Tőzsde cikkek
A kormány miatt maradtunk bóvliban
Az elemzők várakozásainak megfelelően az S&P nem változtatott Magyarország hitelminősítésén, mert továbbra is kiszámíthatatlan a gazdaságpolitika, és komoly kockázatok vannak a rendszerben.
Eljött a nagy nap a pesti tőzsdén
A mai zárástól új súlyokkal számolódik a CECE index, így a zárásban komoly átkötések jöhetnek a piacon. Egy szó, mint száz, a mai forgalom kimagasló lehet annak ellenére, hogy péntek van, ami általában kisebb forgalmú nap szokott lenni.
Emelkedést hozott a piacokra a FED
Meglepte a piacokat a FED, pedig Yellen hangsúlyozta, hogy nem szabad túl nagy jelentőséget tulajdonítani neki. Az történt, hogy a tagok egyéni várakozása szerint idén már csak két kamatemelés várható a korábbi (decemberben előre jelzett) néggyel szemben.
Felrázná a kkv-kat a BÉT
Nagy Márton BÉT elnök a sajtó nyilvánossága előtt kifejtette, hogy a tőzsde új stratégiával igyekszik fejleszteni a hazai tőkepiacot. A cél az, hogy a magyar vállalatok ne csak kifejezetten a banki hitelekből, hanem tőzsdei forrásbevonásokkal is tudjanak növekedni.
Lazítást vár a piac az EKB-tól
A ma nap egyértelműen legfontosabb eseménye, hogy az EKB ülésezik. Persze ez még önmagában nem lenne nagy szám, de a piac egyöntetűen lazítást vár. Egyesek további 20 bázispont betéti ráta csökkentést várnak, miközben 10 milliárd euróval növekedhet a havi kötvényvásárlási keret.
Az egyik legforróbb piac jelenleg a magyar
Azon túlmenően, hogy a Csányi Sándorhoz köthető szingapúri alap tovább vásárolta az OTP (350.000) és MOL (75.000) részvényeket, ma többet is megtudhatunk a BÉT stratégiájáról a tulajdonosváltást követően. Ugyanakkor az index egyre inkább közelíti a 25.500 pont körüli szintet, amely ellenállásként viselkedik. Ennek ellenére a mai napon emelkedést várunk.
Csányi Sándor már sejt valamit
A Csányi Sándor érdekeltségébe tartozó szingapúri alap vett 70.000 MOL és 400.000 OTP részvényt. Az Erste elemzői szerint sejthet valamit a magyar piaccal kapcsolatban. Már jó ideje, 2-3 hónapja felülteljesítő a magyar piac.
Dübörög a munkaerőpiac – csak nem nálunk
Az USA munkaerőpiaca dübörög. A foglalkoztatottak száma a várt 175 ezerrel szemben 530 ezerrel növekedett. Így a foglalkoztatottság a várt 62,8 százalékkal szemben 62,9 százalékra növekedett a korábbi 62,7 százalékról.
Nem így néz ki egy dübörgő gazdaság
Furcsa egy világot élünk. A beszerzési menedzser indexek nagyon siralmas képet festenek. Tegnap az USA-ban a chicagói beszerzési menedzser index csuklott be 50 pont alá, pedig stabilan a kritikus szint fölötti értéket várt a piac.
Kevés konkrétummal zárult a kínai G20 csúcs
A közlemény szerint a résztvevők egyetértettek abban, hogy nem fognak devizaleértékelési háborút indítani. Fiskális, monetáris és strukturális intézkedésekre is szükség van a növekedés érdekében. A két legnagyobb globális kockázati tényezőként Anglia kilépését az EU-ból és a menekülthelyzetet nevezték meg.
Így szedjük meg magunkat az olajáron
Az elmúlt másfél évben rosszul teljesített az olajszektor, és a következő hetekben-hónapokban sem várható, hogy ez a trend megfordulna. Befektetőként azonban már most célszerű körbenézni, melyek azok a befektetések és devizák, amelyek az olajár későbbi emelkedéséből profitálhatnak majd.
Ma a hazai ugar a soros
Egyrészt tegnap az MNB tovább nyitotta az ajtót egy esetleges további monetáris lazítás felé, amelyet ma reggel az MNB alelnöke megfejelt azzal a kijelentéssel, hogy nem zárható ki a negatív overnight betéti ráta Magyarországon sem.
Elfogyott a mozgástér
A japán jegybankelnök gyakorlatilag bevallotta, hogy elfogyott a mozgástér, a jegybank egyedül nem fog tudni inflációt létrehozni, mert a piac már amúgy is azt árazza, hogy a mennyiségi lazítás a végtelenségig tart.
Júniusban szavaznak a kilépésről a britek
Megvan a dátum, június 23-án szavaznak a britek. Egy esetleges kilépés mind az uniónak, mind az Egyesült Királyságnak rossz lenne, miközben az előzetes felmérések egyelőre még a bennmaradók többségét mutatják, de a grafikonokat nézve egyre kiegyenlítettebb a két tábor. Így nem meglepő, hogy a brit kockázati felár folyamatosan növekszik. Az októberi 15 bázispontról, mostanra 30 bázispont fölé emelkedett.
Jött jó hír, és rossz is
Kínában növekedtek a gépjármű értékesítések, igaz az ÁFA csökkentés hatására, miközben az amerikai olajkészletek 80 éve nem látott csúcsra 504 millió hordóra növekedtek. Az egyik önmagában bika, míg a másik önmagában medve hír.
Nem kőbe vésett a kamatemelés
A Fed tegnap publikált jegyzőkönyvéből kiderül, hogy nem sok eszköztáruk van az inflációs és gazdasági sokkokkal szemben, de a négy kamatemelés nem kőbe vésett gondolat, hanem inkább a megjelenő gazdasági adatok függvénye. Elemzők szerint aggasztó az inflációs sokk és a gazdasági lejtmenet elleni fegyvertelenség és az esetleges stagfláció kialakulásának veszélye, de ez nem nagyon hatotta meg a piacokat.
Eltüntetné a hiányt a kormány
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap váratlanul bejelentette, hogy szeretnék elérni, hogy a 2017- es költségvetés már egyensúlyban legyen, vagyis költségvetési hiány nélkül sikerüljön zárni az évet. Ehhez mintegy 750-800 milliárd forintnyi költségvetési hiányt kéne eltüntetni.
Folytatódhat az emelkedés
Csendesebb napra ébredtünk, legalábbis ami a híreket illeti. Ugyanakkor meg tűzijátékot láthatunk a piacokon. A pénteki erőteljesebb európai és amerikai emelkedést követően felrobbant Ázsia, pedig a kínai külkereskedelmi adatok siralmasak lettek.
Mit hoz a majom éve?
A héten megkezdődött a majom éve, ami az asztrológia szerint az új, az ismeretlen, a kihívások éve. A holdújév visszafogott ünnepléssel kezdődött Kínában, ami a gazdaság állapotát tekintve teljes mértékben érthető. De vajon milyen kihívások várnak Kínára, lendületet adhat-e a majom éve az évek óta lassuló gazdaságnak?
Éles fordulat Amerikában
Az USA-ban hatalmas fordulat következett be a piacon. Nevezetesen a piaci hozamokból számított kamatemelési várakozások nem csak teljesen eltűntek, hanem már nagyobb valószínűséggel kalkulálnak kamatcsökkentéssel, mint emeléssel.
Nem jött nyugalom a piacon
Janet Yellen nem igazán nyugtatta meg a piacokat. A FED elnöke szerint ugyanis a szigorodó pénzügyi feltételek ellenére az amerikai gazdaság továbbra is növekszik, így nem zárhatók ki további kamatemelések.
Egy kis nyugalom a piacokon
A piacok a nagy eséseket követően megnyugvó állapotba kerültek, de az elemzők óva intenek attól, hogy a fordulat kifejezést használjuk. Egyelőre megpróbálnak megint felfelé kapaszkodni az indexet, és közben nem szabad elfeledni, hogy pl. a DAX kezd túladottá válni.
A gyógyszeriparnak nem fáj a feje a számok miatt
Miközben szétesik a világ, a Richter egy jó gyorsjelentést tett közzé. Az árbevétel sorokon általában meghaladta az éves terveket, és a rubelgyengülést is sikerült kiütni a költségek kézben tartásával.
Jó hírek jöttek Amerikából
Péntek délután kimondottan jó munkaerőpiaci adatok érkeztek Amerikából. Az átlagos órabérek 2,5%-kal bővültek januárban, és a munkanélküliségi ráta is mélypontra csökkent a válság kitörése óta, vagyis nyoma sincs a dinamika lassulásának.
Újra Kínával riogatnak
Újra Kínával riogatják a befektetőket, miközben Obama kampányszagú 10 dolláros hordónkénti tisztaság adót vetne ki. Ez hasonló, mint az európai jövedéki adó. 25 cent lenne gallononként, s az alacsony kőolaj illetve benzin árak ezt most lehetővé tennék.
