Az IMF a „bruttó államadósságba” minden olyan kötelezettséget beleszámított, amely a jövőben kamat- és/vagy tőkefizetéseket igényel. A GDP-arányos adósság azt mutatja, hogy egy ország mennyivel tartozik a gazdaság méretéhez képest, ami tükrözi adósságkezelési és visszafizetési képességét.
A legnagyobb növekedést elérő országok
Japán (+116 százalékpont), Szingapúr (+86 százalékpont) és az Egyesült Államok (+71 százalékpont) növelte GDP-arányos adósságát 2000 óta. Ugyanakkor mindhárom ország stabil, jól fejlett gazdasággal rendelkezik, így nem valószínű, hogy bármelyikük is fizetésképtelen lesz növekvő adósságai miatt. Érdemes megjegyezni, hogy éppen azok az országok jutnak könnyebben hitelekhez a tőkepiacokon, amelyek jó gazdasági háttérrel rendelkeznek. Ezzel együtt a magasabb államadósság megnövekedett kamatfizetéshez vezet, ami viszont csökkentheti a jövőbeli kormányzati költségvetések rendelkezésére álló forrásokat. Ez különösen az Egyesült Államokban probléma, ahol az államadósság éves kamatai először haladták meg az 1 billió dollárt.
Mindössze 3 ország esetében történt visszaesés
A fejlett gazdaságok listáján Belgiumnak (-2,8 százalékpont), Izlandnak (-21,2 százalékpont) és Izraelnek (-20,6 százalékpont) sikerült 2000 óta csökkentenie GDP-arányos adóssághányadát. A Fitch Ratings szerint a legnagyobb mínuszt elérő Izland adósságrátája az erőteljes GDP-növekedésnek köszönhetően csökkent.