Ugyanakkor az olaj is csak ideig- óráig tud erősödni, az iráni olajkínálat várható megjelenésének köszönhetően. Ezzel a túlkínálat tovább növekedhet majd a piacon. Mindennek köszönhetően gyengélkedő piacokat láthattunk Ázsiában is, amely a nyugati fejlett piacokat sem hagyja érintetlenül.
Mindeközben az európai delegáció biztonságos helyet keres Athénban a tárgyalások lefolytatására, így a megbeszélések csúsznak. Állítólag kedden kezdődhet el a találkozó. Egyesek szerint emiatt esett nagyot pénteken a DAX (na meg a gyenge amerikai új lakásépítési adatok miatt is). Mi meg azt gondoljuk, hogy egyiknek sincs ekkora jelentősége. Az előbbi, esetleg néhány napos csúszást jelenthet, ettől még időben be lehet fejezni a tárgyalásokat (cirka 2 hét), míg az új lakásépítési adatok amúgy is jelentős szezonalitást szoktak mutatni (júniusban az elmúlt két évben mindig nagyobb visszaesést mutatott).
A mai napon mind a DAX, mind a BUX index esetében csökkenésre számítunk annak ellenére, hogy az elmúlt néhány kereskedési napban a BUX függetlenítette magát a nemzetközi piacok mozgásaitól.
USA
A tengerentúli indexek is követték európai társaikat és 1,0% körüli hátrányt kalapoztak össze. A Fed honlapjára átmenetileg felkerült egy a jövőbeni kamatpálya alakulásával kapcsolatos dokumentum. A jegybank ez alapján a negyedik negyedévben már 0,35%-os átlagos alapkamattal számolt. A történet pikantériája, hogy a dokumentum csak egy hiba folytán került fel a honlapra.
A szabályozó hatóságok jóváhagyták a DirecTV felvásárlását. Az AT&T a 48,5 milliárd dolláros összeg átutalása után 26,4 millió előfizetővel Amerika legnagyobb kábelszolgáltatójává lép elő. A tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya júniusi statisztikájára kell csupán figyelnünk a mai napon.
Európa
Mínuszba csúsztak az európai tőzsdék pénteken. A CAC 40 index 0,58%-ot, a FTSE 100 index 1,13%-ot, míg a DAX index 1,43%-ot veszített értékéből. Holnap indulhatnak csak meg a görög tárgyalások az új hitelprogramról. Eredetileg már pénteken tárgyalóasztalhoz kellett volna ülnie Görögországnak az EU-val. A Reuters értesülései szerint a görög tőzsde kedden talán már kinyithat, de nem lennénk meglepve, ha a tárgyalások kezdete utáni egy-két napban még óvatosságból kint maradna a zárva tábla.
A német Spiegel értesülései szerint Németország kész tárgyalni a közös euróövezeti pénzügyminiszteri posztról. A poszt tulajdonosa dönthetne adóemelésről, valamint felügyelné az eurózónás büdzsét, ami a 19 tagország nemzetközi jövedelemadó és ÁFA bevételeinek egy részéből állna.
A TEVA tárgyalásokat folytat az Allergan generikus eszközeinek megvásárlásáról. Az ügyhöz közelálló források szerint már ma bejelenthetik a 45 milliárd dolláros ügyletet.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 48 dollárra süllyedt, amire tavaly december óta nem volt példa. A piac aggódik a kínálat növekedése miatt: a Baker Hughes cég által közzétett fúróberendezés szám ismét emelkedett, ezúttal 21-gyel több eszköz volt alkalmazásban, mint korábban. Az OPEC termelése is erősen nő, és ha Irán visszakerül jövőre a piacra, újabb piaci háború indulhat a szereplők között.
Az arany 1.100 dollár körül ingadozott. A piaci hírek szerint a fedezeti alapok nettó rövid pozíciója meghaladja a vételi pozíciókat, így már többen spekulálnak az arany esésére, mint emelkedésére. Az ETF-ekben lévő arany mennyiség is folyamatos süllyedést mutat, így egyelőre kevés jel utal arra, hogy az arany medve piac kifulladóban lenne.
Devizák
Az EUR/HUF kereszt egyelőre a 20-30 napos mozgóátlaggal küzd a 312,30-312,40-es szinteken. A régiós devizák gyengesége elsősorban a Fed kamatemelésével kapcsolatos várakozások közeledésének köszönhető. Véleményünk szerint az előbb említett akadályok leküzdése után a 312,8-as, majd a 315,8-as szintek felé veheti az irányt a hazai fizetőeszköz.
A nyersanyagdevizák közül az ausztrál dollár 2009. májusi mélypontot ütött meg tegnap a dollárral szemben. A 0,7220-as szintekről minimális visszapattanásra talán van esély technikai alapon, de az irány egyértelműen lefelé mutat. A következő fontos támaszszint 0,7000-nél található.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,95%-os, a Hang Seng 2,69%-os, míg a Shanghai Composite 3,75%-os mínuszban tartózkodott ma reggel. A háttérben a múlt héten napvilágot látott vártnál gyengébb PMI adat és a Fed kamatemelésével kapcsolatos dokumentum kiszivárgása áll.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.