Jöhet egy fordulat
A New York-i Fed elnök mélybe lökte a dollárt. William Dudley szerint a decemberi kamatemelés óta sokat szigorodtak a piaci kondíciók, s az erős dollár amúgy sem tesz jót az amerikai gazdaságnak. Erre erőteljes gyengülés kezdődött a dollár piacán.
Japántól hangos a piac
A japán 10 éves kötvénykibocsátás eltörlésétől visszhangos a sajtó. A tranzakció február 5-én lett volna, de az alacsony hozamok miatt (6,5 bázispont) a kormány még időben lefújta a tranzakciót, és arra hivatkozott, hogy nem akarja a lakosságot kitömni ilyen alacsony hozam mellett ilyen hosszú kötvényekkel.
Elhallgatják a klímakockázatokat a cégek
Szigorúbb jelentéstételi szabályokat irányozott elő a fosszilis szektor szereplőinek 2010 óta az amerikai tőzsdefelügyelet. A részvényesek és a közvélemény felé kötelesek beszámolni az iparágukat érintő kockázatokról, mint amilyen a klímaváltozás. De a hatóság máig nem igazán tartatja be velük az új követelményeket.
Meglökte a jegybank a piacot
Meglökte a kínai jegybank a Shanghai piacot, ugyanis újabb 15 milliárd dollárt pumpált bele a kínai pénzügyi közvetítő rendszerbe, és még további hasonló lépéseket helyezett kilátásba. Így a kínai piac emelkedett, miközben Ázsia többi piacán inkább a csökkenés volt napirenden.
Olajár: csak spekuláció a kitermelés csökkentése
Januárban tovább emelkedett az OPEC olajkitermelése. Napi 48 ezer hordóval bővült a kitermelés, így az már eléri a napi 33,113 millió hordót. A londoni és amerikai elemzőházak véleménye szerint hiábavalóak Oroszország törekvései az OPEC kitermelésének visszafogására, és spekulációnak tartják a múlt héten megjelent 5%-os kitermelés csökkentésről szóló híreket.
Ilyen is van: negatív kamat
A tegnapi csúnya amerikai tartóscikk rendelésállomány adat után a mai napon a negyedik negyedéves GDP- vel lehetünk gazdagabbak. Ha komolyabb eltérést látunk majd az amúgy gyengének mondható 0,8 százaléktól, annak komoly piacmozgató hatása lehet.
Maradt az iránykeresés
Tegnap a Fed nem igazán segített iránymutatással, illetve inkább elbizonytalanította a befektetőket. Alacsonyabb növekedést és inflációt vár most, mint decemberben, de nem adott további támpontot a kamatemelések tekintetében.
Ma mindenki a FED-re figyel
Miközben a hangulat kissé jobb lett, a vállalati profitok nem igazán dübörögnek, persze tisztelet a kivételnek. Mindeközben kíváncsian figyeljük a Fed kamatdöntését a mai napon.
Ami ebben a helyzetben a legfontosabb: az éberség
A tavalyi jellemzően emelkedő értékpapír és nyersanyagárfolyamok után, most hektikus változásokra kell felkészülni, ezért a befektetők számára az első negyedévben az éberség és az óvatosság a legfontosabb.
Nem sikerült talpra állni
Nem sikerült talpra állnia a részvénypiacoknak. A múlt hét végi emelkedés nagy részét már vissza is adtuk. Az összkép sem sokat változott, ismét az ázsiai piacok és Kína a félelem fő oka. A kínai részvénypiac egyfajta önbeteljesítő jóslatként 5%-ot esett. Elemzők szerint további esés jöhet, ami felerősítette a tőkekiáramlással kapcsolatos aggodalmakat, ami valóra is váltotta a részvénypiaci esést.
A félelem gyilkolja a piacokat
A Goldman Sachs saját gazdasági indikátorával riogatta a befektetőket, amely már azt jelzi, hogy recesszióban van az USA gazdasága. Ezután a Merrill Lynch jutott hasonló következtetésre a kötvénypiaci mozgásokból.
Varázslat a piacokon
Megjött a fordulat, amit Mario Draghi beszédére is rá lehet fogni, de a valóság az, hogy a piacok már eléggé túladottá váltak.
