Az új repülőgépek iránti kereslet csökkenése az egyik negatív hatás az új előrejelzésben. Ebben lehet, hogy szerepet játszik az üzemanyagár csökkenése is, aminek hatására a légitársaságok már nem akarják olyan lelkesen lecserélni régebbi, de még nem túl öreg repülőiket. Ha így van, akkor a hír kevésbé negatív a világgazdasági növekedés kilátásaira.
A kissé negatív hírek ellenére Ázsiában vegyes mozgást láthattunk. Mindeközben Európában továbbra is marad a bizonytalanság. A DAX tegnap az első támadás után lefordult a 30 napos mozgóátlagról. Lehet, hogy ma a kezdeti csökkenés után a nap második felében újra ostrom alá veszi. A mai napon összességében oldalazó mozgásra számítunk mind itthon, mind Németországban – olvasható az Erste Befektetési Zrt. reggeli elemzésében.
USA
Amerikában a vezető indexek minimális mínuszban zártak. Barack Obama és Janet Yellen a jövőbeli gazdasági kilátásokról, a munkaerőpiacról és a jövőben esetlegesen bekövetkező amerikai és globális kockázatokról egyeztetett. Az Alcoa első negyedéves gyorsjelentésében 15%-os árbevétel csökkenésről számolt be, így a várt 5,15 milliárd dollár helyett csupán 4,9 milliárd dollárt ért el. Az egy részvényre jutó tisztított profit a várt 2 cent helyett 7 cent lett. Az eső alapanyagárak mellett a keresleti oldali kilátások is csökkentek. A menedzsment a repülőgépgyártás területéhez kapcsolódóan a korábban várt 8-9%-os növekedés helyett már csak 6-8%-os bővülést vár. A számokra 4,5%-ot esett a papír a zárás utáni kereskedésben.
Az Under Armour sportszergyártó 5%-nál is többet esett, miután a Morgan Stanley elemzője alulsúlyozásra rakta a papírt és a 32 dolláros célárat határozott meg, miközben a részvény 41 dolláron forgott. Az elemző szerint az eddig látott növekedés nem fenntartható, és az átlagos értékesítési árai is jobban esnek, mint az iparági átlag. A Goldman Sachs 5 milliárd dolláros bírságot kapott a válság előtti jelzáloghitelezési gyakorlat során elkövetett megtévesztések miatt.
A Tesla visszahív 2700 darab Model X-et az ülések ellenállóságának vizsgálata közben feltárt hibák miatt. A hiba 5 hetes csúszást eredményez a kiszállításban. A költségeket az üléseket gyártó vállalat fizeti meg.
Európa
Minimális mínuszban zárt tegnap a FTSE 100 index, miközben a CAC 40 index 0,2%-ot, a DAX index pedig 0,6%-ot emelkedett. Eredménytelenül zárult a Görögország és a hitelezők közötti tárgyalás. A következő körös egyeztetésekre az április 22-i eurózóna ülésen kerülhet sor. A márciusi német inflációs adat a vártnak megfelelően 0,3% lett év/év alapon. A nap folyamán érkezik még Nagy-Britanniából hasonló adat, illetve termelői árindex is.
Tegnap megszületett a megállapodás az olasz rosszbank felállításáról. Úgy tűnik a vártnál gyorsabban sikerült a szereplőknek egyezségre jutniuk, hiszen a tegnap kora délutáni kommentárok még arról szóltak, hogy csak a hét második felében születhet meg a megállapodás. Az alapban a bankok, a biztosítók és az állam is szerepet fog vállalni. Az alap célja, hogy a szisztematikus kockázat egy részét eltüntesse az olasz bankok mérlegéből. Az alapot a Quaestio tőkealap kezelő fogja menedzselni. A megállapodás híre pozitív az olasz bankokra nézve, például enyhülhetnek az aggodalmak az Unicredit tőkehelyzetével kapcsolatban.
Olaj, arany
A WTI 40 felett maradt annak ellenére, hogy a várakozások szerint szerdán ismét növekedést fognak mutatni az USA nyersolaj készletadatai. A konszenzus 1 millió hordó készletemelkedés. A hírek szerint az USA palaolaj termelése 2 éves mélypontra, napi 4,84 millió hordóra csökkent. Ezzel szemben Kuvait négy évtizedes csúcsot ért el a kőolajtermelésben, és várható, hogy más arab- öbölbeli termelők is hasonló rekord nagyságú kihozatalról fognak számot adni. Kuvait termelése meghaladta a napi 3 millió hordót, főleg az offshore kitermelésnek köszönhetően, amire 1973 óta nem volt példa.
Az arany 1.255 dollárra emelkedett, ami főleg a gyenge dollárnak volt köszönhető. A piaci várakozások továbbra is arra mutatnak, hogy nem lesz jelentős dollár kamatemelés idén, ami tovább segítheti az arany áremelkedését. A részvénypiacok vegyesen mozogtak, ami nem adott további lendületet, másrészt viszont bizonytalanság volt az USA-ban a kereskedés végén részben az elsőnek jelentő Alcoa miatt. Ez adott némi támaszt az aranynak a dollár mellett.
Devizák
Mivel tegnap sem Amerikából sem Európából nem jelent meg fontosabb makroadat, ennek megfelelően nem is volt érdemi elmozdulás az EURUSD árfolyamában. A devizapár tovább folytatta az oldalazást 1,14-es árfolyam környékén. Ma reggel 1,141-ről folytatódhat a kereskedés.
Az EURHUF végül legyőzte a 200 napos mozgóátlagot és 312 alá esett az árfolyam. Tegnap optimista hangulat jellemezte a nyugat-európai kereskedést, melyből a fejlődő piacok kötvény- és devizapiacai is kivették a részüket. A forint a többi régiós devizával együtt erősödött. Az EURHUF végül a 30 napos mozgóátlag 311,4-es értékén talált támaszt.
Távol-Kelet
Megtáltosodott ma reggel a japán tőzsde. A Nikkei 1,2%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index 0,7%-ot csökkent. A japán jegybank elnöke tegnapi beszédében leszögezte, hogy nem zárkóznak el további monetáris lazításoktól, amennyiben erre szükség van. Mindent megtesznek a 2%-os jegybanki cél elérése érdekében, és ahogy fogalmazott, közelről monitorozzák a piaci eseményeket.
A jen erősödése ma reggel legalább megállt, ami önmagában is hozott némi megnyugvást a japán részvénypiacra. A legjobban teljesítő részvények a bankok voltak, miután olyan elemzői vélemények jelentek meg, hogy a korábban vártnál kevesebb lesz az az eszközmennyiség, amit kénytelenek lesznek negatív betéti ráta mellett a jegybanknál elhelyezni.
Határidős piacok
Az amerikai határidős indexek a pozitív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszban volt.