Másrészt a vásárlási program végét is kitolhatják 2017 elejére. Abban mindenki egyetért, hogy komoly intézkedéseknek kell jönnie a gazdasági növekedés lassulásának meggátlására, illetve stimulálására. Így kora délután kíváncsian figyeljük majd az eseményeket. Egy esetleges csalódás nem tenne jót a piacoknak.
Itthon két fontosabb hírünk van. Egyrészt Csányi Sándor szingapúri alapja tovább vásárolta az OTP és a MOL részvényeket, de kisebb „lelkesedéssel”. Ebből arra következtethetünk hogy a vége felé járhat a bevásárlás. Ugyanakkor a Richter és a Külgazdasági Minisztérium közös sajtótájékoztatót tart a mai napon a debreceni bioszimiláris gyár bővítéséről. A közös sajtótájékoztatás azt sugallja, hogy valamiféle állami támogatást kaphat a projekt, ahogy annak idején a gyár felépítéséhez is kapott a cég mintegy 1,4 milliárd forintos vissza nem fizetendő támogatást. Persze egy esetlegesen hasonló összeg nem lenne jelentős hatással a részvényárfolyamra, mivel az egy részvényre vetített érték csak a néhány forintot éri el.
Ma összességében mind a DAX, mind a BUX index esetében oldalazó mozgásra számítunk legalább az EKB döntésig. Utána a döntés függvényében alakulhatnak a piaci mozgások.
USA
Oldalazással telt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, és bár zárásra sikerült a pozitív oldalra kapaszkodniuk az indexeknek, mégsem volt túl izgalmas a tegnapi kereskedés (Dow Jones 0,21%, Nasdaq 0,55%, S&P500 0,51%). Piacmozgató makrogazdasági adat nem érkezett tegnap, ez meglátszott az árfolyamok mozgásán is. A mai kereskedésben a szokásos heti friss segélykérelmek számát publikálják. Az Intel 150-170 millió dollár közötti összegért megveszi a virtuális valósággal foglalkozó izraeli start- upot, a Replay Technologies-t. A források szerint a következő három hétben le is zárulhat az ügy.
Európa
Nem volt egyértelmű az irány tegnap az európai tőzsdéken. Végül 0,3-0,5%-os pluszban zártak a főbb európai indexek. Végre elérkezett az EKB kamatdöntő ülésének napja. A piac 10 bázispontos vágást vár a betéti rátában, amely így -0,4%-ra süllyedne, míg az eszközvásárlási program keretösszege az elemzők szerint havi 10-20 milliárd euróval is növekedhet. Utóbbi esetében a jelenlegi korlátozásokat részben vagy egészben fel kellene oldani, hogy legyen mit megvásárolni. Példának okáért a betéti kamatoknál kisebb hozammal rendelkező állampapírokat is vásárolhatnának, vagy eltörölhetnék a kötvénysorozatok 33%-os tulajdonrész limitjét. A piacon vannak olyan vélemények is, miszerint a japánhoz hasonló sávos kamatozást vezethet be a tanács. Ha a várakozásoktól elmaradó bejelentés érkezik, akkor könnyen kiábrándulhatnak a befektetők és beadhatják a piacokat.
Olaj, arany
A WTI 38 dollár fölött volt ma reggel, miután a tegnap napvilágra került adatok szerint nagyon erős az USA benzinkereslete, az elmúlt négy hétben a tavalyi szeptemberi adat óta a legerősebb számok láttak napvilágot. Az USA benzinkereslete jelenleg 9,33 millió hordó/nap, a benzinkészletek 250,5 millió hordóra estek, ez az utóbbi adat az elmúlt három hétben folyamatosan csökkent. A nyersolaj esetében további emelkedés történt 521,9 millió hordóra, ami 3,9 millió hordó emelkedést takar.
Az arany 1.246 dollárra süllyedt, ami már három nap árcsökkenést jelent zsinórban. A piac a mai EKB döntésre vár, a spekuláció arra irányul, hogy további eszközvásárlást jelent be az európai jegybank, és csökkentik a betéti kamatokat, amelyek már most is a negatív tartományban vannak. Ez az arany számára rövidtávon negatív hír, mivel a csökkenő kamatszint élénkítheti a gazdaságot, ami elvonhatja az aranybefektetők tőkéjét. Az arany így is 17%-ot emelkedett az idén.
Devizák
Az EUR/USD devizapár tegnap egy elég széles sávban mozgott. Felülről a 200 napos mozgóátlag állította meg az árfolyamot, de 1,094-nél is járt a kurzus. A tegnapi bizonytalanság után a hajnali kereskedésben határozott dollárerősödés kezdődött, és 1,096-ig esett az árfolyam. A piac ma az EKB kamatdöntő ülésére koncentrál, ahol további lazítást jelenthetnek be, ezért nem meglepő a hajnali euró gyengülés sem.
A régiós devizák jól teljesítettek a tegnapi kereskedésben. Ez látszott a forinton is, bár a délelőtti órákban még gyengült a hazai fizetőeszköz az euróval szemben, de egy éles fordulatot követően zárásig erősödött a forint és 309 alatt zárta a napot. A következő napokban is maradhat ez az irány, a következő támasz 307-307,5 környékén található. Az EKB ülést követően lehet izgalmas a devizapár mozgása.
Távol-Kelet
Az ázsiai részvénypiacok jellemzően kismértékben emelkedtek. A Nikkei 1,3%-ot, a Hang Seng 0,2%- ot emelkedett, miközben a Shanghai index 1,8%-ot csökkent. Februárban a kínai infláció váratlanul 2,3%-ra gyorsul, szemben a múlt havi és a várt 1,8%-kal. Az infláció emelkedését az élelmiszerárak megugrása okozta, hiszen azok 7,3%-kal drágultak. Ennek fő oka a holdújév miatti élelmiszerkereslet növekedés. Várhatóan márciusra normalizálódhat az infláció, ezért ez valószínűleg nem fogja korlátozni a monetáris politika mozgásterét.
A koreai jegybank a várakozásoknak megfelelően 1,5%-on tartotta a jegybanki alapkamatot. A japán részvénypiacot elsősorban az exportőr vállalatok húzták felfelé az enyhén gyengülő jen árfolyammal összefüggésben.
A kínai hatóságok állítólag lépéseket terveznek tenni a shanghai ingatlanpiac áremelkedésének megállítása érdekében, mivel év/év alapon 18%-os áremelkedést is mértek, ami már abszolút irracionálisnak tűnik.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mínuszban voltak.