Hiába az új pénzügyminiszter, a stílus sem sokat változott. Összehívták a pénzügyminisztereket és az EU csúcsot is, de Görögország nem érezte sürgetőnek, hogy új javaslattal álljon elő. Közben a görögök addig húzták az időt, hogy az amúgy lassú döntéshozataláról ismert EU-nak is volt ideje felkészülni a Grexitre, immáron hivatalosan is léteznek tervek erre a forgatókönyvre, most éppen a vasárnapot tűzték ki utolsó határidőnek. Persze utolsó határidőből már eddig is sokat láttunk, technikai értelemben vett utolsó határidőnek inkább július 20-a tűnik, bár a görögök már ezen is keresik a kiskaput.
Nehezen viseli a forint a görög eseményeket, a harmadik gyengülő napot kezdte ma az árfolyam, és a ma reggeli kereskedésben már 317 felett jár az EUR/HUF kurzusa. Hamarosan a hétfői 318,1-es lokális csúcsot is elérheti az árfolyam, amely közel féléves forintmélypontot jelentene. További forintgyengülés valószínű, a következő ellenállás 320-nál húzódik.
Bár a figyelem középpontjában várhatóan a hét hátralévő részében is a görögök lesznek, de az Alcoa mai gyorsjelentésével kezdetét veszi az amerikai gyorsjelentési szezon is, így az amerikai és az európai részvénypiac mozgása még jobban szétválhat. Amerika eddig is többé-kevésbé kimaradt a görög drámából és önálló életet élt, most ezt a jelenséget a gyorsjelentések még jobban felerősíthetik.
A mai hangulat meglehetősen negatívnak tűnik, Ázsiában több részvényindex is 4%-nál is nagyobbat esett, így a magyar piac esetében is árfolyamcsökkenésre számítunk.
USA
Nyitás után lejtőre kerültek a tengerentúli börzék, de napközben irányt váltottak az indexek és sikerült mérsékelt pluszban zárniuk a kereskedést (Dow 0,53%, Nasdaq 0,1%, S&P500 0,59%). Tegnap nem érkezett fontosabb makrogazdasági adat a tengerentúlról és ma sem lesznek piacmozgató adatok. Az Alcoa gyorsjelentésével hivatalosan is megindul a második negyedéves gyorsjelentési szezon a tengerentúlon. A zárás után érkező számok közül a bevételek 5,81 milliárd dollárt érhetnek el (5,84 milliárd dollár tavaly ilyenkor), míg az EPS 23 centet tehet ki a tavalyi 18 cent után.
A Slice Intelligence szerint az április és május során értékesített 20.000 darab Apple Watch után júniusban 10.000 darab alá eshetett az értékesítés. A kezdeti lelkesedés lecsengése nem lenne túl jó hír a cég számára, még akkor sem, ha a cég értékeltségéből 4-5%-ot hasít ki ez a termék. Az IPO óta nem járt ilyen alacsony szinten az Alibaba, mint amit a tegnapi kereskedésben láttunk. Igaz, a 76,21 dolláros mélypontról 79,62 dollárig visszahúzták a papírt, de semmiféleképpen nem jó ómen egy ilyen mozgás. A kínai fogyasztás csökkenésétől való félelem mellett a tőzsdén kialakult eladói hullám áttételes hatása ijeszthette meg a befektetőket. A céghez köthető további hír, hogy a vállalat 100 millió dollárt fizet az on-line luxuscikkek értékesítésével foglalkozó Mei.com-ért.
Közel 5%-ot emelkedett a Fitbit árfolyama, miután az RW Baird 52 dolláros célárat fogalmazott meg a cégre, ami 29%-kal haladja meg a hétfői záróárat. A Tesla árfolyama több mint 4%-kal esett tegnap, miután a Deutsche Bank elemzője korábbi vételről tartásra módosította a papírt. Mindeközben a cégre vonatkozó célárat 245 dollárról 280 dollárra emelte.
