Összességében az adósság értékes eszköz lehet a beruházások finanszírozására, a gazdasági aktivitás ösztönzésére és a hosszú távú célok elérésére. A túlzott adósság azonban pénzügyi instabilitáshoz, csökkentett rugalmassághoz és a gazdasági visszaeséssel szembeni fokozott sebezhetőséghez vezet.
A globális adósság minden szektorban emelkedett 2024 első negyedévében. A számok trillió amerikai dollárt jelentenek az Institute of International Finance (IIF) 2024. májusi adatai szerint.
A globális adósság 315 billió dollárra emelkedett
A globális adósság a második egymást követő negyedévben nőtt. Most 1,3 billió dollárral, új rekordmagasságra, 315 billió dollárra emelkedett 2024 első negyedévében.
A fejlett piacok részesedése folyamatosan növekszik annak ellenére, hogy a feltörekvő piacok adóssága is gyors ütemben, 105 billió dollár fölé nőtt 2024 első negyedévében. Ez több mint duplája, vagyis 55 billió dolláros növekedés ahhoz képest, ahol a feltörekvő piacok adósságszintje egy évtizede volt.
A nem pénzügyi vállalatok adták a feltörekvő piacok adósságállományának legnagyobb részét, 44 billió dollárral, azaz 42 százalékkal, jelezve, hogy ezek az országok jelentős mértékben kihasználják a lehetséges vállalati adósságküszöböt a növekedés és a terjeszkedés érdekében.
Még mindig a fejlett országok uralják az adósságpiacot
A feltörekvő piacok adósságterhének jelentős növekedése ellenére a fejlett piacok adósságállománya még mindig csaknem duplája minden szektorban az újoncokénak.