Ez adott újra egy pofont a forintnak, ami gyengülni kezdett az euróval szemben, az árfolyam áttörve a 200 napos mozgóátlagot 312,9- ig emelkedett, de zárásra 311,5-ig korrigált vissza az árfolyam. Ma reggel Nagy Márton alelnök arról beszélt, hogy az egyhetes hiteleszköz felárát a korábbi 25 bázispontról 15 bázispontra csökkentették, illetve a jegybanknál elhelyezett túltartalékolásra eddig 0%-os kamatot fizetett a jegybank, ezt csökkentették -0,05%-ra. Ezt pedig további lazításként értékelhetjük. A forint ismét gyengülni kezdett, és már 312,5-nél jár az árfolyam.
A MOL esetében mintegy 2 millió részvény bevonását javasolja, a CEZ mint nagy tulajdonos, amit a MOL menedzsmentje is támogat. Ugyan a hír enyhén pozitív, de nincs valós hatása, mivel az, hogy saját részvényem van, vagy az be is van vonva, sem a szavazati jogokat, sem az egy részvényre jutó eredményt nem változtatja meg. Így a részvények értéke sem változik meg. Ezt a lépést különben a MOL azután teszi meg, hogy hétfőn cirka 6 millió részvényt (~5.7%) visszavásárolt a Magnóliától, így jelentősen növekedett a sajátrészvény állománya. Mindezek ellenére a lépés enyhén pozitívnak tekinthető.
A BUX esetén oldalazásra számítunk a mai napon, míg a DAX index esetében a tegnapi rémületet követően valamiféle emelkedés jöhet.
USA
Eséssel indították a napot a tengerentúli börzék, bár a kereskedés közben elindultak felfelé az indexek, de csak a Nasdaq tudott zárásra pluszban fordulni. A Dow Jones hét napja tartó nyerő szériáját szakította meg (Dow Jones -0,23%, Nasdaq 0,27%, S&P500 -0,09%).
Charles Evans, a Chicagói Fed elnöke szerint a tengerentúli gazdaság idén 2-2,5% között bővülhet, és a fundamentumok elég kedvezőek ahhoz, hogy a gazdaság ezen az úton haladjon tovább. A munkanélküliségi ráta 4,75%-ig csökkenhet tovább. A kamatemelések átmeneti szüneteltetését azzal magyarázza a döntéshozó, hogy legyen ideje a jegybanknak a kockázatok felmérésére. A jegybank idénre várt két kamatemelése egy reális forgatókönyv, de a kamatpálya a folyamatosan beérkező adatoktól függ. A Markit közölte a feldolgozóipari beszerezési menedzser index márciusi előzetes számait. A mutató 0,1 ponttal 51,4 pontra emelkedett, de még így is elmarad az 51,9 pontos várakozástól.
Ma délután februári újlakás értékesítési adatok érkeznek. A Nike bevételei 8%-kal 8 milliárd dollárra emelkedtek, miközben az elemzők 8,2 milliárdot vártak. A devizahatás figyelembevétele nélkül a bővülés mértéke 14% lett volna. Amerikában 13%-kal, Kínában pedig 23%-kal bővültek az eladások. Az egy részvényre jutó eredmény a bázisidőszaki 45 centről 55 centre emelkedett, holott a piac csupán 48 centtel kalkulált. A következő negyedévben a megrendelések globálisan 12%-kal emelkedhetnek éves alapon a cég előrejelzése szerint az előző negyedéves 15% után.
Európa
A reggeli mínuszok után elváltak a főbb európai indexek teljesítményei. A CAC 40 index nullában, a DAX index 0,4%-os pluszban, míg a FTSE 100 index 0,6%-os mínuszban zárt. A tegnapi eurózónás beszerzési menedzser index adatok mellett a német IFO üzleti bizalmi index értéke is felülteljesítette a várakozásokat, ami bizakodásra adhat okot.
A CBI tanulmánya szerint 100 milliárd fontnyi veszteséget és hozzávetőlegesen 1 millió munkahely megszűnését jelentené 2020-ig a britek EU-ból való kilépése. A PWC közreműködésével készült tanulmány két forgatókönyvet említ. Az első szerint szignifikáns GDP esés jöhet, a háztartások átlagos bevétele 2.100-3,700 fonttal eshet 2020-ra. A második sem túlságosan derülátó, de azzal számol, hogy a szabadkereskedelmi egyezmény megmarad az EU-val, ekkor a következő négy évben 3%-kal esne vissza a gazdaság teljesítménye. Egy szó, mint száz, gazdaságilag biztosan megérné tagnak maradni.
Olaj, arany
Az erősödő dollár hatására az olaj és az arany ára is eséssel reagált. Az arany árfolyama a 20 napos mozgóátlagról lefordulva 1234 dollárra esett. Az olaj árfolyama 41 dollár alá esett. A ma délután megjelenő amerikai készletadatokra vonatkozó várakozás alapján az olajkészletek további növekedést mutathatnak majd, míg a finomított termékek állománya tovább csökkenhet. 40 dolláros olajár környékén a legolcsóbban teljesítő palaolaj kitermelők már cash pozitívak, így új, már korábban megfúrt mezőket is elkezdhetnek aktiválni.
Devizák
Az MNB tegnapi kamatdöntő ülésén a várakozásokkal ellentétben 15 bázisponttal 1,2%-ra csökkentette az irányadó rátát. A kamatfolyosót is arrébb tolta a monetáris tanács, amely még asszimetrikusabb és szűkebb lett, lefelé maradt az 1,25 százalékpontos szélesség, felfelé viszont 0,25 százalékpontra süllyedt. Az egynapos betéti ráta -0,05%-ra, míg az egynapos hitelráta 1,45%-ra csökkent. Folytatódik a dollár erősödése az euróval szemben. Már negyedik napja tart az árfolyam esése, az 1,133-as lokális maximumról 1,118-ig zuhant a kurzus. Az 1,12-es támasz a ma reggeli kereskedésben esett el, így folytatódhat a lejtmenet az 1,104-nél húzódó 200 napos mozgóátlagig.
Távol-Kelet
Enyhe csökkenés jellemezte az ázsiai tőzsdéket. A Nikkei 0,3%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot csökkent. A Shanghai index minimális, 0,1%-os emelkedést tudott felmutatni, az index értéke a 3.000 pontos lélektani határon billeg. Japánban március végével változik a monetáris tanács összetétele. Az új tag egyértelműen a negatív alapkamat támogatói közé tartozik, így kinevezésével megnő a további monetáris lazítás esélye. Az új tag kinevezésének azért is van most kiemelt jelentősége, mert a legutóbbi kamatdöntő ülésen minimális támogatással, 5:4 arányban fogadták el a kamatcsökkentést. A távozó tag egyébként legutóbb a kamatok tartása mellett tette le voksát.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak, míg az európaiak vegyes képet mutattak ma reggel. A DAX pluszban volt.