Adósság cikkek
Javult az adósok hangulata
Pozitívabban látják a következő fél év pénzügyeit a Provident ügyfelei.
Csúcson a globális adósság, a leggazdagabbak a legnagyobb tartozók
A globális adósság új csúcsra, 312 billió dollárra emelkedett 2024 első felében.
Újabb rekordot döntött a globális adósság
Meddig lehet feszíteni az eladósodásból következő határokat?
Több mint öt millió adósa van Magyarországnak
Egyre fehérebb a banki ügyfelek feketelistája.
A kínai gazdasági növekedés finanszírozása válaszúthoz érkezett
A kínai államadósság nő, miközben a vállalati finanszírozás stagnál.
A világ legjelentősebb gazdaságai vezetik az adóslistát
Jól megy az adósoknak.
A kormány is elismerte, hogy nőtt az ország eladósodottsága
PM: a kormány tovább csökkenti a hiányt és az államadósságot.
Példaértékű, ahogy Görögország kilábal az adósságválságból
Visszaemelte a befektetési ajánlású osztályzati kategóriába Görögországot a Fitch Ratings.
Gigameglepetés, behoztak minket a görögök az egyik hitelminősítőnél
Az S&P-nél befektetési kategóriába került Görögország.
A sok megszorítás ellenére még mindig nagy a kormányzati szektor hiánya
A GDP-arányos hiány 6,3 százalékos volt az I. félévben.
Javult Magyarország folyó fizetési mérlege
Az energiaárak visszaesése segített.
A fehéroroszok szuverén besorolásukat is elveszítik
Az S&P felfüggesztette Fehéroroszország adósbesorolását.
Óriásira duzzadt a cégek adóssága
A vállalati adósságok jelentősen emelkedtek a világon a 2022-2023-as pénzügyi évben.
Jobb adósok lettek az államok
Fitch Ratings: javulnak az államadósok globális hitelkondíciói.
Tovább hízott a globális adósság
Csak az első negyedévben 8300 milliárd dollárral.
A magyarok és a románok adósodtak el a leginkább Európában a válság miatt
Az európai fogyasztók elsősorban az utazásról, az éttermekről és az új ruhákról mondanak le az infláció hatására.
Ha nem fizet az adós, akkor a leghatékonyabb a fizetési meghagyás a pénz visszaszerzésére
MOKK: nemcsak ellentmondani lehet, hanem részletfizetést és fizetésre halasztást is kérni.
Az orosz gazdaság egyre kevesebb külföldi hitellel működik
Oroszország külső adóssága 20,8 százalékkal csökkent.
A háború kezdete óta nőtt Oroszország eladósodottsága
Oroszország küladóssága a második negyedévben 472,8 milliárd dollár volt, 21,4 milliárd dollárral (4,8 százalékkal) nagyobb az első negyedévinél. Fél év alatt a küladósság 9,2 milliárd dollárral, 1,9 százalékkal csökkent a múlt év végi 482,1 milliárd dollárról.
Ismét leminősítették Ukrajnát
Az eddigieknél is nagyobb adóskockázatot jelző szintre minősítette vissza Ukrajnát pénteken a Moody's Investors Service, elsősorban azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy az Ukrajna elleni orosz invázió elhúzódásával növekszenek az ukrán adóssághelyzet fenntarthatóságát terhelő kockázatok.
Oroszország dollárt szerzett, hogy elkerülje a csődöt
Oroszország dollár helyett rubelben fizette ki április elején két lejáró kötvénykötelezettségét, ami az eredeti kötvényszerződés fizetési feltételeinek megváltoztatását jelenti. Ez csődeseménynek minősülhet, ha a május 4-ig tartó türelmi időszak végéig a helyzet nem rendeződik - jelentette a Moody's Investors Service két hete.
Az ukrajnai háború nagyobb kitettsége ellenére a lengyelek 3 osztályzattal jobbat kaptak a magyaroknál a Moody’s-tól
Megnőttek a geopolitikai kockázatok.
Fantasztikus hír, az ukrán háború óta először csökkent a magyar diszkont kincstárjegy kamata
Úgy tűnik, elérte a csúcsot a magyar államadósság finanszírozásának kamata. Legalábbis a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek esetében.
Több mint 10 százalékkal nőtt Magyarország külső adóssága
A külfölddel szemben 574 millió euró nettó finanszírozási igény keletkezett az egy évvel korábbi 584 millió euró többlettel szemben.
