Habár megy az adok-kapok a görögök és a hitelezők között, s már a tőkekorlátozásokat tervezik az EMU- ban Görögország felé, amely a görög bankok ideiglenes bezárásával is fenyeget, a görög öt éves CDS felár, amely relatíve nagyot ugrott hétfőn, nem változott számottevően, továbbra is 27,6 százalék környékén áll. A görögök választ várnak a hitelezőktől, s nagyon úgy néz ki, hogy csütörtökig, a pénzügyminiszterek találkozójáig már nem történik semmi sem. Az pedig azt valószínűsíti, hogy nem lesz egyezség a pénteki EU- s találkozó előtt.
ADAX index, tegnap újabb lokális mélypontot ütött, még a várakozásoknál gyengébb ZEW adatok publikálása előtt. A korábbi napok méretes zuhanásait követően, már sem a görög helyzettel sem a várakozásoknál jóval gyengébb gazdasági hangulatindex-szel nem foglalkozott a piac, hanem északnak vette az irányt. Ez a mozgás folytatódhat a mai napon, s akár a 11.200 pont is tesztelésre kerülhet. Ugyanakkor továbbra is hiszünk abban, hogy a DAX index a közeljövőben megnézi a 10.500 pont környéki, erős támasz szintet.
Tegnap a Richter nem viselkedett jól. Ugyan a Cariprazine-nel kapcsolatos csúszás rossz hír, de várható volt, s nem a molekulával kapcsolatos problémák, hanem csak az adatmennyiséggel van probléma. Továbbra is azt gondoljuk, hogy 80 százalékos a gyógyszer jóváhagyásának valószínűsége. Mivel a „cash flow”-t a hír érdemben nem változtatja meg, így a részvények fair értékére sincs igazán hatással. Azaz a hír kapcsán kialakuló eladói hullámot az intézményi befektetőknek meg kellett volna venni. Nem ez történt. Ez pedig rossz, hír. Mivel elesett a 4.350 forint körüli támasz, a részvény ára tovább csoroghat lefelé a 4.000 forint környéki támasz szintig. Mindennek ellenére a mai napon emelkedésre számítunk a BUX indexben.
USA
Az amerikai tőzsdéket nem érdekelte tegnap a görög helyzet, a piacokon zárásig kitartott a jó hangulat (Dow 0,63%, Nasdaq 0,52%, S&P500 0,56%). Gyengén sikerültek az új-lakás értékesítési adatok, a várt 4%-os visszaesés helyett 11,1%-kal estek vissza az építkezések májusban. Az építési engedélyek azonban a várt 3,5%-os visszaesés helyett 11,8%-kal nőttek az előző hónapban.
Európa
Az elmúlt napok esése után kisebb pozitív irányú korrekciót láthattunk a DAX és a CAC 40 indextől is, ami 0,5%-os pluszt takar, mindeközben a FTSE 100 index nullában zárt. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke keményen kritizálta a görög kormányt, mivel szerinte félrevezették a szavazókat. A német kancellár szerint Görögországnak az euró övezetben kell maradnia, de cserébe jelentős változtatásokat kell eszközölnie. Ezen nyilatkozatok fényében a holnapi Eurócsoport üléstől sem várunk érdemi előrelépést. A mai napon a brit kamatdöntés mellett a májusi euró zónás inflációs adat is napvilágra kerül majd.
Olaj, arany
Az olaj árfolyama nem produkált érdemi elmozdulást a tegnapi kereskedésben. A WTI típusú kőolaj 60,11 dolláron zárt. Ma 16.30-kor jelennek meg az amerikai DOE készletadatok. Ezek alapján az olajkészletek nagysága akár 1,5 millió hordóval is csökkenhet.
Az arany árfolyama 1.179 dollárra csökkent a Fed mai kamatdöntését megelőző bizonytalan hangulatban. A Líbiai állami olajvállalat szóvivője arról nyilatkozott, hogy júliusban napi 800ezer hordó lehet Líbia napi olajkitermelése, miközben jelenleg csak napi 400-460 ezer hordónyi kőolajat termelnek.
Devizák
Némi erősödést mutatott tegnap a forint az euróval szemben, de egyre inkább oldalazáshoz kezd hasonlítani az EUR/HUF mozgása. Az árfolyam már kilépett az emelkedő trendcsatornából és jelenleg 310,5 felett stabilizálódik az árfolyam.
A csökkenő kötvényhozamok mellett gyengült az euró árfolyama a tegnapi kereskedésben. Továbbra is a görög bizonytalanság nyomja rá bélyegét az euro kurzusára, a mai kereskedést pedig a Fed kamatdöntő ülése határozhatja meg. A múlt hét óta oldalazás látható az EUR/USD devizakeresztben, talán a Fed esti mondatai irányt adhatnak az árfolyamnak.
Távol-Kelet
A Hang Seng 0,7%-ot, a Shanghai index 0,1 %-ot emelkedett, míg a Nikkei értéke 0,2%-ot csökkent. Májusban a japán export mindössze 2,4%-kal bővült szemben a 3%-os várakozással. Az import is gyengébben teljesített a várakozásoknál. Az import 8,7%-kal esett vissza, míg a várakozás 7,5%-os csökkenés volt. Az import erőteljes visszaesésének fő oka a továbbra is alacsony energiaárak.
A kínai részvénypiacon elsősorban a bankok teljesítettek jól, miután szabályozói lépések annak az irányába mutatnak, hogy felgyorsítják az állami vállalatok reformját, miután a Bank of Communications-nek engedélyezték, hogy privát tőkét fogadjon el.
Határidős piacok
Emelkedésben vannak a reggeli órákban a határidős piacok.