatatlan ellentét van. Ezzel az utóbbival az a baj, hogy számokon alapul, azok pedig makacs dolgok. A probléma pedig az, hogy valójában az IMF emberei tudják biztosítani a szakmai felügyeletet. Persze a hírek arról szolnak, hogy az IMF további hitel folyósítása nélkül is ellátja majd ezt a feladatot. Mindenesetre sokkal megnyugtatóbb a pénzügyi világban, ha az érdekek összesimulnak. Ez pedig úgy érhető el, ha az IMF-nek is hasonlóan komoly kitettsége van a görögök felé. Ettől függetlenül a piacok egyelőre nem igazán törődnek ezzel a problémával.

Kép:sxc

A piacokról meg annyit, hogy baj van. Jó eredmények Németországban, erős nyitás, majd lecsorgás. Itthon brutális Richter eredmény, erős nyitás, majd lecsorgás. Ilyenkor lehet jól kitömni a népet, mondja a tőzsdei közmondás. Vagyis komoly disztribúció folyik a piacokon. Ez különben nem tegnap kezdődött, hanem már hónapokkal ezelőtt, csak többé-kevésbé eltakarta a görög válság. Ugyan mostanában ennek már véget kellett volna érnie, de az okos pénz egyelőre még mindig az eladói oldalon áll. Ez pedig nem túl megnyugtató a folytatás tekintetében.

A fentebbiek ellenére a mai napon kismértékű emelkedésre számítunk mind a DAX, mind a BUX index tekintetében.

Nemzetközi hírek USA - Nem volt izgalmas a tegnapi kereskedés a vezető tengerentúli börzéken, a gyenge nyitás után észak felé indultak a piacok, és végül a Dow Jones kivételével mérsékelt pluszban zártak az indexek (Dow - 0,03%, Nasdaq 0,34%, S&P500 0,02%). - Az amerikai gazdaság 2,3%-kal bővült a második negyedévben az előzetes számok szerint, alulmúlva a piac által várt 2,5%-ot. Az első negyedéves számot jelentősen felfelé módosították, a korábbi 0,2% helyett 0,6%-ra. - A friss munkanélküli segélykérelmek száma 12 ezerrel 267 ezerre bővült múlt héten, ami még mindig kedvezőbb, mint a 270 ezres várakozás. - Jól pörög a videójáték piac, hiszen az Electonic Arts digitális bevételei 10%-kal 532 millió dollárra emelkedtek, míg a cég szintű árbevétel 1,2 milliárd dollár lett. A tisztított nettó profit 15 centes értéke ötször nagyobb lett a vártnál. a menedzsment a teljes éves EPS prognózisát 2,75 dollárról 2,85 dollárra emelte. - Az Amgen megverte a várakozásokat második negyedéves gyorsjelentésében. A bevétel 5,32 milliárd dollár helyett 5,37 milliárd dollár lett, míg az EPS 2,43 dollár helyett 2,57 dollárt ért el. A menedzsment teljes éves egy részvényre jutó profitvárakozása 9,55-9,80 dollár között alakul, míg az elemzők 9,62 dollárt vártak.

Európa - A vezető európai indexektől 0,4-0,6%-os pluszokat láthattunk tegnap. - Az IMF nem száll be Görögország harmadik mentőcsomagjának finanszírozásába a Financial Times szerint. Ez azért probléma, mert a németek az IMF nélkül biztosan nem szállnak be a 86 milliárd eurós csomag összerakásába. - Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök szeptemberre rendkívüli kongresszusi ülést hívott össze, ahol a párt jövőbeni működéséről döntene. A párton belüli szakadás lehetősége veszélyeztetheti a reformcsomagban vállalt feltételek jövőbeni teljesítését. - A Wall Street Journal szerint közeledtek az álláspontok Ukrajna és a hitelezők között az államadósság átstrukturálásáról. Egyes források szerint ez akár kismértékű adósság elengedést is jelenthet. Ukrajna júniusban 40%-os adósság elengedést szeretett volna, de ebbe egyik legnagyobb hitelezője, a Franklin Templeton nem ment bele. - A 0,3%-os várakozáshoz képest 0,2%-os bővülést láthattunk a júliusi német inflációs statisztikákban tegnap. A mai napon az eurózóna esetében 0,8%-os növekedésre számít a piac.