A végrehajtók nem biztos, hogy örülnek az EU új irányelvének a követeléskezelésről
A követeléskezelőkkel plusz költség nélkül is megegyezhetnek az adósok, a végrehajtási eljárás viszont akár 30-40 százalékos többletköltséggel is jelenthet nekik. Az EU most segítené az adósságok másodlagos piacának fejlődését.
A legtöbb adós középkorú, a fiatalok már tudatosabbak
40 és 59 év közötti az átlagos adós: a kezelt ügyek 51%-a köthető ehhez a korosztályhoz, ami 2 százalékpontos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest – derült ki az EOS Csoport kutatásából.
Nem hitt a szemének: a bank eltörölte az adósságát
A Chase Manhattan bank hitelkártyáinak kanadai ügyfelei nem hittek a szemüknek, amikor pénzintézetüktől értesítést kaptak: a kártyákat bevonják, ugyanakkor elengedik a tulajdonosok fennálló adósságát.
"Akkor senki nem panaszkodott, amikor munkát adtam az embereknek"... kesereg a csődbe ment Jamie Oliver
Jamie Oliver, a világszerte ismert mesterszakács 22 év alatt páratlan pályát futott be. Tavasszal azután összeomlott híres nagy-britanniai étterem-birodalma, 23 olasz éttermének vagy ezer alkalmazottja került az utcára. Azóta először beszélt most arról, mi volt a csőd oka – és hogyan tovább.
Trump perli legnagyobb német hitelezőjét
Donald Trump amerikai elnök és családja perli a Deutsche Bankot, mert az számukra veszélyes pénzügyi adatokat adott ki a washingtoni törvényhozásnak.
A pénzügyi szektor diszkrét óriásai
Az exporthitel-biztosítók (Export Credit Agencies, ECA) kerülik a nyilvánosságot. A nemzetközi pénzügyi szektor ismeretlen óriásainak nevezhetjük ezeket, amelyeket általában kormányok alapítanak, néha magáncégek, az állam megbízásából. Fő feladatuk az ország exportjának fellendítése, miközben nem kevés tevékenységük vitatható.
Bízunk a munkánkban és nem veszünk fel ész nélkül hitelt
A magyarok pozitívan ítélik meg a munkaerőpiaci folyamatokat és egyre felelősebben készülnek fel pénzügyi döntéseikre – derül ki egy friss kutatásból.
Új törvény védené a hitelezők érdekeit
Szükséges az új fizetésképtelenségi törvény megalkotása, amely érinti többek között a csődtörvényt, a cégeljárás egyszerűsítését, a törlési eljárásokat és a végelszámolási eljárásokat is – hangzott el a Joint Venture Szövetség (JVSZ) vállalatvezetői fórumán.
Csökkent a tartós adósok száma
Továbbra is sok tartós adósa van a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV), de a harmadik negyedévben mérséklődött a számuk – derül ki a NAV honlapján közzétett adatokból.
A gazdagok még gazdagabbak lettek - és ez az év volt a csúcs
Egyre többen fektetnek értékpapírokba, és az infláció miatt a bankbetétek már kevésbé vonzóak.· A globalizáció világszinten csökkenti, országos szinten azonban emeli a vagyon eloszlásának egyenlőtlenségét – derül ki az Allianz vagyonosodási jelentéséből.
A következő években is alacsony kamatok várhatók
Annak ellenére, hogy árfolyam- és olajársokkok történnek ma Magyarországon, ezek nem épülnek be a várakozásokba, nem látni semmiféle inflációs hatást. Nagy kérdés, hogy ez meddig tud így maradni folyamatosan laza monetáris politika mellett – mondta a Fitch elemője.
Gyorsabban fizetjük a számlákat
Tavalyhoz képest nem tapasztalható jelentős változás a fizetési morál tekintetében – derült ki az EOS Csoport idei, fizetési szokásokat vizsgáló kutatásából.
Mit lehet tenni a kintlévőségek ellen?
Minden cég számára komoly kihívást jelent, ha számláikat partnereik nem rendezik időben. Az Intrum által készített Európai Fizetési Jelentésből azonban kiderült, hogy a kis- és középvállalkozások nagyobb pénzügyi kockázatoknak vannak kitéve emiatt, mint a nagyvállalatok
Behúzzák az adósságféket
Októbertől szigorodnak az adósságfék szabályok, hatályba lép ugyanis a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendelete, amely a rövidebb kamatperiódusú jelzáloghiteleknél a mostaninál alacsonyabb eladósodottságot enged meg a jövedelem mértékéhez képest.
Mennyire veszélyes a „lex reptér”?
„Lex reptér” néven emlegetik a készülő új csődtörvényt, ami alapján egyetlen számla utólagos rendezésével megállítható a cégfelszámolás. Fabók Zoltán az Advocatus blogján ír a törvénymódosítás várható hatásairól.
Nem az amerikai szankciók miatt rengett meg a török gazdaság
A jelzésértékű amerikai szankciók csak a puskaport berobbantó szikra, a török devizaválságot mélyebb strukturális problémák, elsősorban a török cégek devizahitel-válsága okozza. A klasszikus közgazdaságtan ilyenkor kamatemelést ír elő, Erdogan elnök és a jegybankot irányító veje azonban unortodox nézeteket vallanak a gazdaságról, ebből pedig komoly válság is lehet, amit az európai bankrendszer is megérezhet.
Csőd is lehet az unortodox gazdaságpolitikából
Jó lehetőség van rá, hogy a súlyosan eladósodott Törökország, a Recep Tayyip Erdogan elnök által erőltetett „unortodox“ gazdaságpolitika miatt csődbe megy.
Ezért vásárolunk eszetlenül
Többre becsüljük a vagyonunkat, mint amekkora. Gazdagabbnak érezzük magunkat, mint amennyire el vagyunk eresztve anyagilag. És megveszünk mindent hitelre, nem gondolva a holnapra, a törlesztési kötelezettségekre. Az emberek kétharmada így működik. Vagy Te a maradék egyharmadba tartozol? Így tudhatod meg.
Magyarországon nagyon magas a kockázat
Az Euler Hermes Hitelbiztosító február elsején közzétette részletes értékelését az országok adósságkezelési eljárásairól, melynek célja a döntéshozók támogatása a nemzetközi kereskedelemben. A jelentésben 50 ország nemzetközi adósságbehajtási gyakorlatait, problémáit, bonyolultságát mérték fel a helyi fizetési gyakorlatok, bírósági eljárások, illetve fizetésképtelenségi eljárások alapján. A számok alapján Magyarország Csehországgal, Szlovákiával és Törökországgal együtt a „nagyon magas” kockázatú csoportba került.
"Nem akarják a szüleik hibáit elkövetni!"
Kifejezetten a 30 év alattiak számára hirdet pénzügyi tanácsadást az IFLGroup nevű cég. A cég egyik alapítója, Szarvas Norbert szerint nőtt a fiatalok pénzügyi tudatossága, sokan például már a 20-as éveikben elkezdenek nyugdíjra félretenni, azonban az Y-generáció tagjainak érdemes vigyáznia a pénzügyi csalók új generációjával.
Jobb adós lett a lakosság
Mérföldkőhöz érkezett a lakossági hitelpiac: a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya a teljes portfólión belül 10 százalék alá, egészen pontosan 9,2 százalékra csökkent - derül ki a BankRáció.hu legfrissebb hivatalos statisztikát idéző elemzéséből. A lakossági hitelfelvételi kedv fokozódására utal, hogy a második negyedévben a lakossági hitelek folyósítása meghaladta a tőketörlesztéseket. A lakossági hitelpiac élénkülését alátámasztják a BankRáció.hu adatai, az idén ugyanis 46 százalékkal emelkedett a lakossági hitelek - elsősorban a lakáshitelek és személyi kölcsönök - iránti érdeklődés, a hitelkalkulációk száma pedig 54 százalékkal nőtt. Utóbbi a hitelfelvételi kedv élénkülése mellett arra utal, hogy egyre tudatosabbak a háztartások.
A vállalatok és a háztartások is növelték megtakarításaikat júniusban
Júniusban a vállalatok 7,5-szer, a háztartások 4-szer annyi betétet helyeztek el, mint amennyivel tartozásaik nőttek új hitelek felvétele miatt a belföldi pénzintézetekkel szemben - derül ki a hitelintézetek összevont mérlegéről szerdán kiadott MNB-jelentésből.
Továbbra sem fizetnek az építőipari cégek
A piaci környezet pozitív változásai egyelőre nem eredményezték a magyar építőipar fizetési szokásainak javulását, sőt, valamennyivel még romlott is a helyzet tavalyhoz képest. Az Atradius legfrissebb elemzése azt mutatja, hogy továbbra is az építőipar vezeti a nem fizetéses esetek listáját a magyar gazdaságban.
Ezt háború nélkül még nem sikerült megoldani
Lassan 10 éve reménytelenül gyenge állapotban van a világgazdaság. A gazdasági növekedés lassú, infláció nincs, vagy nagyon alacsony, az állam és a magánszféra összesített eladósodottsága pedig korábban soha sem látott szinteken van.