Közben a kínai piac stabilitásának megőrzése céljából napon belüli shortolási tilalmat vezettek be. A Shanghai index a 200 napos mozgóátlagon billeg, és még a jelentős csökkenéseket követően is 70 százalékkal van magasabban, mint egy évvel ezelőtt. Közben mindenki a kínai lassulástól fél. A BMW is, amely ma tette közzé eredményét, ami a várakozásoknak megfelelően alakult. A cég ugyanakkor felül fogja vizsgálni a kínai értékesítés előrejelzését. Ezt pedig nem szeretik a befektetők, s így egy cirka 2 százalékos mínusszal büntetik a céget. Ráadásul az amerikai értékesítés növekedése is megállt, sőt, egy kicsit vissza is esett júliusban. Ráadásul a Deutsche Bankról kiderült, hogy kijátszotta az orosz embargót, amit az USA hatóságai nagyon nem néznek jó szemmel. Ez már sokadik húzása a banknak. Az előbbinek 3,3, míg az utóbbi cégnek 4,6 százalék súlya van a DAX indexben. Azaz ezeknek már mérhető a negatív hatása az indexen, amelynek amúgy is csökkenésére számítunk a mai napon.
Jó hírt kapott a MOL partnere Kurdisztánból. Ezentúl havi rendszerességgel fizethetik ki a kitermelt kőolajat a Gulf Keystone számára. Ennek ellenére a BUX indexben ma csökkenésre számítunk, ami egy enyhe technikai szintről való lefordulásnak és a negatívabb nemzetközi hangulatnak tudható be.
USA
A kezdeti oldalazást mélyrepülés váltotta fel a tengerentúlon, és bár a nap végén enyhült az eladói nyomás, a fordulat mégsem érkezett meg a piacokra (Dow -0,52%, Nasdaq -0,26%, S&P500 -0,28%). A feldolgozóipari beszerzési menedzser index júliusi végleges számai nem okoztak meglepetést a befektetőknek, az adat 53,8 pontos értéke megfelelt a várakozásoknak. Az ISM feldolgozóipari index pedig 52,7 pontra esett a várt 53,5 pont helyett.
A gépjármű értékesítések pozitív meglepetést okoztak, a várt 17,2 millió helyett 17,46 millió darab gépjárművet adtak el júliusban. Az elemzői várakozásoknál jobb számokat láthattunk az amerikai AIG biztosítótól. Az egy részvényre jutó profit 13%-kal 1,39 dollárra emelkedett, miközben az elemzők 1,22 dolláros értékkel számoltak. A menedzsment a negyedéves osztalék kifizetés mértékét 12,5 centről 28 centre emelte, továbbá 5 milliárd dollárnyi részvényt is visszavásárol a következő időszakban. Piaczárás után publikálja számait a Disney. Az elemzők 6%-os árbevétel növekedést és 11%-os profit bővülést várnak.
Európa
Vegyes teljesítményt láthattunk az európai tőzsdéktől. A FTSE 100 index 0,11%-ot esett, míg a CAC 40 index 0,75%-ot, a DAX index pedig 1,19%-ot emelkedett. 23%-os mínuszban nyitott a görög tőzsde tegnap, miután feloldották a zárlatot. A részvények shortolása a következő napokban sem lehetséges, továbbá a 30%-os volatilitási limit miatt az árelmozdulás is korlátozva lett.
Olaj, arany
A WTI 45,5 dolláron volt ma reggel, de a másik fő iránymutató, a Brent hatalmasat zuhant tegnap: 50 dollár alatt volt ma reggel a kurzus. A piac egyértelműen az iráni túlkínálat miatt aggódik, mivel a hírek szerint a szankciók feloldásával szinte egy hónapon belül napi 1 millió hordó olcsón kitermelhető olaj önti el a világot. A kereslet szezonálisan gyengébb a második félév során, ami szintén hozzájárul a gyengeséghez.
Az arany 1.088 dollárig gyengült ma reggel. Az áreséshez hozzájárult a Goldman Saschs elemzése, mely szerint ezer dollár alatt lesz a nemesfém kurzusa, míg a palládium 2012-es mélypontja alá esett, ami szintén negatívan érintette az arany kereskedését. A piac továbbra is az USA kamatokra figyel, a feszült görög események jelenhetik az egyedüli okot a fellendülésre.
Devizák
A 306,8-as támaszon kezdte a hetet tegnap a forint az euróval szemben. A devizapár napközben elrugaszkodott a támaszról, és megérintette a 200 napos mozgóátlagot 308 környékén. A nap végére azonban alábbhagyott a lendület, és 307,8-ig csúszott vissza az EUR/HUF kurzusa. A fordulat ezért egyelőre még nem szignifikáns, a forint továbbra is a támaszon oldalazik.
Mérsékelt erőt mutatott tegnap a dollár az euróval szemben, az árfolyam némi csökkenést követően 1,095-nél zárta a napot. Egyelőre a 20 napos mozgóátlag nyomja lefelé az árfolyamot, de a stabil dollárerősödés egyelőre még várat magára. Rövidtávon az 1,08-as szintet célozhatja meg a kurzus, amennyiben ismét újraindul az árfolyamcsökkenés az EUR/USD devizapárban.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,3%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot csökkent, a Shanghai index viszont 1,8%-ot emelkedett az új short szabályozás bevezetésének hatására. A shanghai és a shenzeni tőzsdén is megtiltották a napon belüli shortolást. Ezzel a szabályozással is igyekeznek talpra állítani a kínai részvénypiacot. Meg nem erősített információk szerint Kínában 1000 milliárd jüan (161 milliárd dollár) értékű kötvényprogramot terveznek indítani az ingatlan beruházások támogatására és ezen kersztül a gazdaság élénkítésére. A kínai GDP-n belül az egyik legerősebb komponens ugyanis az építőipar.
Az ausztrál jegybank a várakozásoknak megfelelően 2,0%-on tartotta az alapkamatot. 2014 márciusa óta ez volt az első alkalom, hogy a jegybankelnök nem említette meg, hogy túl erős az ausztrál dollár. A jegybanki bejelentést követően az AUDUSD devizapár értéke enyhén emelkedett. A várakozásokkal összhangban az indiai jegybank sem változtatott a monetáris kondíciókon mai kamatdöntő ülésén.
A Canalys nevű piackutató cég szerint Kínában az Apple már csak a harmadik legnagyobb piaci részesedéssel rendelkezik. A piacot a Xiaomi uralja 15,9%-os részesedéssel, de szorosan mögötte található a Huawei is 15,7%-os részesedéssel, míg az Apple nagyjából a piac 12%-át birtokolhatja.
Kínában augusztus közepétől szigorítják a szuperszámítógépekre és a drónokra vonatkozó exportszabályozást a hivatalos indoklás miatt azért, nehogy terroristák kezébe kerüljön a technológia.
Határidős piacok
Többségében a negatív oldalon voltak a főbb amerikai és európai határidős piacok ma reggel.