Az elnökasszony egyik legnagyobb aggodalma, hogy Kína erőteljesen lassul, ami komoly kockázatot hordoz magában. Így nem meglepő, hogy ugyan a kamatemelési kilátások hűtése kapcsán emelkedést láthattunk, az ugyanakkor a növekedési kilátások körüli kockázatok miatt visszafogott volt. A Richtert tegnap rendesen megtépték, valószínűleg az amerikai befektetők, s valószínűleg annak köszönhetően, hogy március 16-án megkezdődött a cariprazine értékesítése az USA-ban, ami valószínűleg sok befektető figyelmét elkerülte.
USA
Janet Yellen Fed elnök beszéde volt tegnap a középpontban. A piacok bizonytalanságban kezdték a kereskedést, de Yellen beszéde lendületet adott a börzéknek, így sikerült az idei legmagasabb záróárat beállítania a Dow Jones és az S&P500 indexnek (Dow Jones 0,56%, Nasdaq 1,67%, S&P500 0,88%).
Janet Yellen tegnapi beszédében kiemelte, hogy a Fed óvatos lesz a kamatemelésekkel a globális kockázatok miatt. Továbbra is Kína és az olajárfolyam a két kiemelt kockázati tényező. A munkaerőpiac tovább javulhat a Fed elnök szerint, az infláció 2-3 éves távlatban elérheti a 2%-os célt, bár az inflációs várakozások bizonytalanok. Nem lenne szerencsés a dollár további erősödése, mert további nyomás alá kerülne az infláció és az export. Szükség esetén további eszközök is rendelkezésre állnak a monetáris lazításra.
Az S&P Case Shiller házárindex enyhe meglepetést okozott, éves alapon 5,75%-kal bővültek az ingatlanok januárban az 5,73%-os piaci várakozással szemben. Ma délután az ADP publikálja a márciusi foglalkoztatottsági adatot.
A Boeing tájékoztatása szerint több mint 4500 ember leépítését tervezik júniusig a költségtakarékossági intézkedések felgyorsítása miatt. A kereskedelmi egység 2400 fővel csökkenhet és 1600 fő közös megegyezéssel távozhat. A decemberi adatok alapján ez közel 3%-os leépítést jelent cégszinten.
Európa
Vegyes számokat láthattunk Európában tegnap. A FTSE 100 index nullában, a DAX index 0,37%-os pluszban, a CAC 40 index pedig 0,85%-os pluszban zárt. A német Bild hírportál szerint Görögország nem tudja teljesíteni a menekültválság kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodás előírásait, mivel nem hajtotta végre a szükséges törvénymódosításokat. Ez azt is jelenti, hogy április 4-ével nem tudják megkezdeni a menedékkérők visszaszállítását Törökországba.
Benoit Coeure, az EKB Igazgatóságának tagja szerint a negatív kamat nem a fő instrumentum az EKB kezében és szükség esetén tovább tudják szélesíteni az eszköztárat. Németországból márciusi inflációs adat érkezik. Az elemzők 0,1%-os növekedést várnak.
Olaj, arany
A WTI 38,5 dollárra tudott korrigálni a tegnapi esés után. A piac főleg a gyengülő dollár miatt vette a nyersolajat, miközben a mai készletadatok lesznek még a figyelem középpontjában. A piac 3,1 millió hordó készletnövekedésre számít az Egyesült Államokból. Fontos hír, hogy az áprilisi dohai találkozóra elutazik Irán képviselője is, bár egyelőre nem kívánnak részt venni a termelés befagyasztásában. Az olaj tegnap 3 havi mélypontjára esett, innen tudott talpra állni.
Az arany 1.238 dollárig emelkedett az 1.210 dollár körüli szintekről, főleg Janet Yellen beszédének hatására. A Fed elnöknő tegnapi beszéde ugyanis egyelőre a kamatemelés lassulását vetíti előre, ami segített tegnap a részvénypiacoknak, míg lejjebb küldte a dollár kurzusát a többi fő devizával kapcsolatban. Az arany korábbi gyengeségét követően kilőtt tegnap, igaz ma reggel már némi korrekciót láttunk a piacon.
Devizák
Janet Yellen beszéde az EUR/USD devizapárt is megmozgatta. Napközben gyakorlatilag oldalazott az árfolyam, majd a dollár látványosan gyengülni kezdett, miután a Fed elnök arról beszélt, hogy a vártnál lassabb kamatemelési ciklus jöhet. A devizapár 1,119-en kezdte a napot, majd délután jött a rally és 1,128-ig emelkedett a kurzus. A hajnali kereskedésben is folytatódott az emelkedés, jelenleg már 1,3 felett jár az árfolyam. A következő ellenállás 1,133-nál található.
Az EUR/HUF már kevésbé izgalmasan mozgott. A nap első felében 314,4-ig kapaszkodott az árfolyam, ahonnan lefordult és 313-ig esett vissza zárásra. A hajnali kereskedésben egy leszúrást követően 313,5-ig kapaszkodott vissza a kurzus. A múlt heti forintgyengülés után jelenleg sávozik a devizapár, a grafikon alapján hamarosan további emelkedés jöhet, a következő szint 316,3-nál található.
Távol-Kelet
Janet Yellen tegnapi beszédje lendületet adott az ázsiai tőzsdéknek is. A Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index pedig 1,9%-ot emelkedett, így utóbbi ismételten közelíti a lélektani 3000 pontos szintet, melyről néhány nappal korábban lefordult. Az ázsiai tőzsdék között kivételt képezett a Nikkei, ami az általános kedvező hangulat ellenére 1,1%-ot csökkent az erősödő jen miatt.
Tegnap a jen nagyot erősödött a dollárral szemben, ezzel egy hétnapos emelkedő sorozat szakadt meg. Az erősödő jen pedig nem kímélte az exportszektort, melynek gyenge teljesítménye lehúzta a Nikkei értékét is. Javult az előzetes februári japán ipari termelés, hiszen csak 1,5%-kal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest, miközben múlt hónapban még 3,8%-os visszaesés volt látható.
Kínában felgyorsították a pénzügyi rendszer újraszabályozásának folyamatát. Az új keretrendszert nyárra ígérik, melyről részleteket még nem árultak el, de állítólag a jegybank a jelenleginél nagyobb hatáskört kapna.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel.