Összeomolhat a bankrendszer?

Az évek óta egyre kedvezőtlenebb a kamatkörnyezet oda vezetett, hogy a befektetők magas kockázatú eszközökbe fektetnek. Ilyenek a vészhelyzetben részvénnyé konvertálható kötvények, az az CoCo-k. A bankok megüthetik a bokájukat ezekkel.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hogy mi az a CoCo-kötvény, ami az egész világgazdaságot veszélybe sodorhatja? Teljes nevén "contingent convertible capital instrument". Általában bankok és hitelintézetek bocsátják ki és akkor válthatók át bankrészvényre, ha a pénzintézet tőkéje egy bizonyos szint alá csökken. A befektetők azért szeretik ezt a kötvényt, mert az átlagosnál nagyobb kamatot kínál.

(illustztráció: freeimages.com)

A Co-Co-k akkor jelentenek galibát, ha bankok részvényárfolyama huzamos időn át zuhan (vagy rövid időn belül nagyott), mert a piac félelmekkel terhes és túl kockázatos befektetésnek tartja a bankszektort. Ha bankok piaci kapitalizációja emiatt jelentősen megcsappan, a Co-Co-k veszélytényezővé válik. Mert a kötvény részvénnyé alakul. Megfigyelők szerint az év eleji árfolyamzuhanásokat a bankoknál a CoCo-k miatti félelmek táplálták. Elterjedt ugyanis a pletyka, hogy a Deutsche Banknak nincs pénze a CoCo-k idei kamatainak kifizetésére.

Így nem vernek át a pénzemberek
A pénzügyi piacokon megjelenő, engedély nélkül tevékenységet végző szolgáltatók jellemzően hangzatos, rövidtávon is magas hozamokat ígérve igyekeznek felkelteni a befektetők érdeklődését. Ezen ajánlatok azonban – megfelelő szervezeti és szakmai feltételek hiányában – kimagasló kockázattal járnak, s komoly anyagi kárt is okozhatnak. Érdemes vigyázni ezekkel a csalókkal.
Március elején a Financial Times azt írta, hogy a bankrészvényektől való menekülési hullám inkább bizalmi válság, mintsem valós szerkezeti problémára utaló helyzet. Ezeket a CoCo-kat a 2008-as válság után bocsátották ki, és legfőbb funkciójuk az volt, úgy álljon a házhoz új pénzforrás, hogy ne kelljen újabb állami bankmentőcsomagot kérniük a kormányoktól.

Aztán a CoCo-t mindenki elfelejtette, sokáig a kutya sem hederített rájuk. Ám amikor a bankok elvesztik piaci kapitalizációjuk nagy részét, és alacsony a készpénzállományuk, az a helyzet áll elő, hogy a bank többé nem tartozik a kötvénytulajdonosnak. Az illető egy csapásra a bank részvényesévé válik!

Ezzel két legyet lő a bank egycsapásra: egyrészt a részvényállománya megnő, az adósságállománya pedig csökken. A kötvény-tulajdonosok viszont aggódnak, hogy nem kapják meg a beígért magas kamatot (a szakzsargonban: "CoCo coupons"). Ilyen félelmek nemcsak a DB-nél, de a Santandernél is felmerültek 2016 elején. A legtöbb CoCo-t egyébként a brit Lloyd's bocsátotta ki, 2009 és 2015 között összesen 14,5 milliárd dollár értékben, írta a Business Insider.

A Bázeli Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) 2013 őszén úgy becsülte, hogy a CoCo-k piaca "viszonylag kicsi", 2009 és 2013 ősze között 70 milliárd dollár értékben bocsátottak ki ilyen kötvényeket. Összehasonlításképpen, ugyenezen időszak alatt a bankok 550 milliárd dollárért bocsátottak ki nem Coco-jellegű hátrasorolt/alárendelt követelést (subordinated debt). A legtöbb CoCo-t brit bankok adták ki, összesen 21 milliárd dollárért, míg a svájci bankok 15 milliárdért.
Ami ebben a helyzetben a legfontosabb: az éberség
A tavalyi jellemzően emelkedő értékpapír és nyersanyagárfolyamok után, most hektikus változásokra kell felkészülni, ezért a befektetők számára jelenleg az éberség és az óvatosság a legfontosabb.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo