Itthon egy nagyon gyenge első negyedéves GDP-t láthattunk, ami sokkolta a piaci szereplőket. Az építőipar hatalmasat esett, és azt sugallja, amit eddig is sejtettünk, hogy az uniós beruházások pörgették elsősorban eddig is a GDP-t. Most, hogy kevesebb volt a beáramlás, a GDP növekedés megtorpant. Így már sokkal egyértelműbb fényben tűnik fel a kormány nagyvonalú lakásvásárlási támogatása a háromgyermekes családoknak, vagy a korábban elindult programok, amelyek mind a gazdasági fellendülést célozzák, fiskális módszerekkel. Ráadásul a jegybanknak már csak limitált lehetősége van a forint gyengítésére, ami stimulálhatja az exportot. Ugyan a forint még gyengült a hírre, de később már erősödésbe kapcsolt. Ugyanis lehet sejteni, hogy gyenge lesz az adat (persze nem ennyire), és így működhetett a „vásárolj a pletykára, adj a hírre”. Az elemzők alapvetően abban egyetértenek, hogy a következő negyedévekben azért valószínűleg jobb lesz a GDP növekedés. (pl. CSOK és EU-s pénzek beáramlása is felpörög).
USA
Emelkedéssel telt a hét első kereskedési napja a tengerentúli börzéken. Az indexek már nyitás után felfelé vették az irányt, bár záráshoz közeledve lekonyultak az árfolyam, de még így is bőven pluszban fejezték be a kereskedést (Dow Jones 1%, S&P500 0,98%, Nasdaq 1,22%). Jeffrey Lacker, a Richmond-i Fed elnöke a Washington Postban megjelent interjújában arról beszélt, hogy nagy a valószínűsége a júniusi kamatemelésnek. Az infláció határozottan közelíti a 2%-os szintet, a munkaerőpiaci folyamatok is jól alakulnak, és az év elején tapasztalt lefelé mutató kockázatok már megszűntek. Lacker jelenleg nem szavazó tagja az FOMC-nek.
A tegnap érkezett New-Yorki feldolgozóipari beszerzési menedzser index csalódást okozott, májusra 6,5 pontot vártak az elemzők, ezzel szemben -9,5 pontot publikáltak. Ma délután ipari termelési adat, inflációs számok, illetve lakásépítési adatok érkeznek a tengerentúlról.
Nagy napja volt tegnap az Apple-nek. A részvény 3,7%-ot emelkedett, miután a Berkshire Hathaway negyedéves jelentéséből kiderült, hogy 10 millió Apple részvényt vásárolt, ami a kibocsátott részvénymennyiség nagyjából 0,2%-nak felel meg.
A Berkshire Hathaway ezzel párhuzamosan növelte részesedését a Visa-ban, a Philips 66 finomító társaságban és a Bank of New York Mellon-ban is. Ugyanakkor csökkentette kitettségét a Wal-Mart áruházláncban, az AT&T-ben, a Procter&Gamle-ben és a MasterCard-ban is.
A Soros Fund Management nyilvánosságra hozott portfolió jelentése alapján 37%-kal csökkentette amerikai részvénypiaci kitettséget, helyette az arany emelkedésére spekuláló pozíciókat vett fel és 264 millió dollárért részesedést vásárolt egy aranyrudakat előállító társaságban is.
Bár néhány hete a Pfizer és az Allergan egyesülése meghiúsult, de nem sokáig maradt tétlen a Pfizer, hiszen 4,5 milliárd dollárért megvásárolja az Anacor Pharmaceuticals nevű gyógyszercéget. A felvásárlási ár 55%-os prémiumot jelent az Anacor pénteki záróárához képest.
Ma az amerikai piacnyitást megelőzően a Home Depot fogja közzétenni negyedéves eredményét. A várakozások szerint az egy részvényre jutó eredmény a tavalyi 1,16 dollárról 1,35 dollárra emelkedhet.
Európa
Pünkösd miatt zárva tartott tegnap a német börze, ezért a többi európai piacon visszafogottabb kereskedés volt jellemző. A Bank of England elnöke, Mark Carney azt nyilatkozta, hogy nagyon-nagyon valószínűtlen, hogy a jegybank negatív alapkamatot vezessen be. Carney szerint a Brexit esetében az Egyesült Királyság gazdasága technikai recesszióba kerülhet, legalább két egymást követő negyedéven keresztül. Ma délelőtt az Egyesült Királyságból érkezik egy inflációs adat.
Olaj, arany
A WTI 48,2 dollárig emelkedett, amiben közrejátszott a kanadai erdőtüzek terjedése, a nigériai események alakulása és a várakozás, mely szerint az USA nyersolaj készlete mintegy 3,5 millió hordóval csökken a héten. Érdekesség, hogy a Goldman Sachs, aki eddig rendkívül negatív olajra vonatkozó kilátást kommunikált, optimistább lett a fekete aranyra nézve és 50 dolláros célárat fogalmazott meg.
Az arany 1.276 dolláron állt, ami kismértékű emelkedést jelent az elmúlt napokban. A piacon egyes vélemények szerint a Brexit miatti félelmek indíthatnak el egy komolyabb arany áremelkedést. A nagy fedezeti alap guruk közül Paulson csökkentette arany kitettségét, de közben Soros alapja aranyrészvények vásárlásába kezdett. Az Eton Park Management nevű, szintén jelentős fedezeti alap pedig aranyat vásárolt, így a piac megosztott az arany alakulásával kapcsolatban.
Devizák
Múlt héten végig oldalazott az EUR/HUF devizapár. Az árfolyam 314 és 316 forint között mozgott, a sávozást pedig egy meredek emelkedés előzte meg. Technikai szemszögből nézve egy zászló formáció rajzolódik ki a grafikonon, amelyből további emelkedés valószínű. A következő ellenállás 318 forintnál húzódik.
A múlt hét a dollár erősödéséről szólt, az EUR/USD devizapár 1,13-ig süllyedt. Rövidtávon tovább erősödhet a dollár, a következő megálló az 1,121-es lokális mélypontnál látható. Ma délután fontos adatok érkeznek a tengerentúlról (pl. inflációs számok), amelyek megmozgathatják az árfolyamot. Ma este pedig két Fed jegybankár is megszólal majd.
Távol-Kelet
Az emelkedő olajárak kedvező hatást gyakoroltak az ázsiai részvénypiacokra is. A Nikkei 1%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot emelkedett a Shanghai index értéke pedig változatlan maradt. A hétvégén publikálták az áprilisi kínai ipari termelést, ami a várt 6,0% helyett 6,5%-os bővülést mutatott. A kiskereskedelmi forgalom szintén pozitív meglepetést szolgáltatott, a várt 10,1% helyett 10,6% volt a bővülés üteme.
Jövő héten publikálják az új kínai részvény felfüggesztési szabályokat. Év elején egyszer már megpróbálkoztak hasonló szabályok bevezetésével, akkor azonban csúnya bukás volt a kísérlet vége, mindössze néhány nappal később vissza kellett vonni a szabályokat.
Az ausztrál jegybank kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve szerint a jegybankárok az alacsony inflációban lehetőséget látnak a további kamatvágásra, így a következő hónapokban ismét monetáris lazításról dönthetnek majd.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.