Olaj, arany - A WTI 48,2 dollárra esett ma reggel annak ellenére, hogy a héten jelentős mértékben estek az USA nyersolaj készletei. Ez utóbbi még mindig 100 millió hordóval a 10 éves átlag felett van, ráadásul a motorizációs időszak végével a kereslet is csökkenhet, így a jelentős készlet többlet valószínűleg nem tűnik el. A július az idei év legnagyobb olajár csökkenését hozta, a masszív USA kínálat mellett több OPEC tagállam is rekord közelében termel. - Az arany is süllyedő pályára került. Az arany ára 1.084 dollárra esett ma reggel, mivel a piac egyre inkább aggódik a Fed kamatemelése miatt. A tegnapi jó amerikai GDP és munkanélküliségi adat is ráerősített ezekre a félelmekre. Az arany számára július jelentős árcsökkenést hozott, a kurzus tartósan 1.100 dollár alá zuhant.

Devizák - Volatilis kereskedést láthattak tegnap az EUR/HUF piacára koncentráló befektetők, a devizapár kurzusa leszúrt a 306,8-as korábbi mélypontra, ahonnan irányt váltott, és 308,5-ig kapaszkodott vissza a kurzus. Ez egy fordulós jelzés is lehet, ráadásul a 200 napos mozgóátlag is segíthet megtartani az árfolyamot. Ha a technikai képet nézzük, akkor a korább emelkedés 50%-os Fibo szintjét tesztelte vissza a devizapár, tehát több jelzés is a fordulatot erősíti. - A tegnapi GDP adat után is tovább erősödött a dollár, bár a nap vége már némi emelkedést hozott az EUR/USD párban. A reggeli kereskedésben 1,095-ig korrigált vissza a kurzus, de az átmeneti emelkedést hamarosan ismét dollárerősödés válthatja fel. Rövidtávon az 1,08-as támaszt is letesztelheti az árfolyam.

Távol-Kelet - Minimális pluszban zártak tegnap az ázsiai tőzsdék. - A júniusi japán inflációs adat, amely tartalmazza az élelmiszerárak árváltozását 0,1%-kal nőtt az elemzők által várt stagnálás helyett. Ugyanakkor a háztartások fogyasztása 2%-kal esett éves alapon a várt 1,7%-os bővülés helyett, az előző adat 4,8%-os pluszt mutatott. A Capital Economics elemzője szerint utóbbi adat láttán kicsi az esély arra, hogy a jegybank jövő nyárra elérje a 2%-os inflációs célját. - A kínai tőzsdefelügyelet 24 értékpapír számlán korlátozta a kereskedés lehetőségét, miután kereskedési szabálytalanságokra lett figyelmes. Ez az eset biztosan nem tesz jót a mostanában mostohagyerekként kezelt kínai tőzsde megítélésének. Határidős piacok - Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq mínuszban, míg a DAX pluszban volt.

Vállalati hírek - Újsághírek szerint szeptember 7-én indul újra Ivo Sanader volt miniszterelnök pere, miután a horvát alkotmánybíróság a per újratárgyalása mellett döntött, mivel sérültek Sanader alkotmányos jogai. Véleményünk szerint ha Ivo Sanadert felmentik a korrupciós vádak alól, az a MOL és a horvát állam számára megnyitja a kaput egy új megegyezés előtt. A volt miniszterelnököt 10 év börtönre ítélték (később 8 és fél évre enyhítették) több vádpont alapján, ezek közül az egyik az INA eladása körüli korrupció. A vád szerint a MOL elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt 10 millió eurót adott Sanadernek, hogy segítse az INA irányítási jogának megszerzését. - Bogsch Erik tegnap délelőtt ismertette a Richter bevételi tervszámait. A korábbi 7-8%-os árbevétel csökkenés helyett most már csak 0-2% csökkenést vár a társaság. A bruttó marzs a korábban prognosztizált 60% helyett 62% lehet, míg az operatív marzs 13-14% lehet (korábbi várakozás: 11%). Bogsch Erik elmondta azt is, hogy a következő negyedévekben már nem lehet ilyen kimagasló eredményre számítani. A cariprazine esetében szeptember közepén várható az amerikai gyógyszerfelügyelet jóváhagyása, ugyanakkor az ehhez kapcsolódó mérföldkő kifizetés várható nagyságát nem volt hajlandó kommentálni a vezérigazgató.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo