Különben a Fed is erre hívta fel a figyelmet, s azt is kihangsúlyozták, hogy nagyon lassú kamatemelésre kell számítani. Közben már az EU arra készül, hogy a görögök a hó végén nem fizetnek, s tőkekorlátozásokat kell bevezetni velük szemben. A görög vezetők azt is mondták, hogy nincs miből kifizetni a lejáró 1,6 Mrd eurónyi IMF hitelt. Vagyis a helyzet fokozódik. Mindeközben ha a CDS felárra nézünk, akkor nem. Ugyanis a vészharangkongás közepette ennek az értéke (ami a csődkockázatot méri) 23,4 százalékra csökkent a tegnapi 27,6 százalékról! Hatalmas csökkenés, amelyet nem magyaráz az sem, hogy közben az EKB 1.1 Mrd euróval 84.1 Mrd-ra növelte a görög bankoknak nyújtott sürgősségi hitelkeretet. Ugyanakkor sikerült 1,3 Mrd euró értékben diszkontkincstárjegyet kibocsátani 2,7 százalékos hozamszinten, persze ez valószínűleg a holnapi 1,6 Mrd DKJ lejáratot fogja finanszírozni. Ha a DAX-ra nézünk, akkor úgy tűnik, hogy a mai napon tovább csökken az index, annak ellenére, hogy görög fronton van egy kis átmeneti megnyugvás, ami a pénzügyminiszterekkel való találkozóig tarthat. Valószínűleg a találkozón semmilyen eredmény nem fog születni, s így a feszültség újra fokozódhat. A BUX index esetében viszont emelkedésre számítunk, amelyet megtámogathat a Richter sajátrészvény vásárlása is.
USA
Enyhe lejtmenettel kezdődött a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, majd a Fed kamatdöntő ülését követően megvették a piacokat, így mérsékelt emelkedéssel zártak az indexek (Dow 0,18%, Nasdaq 0,19%, S&P50 0,18%). Számos makrogazdasági adat érkezik ma a tengerentúlról, a szokás heti friss segélykérelmek mellett, májusi infláció és júniusi Philadelphiai Fed index is érkezik.
A továbbra is laza monetáris politikát hangsúlyozta tegnap Janet Yellen. Ahogy várható volt tegnap nem változtatott a jegybank az alapkamaton, sőt a jegybanki kommunikáció azt sugallta, hogy még szeptemberben sem lesz itt a kamatemelés ideje. A Fed előrejelzése szerint a gazdaság a korábban vártnál lassabban növekedhet. Jelenleg csak 1,8-2,0%-os növekedésre számítanak, míg korábban ezt 2,3-2,7% közé tették. Jelentős inflációs, illetve bérinflációs nyomást a javuló munkaerő piaci helyzet ellenére sem érzékelnek. A jegybankárok egyéni kamatvéleményét tükröző dot plot mediánja alapján 0,625% lehet év végére az alapkamat. 15 jegybankár idei kamatemelést preferál, míg kettő jövő év elejére tolná azt. A jegybanki kommunikáció alapján egy idei, feltehetően decemberi kamatemelés képe rajzolódik ki. Janet Yellen hangsúlyozta, hogy. a kamatemelési ciklus nem fog mechanikus elemeket tartalmazni, így a 25 bázispontos lépésközök sem biztosak.
Az amerikai Fitbit 17-19 dolláros kibocsátási sávját 20 dollárra emelték tegnap a nagy érdeklődésre való tekintettel – az eredeti IPO ár 14-16 dollár között volt. A kibocsátandó részvényszám is emelkedett 34,5 millióról 36,6 millió darabra. Csak nehogy baj legyen a „tűzijátékból” a végén.
A Cisco több mint 10 milliárd dollárt készül elkölteni Kínában a következő években. A konkrét beruházási célok és az időkeret egyelőre nem ismert, azonban a menedzsment aláírt egy nyilatkozatot a kínai Nemzeti Fejlesztési és Reform Bizottsággal, mely az innovációs beruházások koordinálásával foglalkozik. Az Oracle bevételei 5%-kal estek részben az erősebb dollárnak köszönhetően. Az új szoftver licenszek eladása még ennél is látványosabban 17%-kal estek vissza. A nettó profit egy évvel ezelőtti 80 centes értéke 62 centre esett vissza, miközben az elemzők 86 centes eredményt vártak.
Európa
Nem sikerült pluszban zárnia az európai indexeknek, hiszen a kezdeti emelkedés után a FTSE 100 index 0,45%-os, a DAX index 0,6%-os, míg a CAC 40 index 1,02%-os esést könyvelt el. Tovább folytatódhat a görög dráma a mai napon, annak ellenére, hogy Luxemburgban találkoznak az euró zónás pénzügyminiszterek. Mindeközben az EKB 1,1 milliárd euróval 84,1 milliárd euróra emelte az ELA keretet. Jens Weidmann, német jegybankelnök szerint az EKB nem finanszírozza tovább a görögöket, ha ma nem születik megállapodás.
Az ICBC Standard Bank londoni elemzői szerint a pénzügyi járványhatás korlátozott lenne a grexit esetén, mivel a gazdasági súlya nem éri el az euró zóna GDP-jének 2%-át. A görög adósságállomány ráadásul zömében az IMF-EKB páros kezében van, így leírásuk a GDP arányos államadósság rátákat nem emelné meg látványosan.
Az Európai Unió kiterjesztheti az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciókat jövő januárig az AP hírügynökség forrásai szerint. A jóváhagyás június 22-én érkezhet meg az uniós külügyminiszterektől. Svájci kamatdöntés mellett a brit kiskereskedelmi statisztika és a TLTRO program során benyújtott finanszírozási igény értékére figyelünk.
Olaj, arany
A WTI 59,5 dollár köré süllyedt, miután az USA nyersolaj készletei mindössze 2,68 millió hordóval süllyedtek. Mivel most van a vezetési szezon, vagyis a kőolajtermékek iránti kereslet csúcsa, ez az adat nem meglepő, viszont a teljes készletállomány még mindig 89 millió hordóval van a 10 éves átlag felett. A piacot ez aggasztja, miközben a kínálat továbbra is dinamikus. Több OPEC tagállam a kínálat növelésére készül, hogy növelje bevételét, ami súlyosbíthatja a helyzetet.
Az arany 1.188 dollár körül stagnált. Továbbra is a görög csődesemény és a FED lehetséges kamatemelése tartja izgalomban a szereplőket. A két tényező egyelőre kiüti egymást, így érdemi elmozdulás nincs az árfolyamban.
Devizák
Volatilis volt a tegnapi kereskedés az EUR/HUF piacán, délelőtt 312,5-ig gyengült a forint ahonnan visszaerősödött zárásra 310,5 forintig. Az elmúlt napokban már többször visszapattant erről a szintről a kurzus, ma reggel 311,5-ig emelkedett az árfolyam, vagyis folytatódik tovább a hetek óta tartó oldalazás.
A tegnapi Fed ülés mozgatta meg az EUR/USD árfolyamát. A devizapár egészen estig egy szűk sávban oldalazott, majd a döntést követően határozott dollárgyengülés indult. Az árfolyam először megérintette az 1,12-es szintet, ahonnan visszapattant és 1,135-ig emelkedett. Itt egy kisebb ellenállás is húzódik, amelynek áttörésével 1,15-ig emelkedhet tovább a devizapár.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,9%-ot, a Shnaghai index 0,7%-ot esett, miközben a Hang Seng index 0,2%-ot emelkedett. A várakozásoknak megfelelően leszavazták a választási rendszer átalakítását Hongkongban. A szabályozás a 2017-es választásra hatott volna, ami nagyobb befolyást engedett volna Pekingnek.
A Kínába irányuló közvetlen működőtőke beáramlás (FDI) 7,8%-kal növekedett, azonban a várakozás ennél némileg nagyobb, 8% volt. Májusban a vizsgált 70 kínai városból 41-ben mérték az ingatlanárak csökkenését, míg egy hónappal korábban még 47 városban csökkentek az ingatlanárak. 20 városban étek emelkedést, ami szintén enyhe javulást mutat a múlt havi 18 hónaphoz képest. A két legmeghatározóbb városban Shanghaiban és Pekingben is emelkedtek az ingatlanárak.
Határidős piacok
Esést mutatnak a határidős piacok a reggeli órákban.