Európa
Nem kímélték az európai tőzsdéket a befektetők. A FTSE 100 index 1,58%-ot, a DAX index 1,96%-ot, míg a CAC 40 index 2,27%-ot veszített értékéből. Az Eurócsoport ülésére nemes egyszerűséggel új javaslat nélkül sikerült Alekszisz Ciprasznak befáradnia. Az Eurócsoport elnöke ezek után jelezte a görögöknek, hogy küldjenek egy új kérelmet az ESM támogatáshoz, és ha az megérkezik, akkor majd folytatódhatnak a tárgyalások. Az időhúzás jelen pillanatban nem a legszerencsésebb fegyver, hiszen a bankok likviditása az utolsókat rúgja. Ezzel tisztában vannak a görögök is, ezért a júliusi fizetési kötelezettségeikhez átmeneti finanszírozást kértek. A végső megmérettetés vasárnapra tolódik, amikor a görög pénzügyminiszterek az adósság átütemezéséért harcolnak majd. Az euró megtartása, vagy a drachma bevezetése, illetve a Grexit hatásairól is egyeztetnek majd az EU-s pénzügyminiszterek.
Az AP hírügynökség értesülései szerint a héten nem nyitnak ki a görög bankok, de egyes szolgáltatások már talán a mai naptól újra elérhetőek lesznek. Az ELA keret szinten tartása ellenére is kérdéses a nap 60 eurós készpénzfelvételi limit sorsa.
Olaj, arany
Napközben 50,5 dollárig zuhant a WTI típusú kőolaj kurzusa, de délelőtt megérkezett a fordulat, és 52,3-ig korrigált vissza zárásra az árfolyam. Reggel ismét felerősödött az eladói nyomás, és 51,7 dollárig csúszott vissza az árfolyam. A lejtmenet folytatódhat tovább a következő szintig, amely 50 dollárnál húzódik. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal tegnapi közlése szerint idén 45 éves csúcsra emelkedhet a tengerentúli olajkitermelés, ami 9,47 millió hordót jelent. Ez 40.000 hordós bővülés a mostani szintekhez képest. Az 1.175 dolláros szintről pattant le az arany a hétfői kereskedésen, és azóta is zuhant az árfolyam. Ma reggel már 1.150 dollár alatt járnak a jegyzések, a következő támasz 1.145 dollárnál húzódik.
Devizák
Az euró eddig nyugodtan viselte a görögök felől érkező híreket, a tegnapi dollárerősödés sem bizonyult tartósnak, az 1,091-es mélypontról megfordult napközben az árfolyam és 1,10-ig kapaszkodott vissza zárásra. A reggeli kereskedést is 1,10 felett kezdte a kurzus.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,7%-ot, a Hang Seng 4,4%-ot, a Shanghai index 4,6%-ot zuhant. Kínában megduplázták a CSI500 indexre vonatkozó margin követelményt, így az eddigi 10-szeres tőkeáttét helyett már csak legfeljebb 5-szörös tőkeáttétellel lehet kereskedni az indexet. A letéti követelmény szigorítása az amúgy is instabil piacon kényszerlikvidálásokat okozott. A kínai gazdasági aggodalmak már az új autó értékesítésekre is átterjedtek. Az elmúlt 2 évben most volt az első hónap, hogy év/év alapon csökkentek a személygépkocsi értékesítések. Idén júliusban 3,2%-kal kevesebb gépjárművet adtak el, mint tavaly.
Kétségbeesett intézkedésekkel igyekszik a kínai felügyelet megállítani a részvénypiaci esést, például az állami vállalatoknak megtiltották, hogy csökkentsék részvénykitettségüket, vagyis, hogy részvényeket értékesítsenek. A kínai brókercégek által létrehozott 150 milliárd jüan értékű stabilitási alap mellé meg nem erősített információk szerint a kínai állam is fontolgatja egy 500 milliárd jüan értékű alap felállítását. A japán részvénypiacot főleg azok a félelmek befolyásolták, hogy a kínai részvénypiaci pánik átterjed a szigetországba is.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX pluszban volt.