Hogy mi az a CoCo-kötvény, ami az egész világgazdaságot veszélybe sodorhatja? Teljes nevén "contingent convertible capital instrument". Általában bankok és hitelintézetek bocsátják ki és akkor válthatók át bankrészvényre, ha a pénzintézet tőkéje egy bizonyos szint alá csökken. A befektetők azért szeretik ezt a kötvényt, mert az átlagosnál nagyobb kamatot kínál.
A Co-Co-k akkor jelentenek galibát, ha bankok részvényárfolyama huzamos időn át zuhan (vagy rövid időn belül nagyott), mert a piac félelmekkel terhes és túl kockázatos befektetésnek tartja a bankszektort. Ha bankok piaci kapitalizációja emiatt jelentősen megcsappan, a Co-Co-k veszélytényezővé válik. Mert a kötvény részvénnyé alakul. Megfigyelők szerint az év eleji árfolyamzuhanásokat a bankoknál a CoCo-k miatti félelmek táplálták. Elterjedt ugyanis a pletyka, hogy a Deutsche Banknak nincs pénze a CoCo-k idei kamatainak kifizetésére.
Aztán a CoCo-t mindenki elfelejtette, sokáig a kutya sem hederített rájuk. Ám amikor a bankok elvesztik piaci kapitalizációjuk nagy részét, és alacsony a készpénzállományuk, az a helyzet áll elő, hogy a bank többé nem tartozik a kötvénytulajdonosnak. Az illető egy csapásra a bank részvényesévé válik!
Ezzel két legyet lő a bank egycsapásra: egyrészt a részvényállománya megnő, az adósságállománya pedig csökken. A kötvény-tulajdonosok viszont aggódnak, hogy nem kapják meg a beígért magas kamatot (a szakzsargonban: "CoCo coupons"). Ilyen félelmek nemcsak a DB-nél, de a Santandernél is felmerültek 2016 elején. A legtöbb CoCo-t egyébként a brit Lloyd's bocsátotta ki, 2009 és 2015 között összesen 14,5 milliárd dollár értékben, írta a Business Insider.