Tovább esik az olajár és most már ebből baj is lehet
Nem a világgazdaság problémái okozzák a kőolaj árfolyamának zuhanását, hiszen idén napi 1,2 millió hordóval tovább növekszik a kereslet. A csökkenő olajár oka a túlkínálat és Irán visszatérése az olajpiacra a szankciók eltörlésével.
Nem úgy mennek a dolgok, ahogy kellene
Már a tegnapi nap sem sikeredett úgy, ahogy elvárható lett volna. Ma pedig az újabb ázsiai méretesebb esések határozzák meg a hangulatot. Ezt segíti az IMF legújabb GDP növekedésre vonatkozó előrejelzése, amely 0,2 százalékponttal csökkent az idei és jövő évre, így most már csak 3,4 és 3,6 százalék.
Így szenvedjük meg mi is az orosz gazdaság válságát
Nagyot esett tegnap a BUX, azután, hogy pénteken visszaesett a bázisba. A közvetett ok az olaj árfolyamának zuhanása lehet, amely az elmúlt hetekben nagy nyomást helyezett a rubel árfolyamára.
Csúnyán leminősítették a lengyeleket
A lengyelek esetében nem tétlenkedett a hitelminősítő. A látványos „gazdasági” intézkedéseknek azonnal megvan a böjtje, az S&P „A-„-ról „BBB+”-ra vágta a minősítést negatív kilátással. Ez persze hozott egy méretesebb zlotyi gyengülést, ami a forintra is hatott. A forint továbbra is 318 és 313 közé van beszorulva, azaz egyelőre ebben a sávban mozoghat tovább.
Már a terrorra is immúnisak a piacok
Újabb merényletek borzolták a kedélyeket, amely akár komolyabb problémává is fajulhat, de az elmúlt hetek részvénypiaci csökkenései után, a részvénypiacok gyakorlatilag immúnisak az eseményekre.
Megtorpant a forint
A keddi forinterősödés után tegnap is eséssel indult a kereskedés az EUR/HUF devizapárban, de 314,4-nél megakadt az árfolyam. Zárásra 316 forint közelébe korrigált vissza az árfolyam, így újra bizonytalan a hangulat a forint piacán.
Mindenkit meglepett az MNB
Ünnepeltek az ázsiai piacok, hiszen Kínából a várakozásoknál kevésbé rossz export-import adatok jöttek ki. Mind az export, mind az import a várakozásoknál kisebb mértékben csökkent. Sőt a többlet újra növekedett. Itthon a jegybank aktív volt a tegnapi napon.
Nagyot gyengülhet a forint
Miközben a nemzetközi piacokon mintha egy kis megnyugvás lenne (de még mindig látható eladói nyomás), addig itthon a forint körül alakult ki izgalom. A mai napon az MNB sajtó- és elemzői tájékoztatót tart a monetáris eszköztárról. Sőt, az MNB ügyvezetője arról beszélt, hogy lefelé mutató kockázatok vannak az inflációban. Ez azt sugallja, hogy valamiféle további monetáris lazítást jelent be ma a jegybank. Ez pedig a forintra nézve gyengítően hat.
Kína: csak egy kis pánik, vagy Armageddon?
Tekintve, hogy kínai észvények kereskedését egy héten belül másodszor is felfüggesztették, a 2016-os év a tavaly nyári izgalmakhoz hasonló alaphangon indult az ázsiai piacok számára. Matthew Sutherland, a Fidelity International ázsiai régióért felelős termékmenedzselési igazgatója elmondja, szerinte mi mozgatja a szálakat és vajon a pánik átterjed-e majd más piacokra is.
Rossz hírekkel kezdődik a gyorsjelentési szezon
A mai napon megkezdődik a gyorsjelentési szezon az USA-ban is. A hagyomány szerint ez az Alcoa alumíniumgyártó cég gyorsjelentésével kezdődik, amelytől jelentős profitcsökkenést várnak, hiszen a tavalyi negyedik negyedéves 30 centtel szemben mindössze 3 centes eredményről adhat számot. Persze ennél is fontosabb lesz az, hogy mint fog mondani az idei alumínium kereslet tekintetében, hiszen az nagymértékben függ a világ konjunktúrától.
Az állam stabilizálhatta a kínai piacot
Megállt a kínai részvénypiac esése, ráadásul a jüan árfolyama is stabilizálódni látszik az év eleji cirka 1,5 százalékos gyengülést követően. A probléma ezzel a hirtelen jött stabilitással, hogy a piaci pletykák szerint az állami alapok vásároltak a részvényekből, vagyis mesterségesen stabilizálták a piacot.