Különben a képzettek, elsősorban az IT munkavállalók körében szintén jelentős béremelkedést láthattunk. Ugyanakkor a termelési költségekre nehezedő árnyomás csökkent, amely elsősorban az olcsó olajárnak köszönhető. Ez összességében jó hír és azt sugallja, hogy az élénkülés folytatódni fog, hiszen a több pénzből az emberek várhatóan többet is fognak vásárolni. Már pedig a GDP kétharmadát a lakossági fogyasztás adja.
Itthon a jövő évi költségvetésről halhattunk részleteket. Egy kicsit optimista 3,1 százalékos GDP növekedés és az általunk vártnál (1,7 százalék) magasabb, 2,4 százalékos költségvetési hiány a cél. Ugyanakkor az inflációt lefelé nyomhatja jövőre a további élelmiszer, vendéglátóipari és internet áfa csökkentés. Az utóbbi esetében az Erste Befektetési Zrt. elemzői nem várnak komoly hatást a Magyar Telekomra, hiszen egyelőre annyit tudunk, hogy 27-ről 18 százalékra csökkenhet ez a tétel. Nem gondoljuk azt, hogy átlagosan 300 forint megtakarításért komolyabb üzleti mozgás következne be.
Összességében jó hírek érkeztek, amik meg is tették a hatásukat. A DAX index nem csak, hogy leküzdötte a 20-30 napos átlagokat, hanem nagy lelkesedésében át ugrotta azt. Ellenállások fölfelé 10.100 és 10.300 pontnál találhatók. Az utóbbi a 200 napos mozgóátlag. Szerintünk rövid korrekció után nekimehet a 10.100 pontnak, és most jó esély lesz az áttörésre. Ennek ellenére a mai napon még valamiféle emelkedést várunk a DAX indexben. A BUX esetében az index rövid konszolidáció után elrugaszkodott a 20 napos mozgóátlagról, és ma is emelkedhet, de a korrekció még nem fejeződött be, így itthon óvatosabbak lennénk a vételekkel.
USA
A tengerentúlon a Dow Jones és az S&P500 index 1,0%-ot, a Nasdaq index pedig 1,6%-ot emelkedett. A Fed Bézs könyve szerint tovább javult a munkaerőpiaci helyzet, ráadásul Bostonban, Clevlandben és St Louisban jelentős béremelésekre került sor az IT szolgáltatások, a feldolgozóipar és az építőipar esetében is. A lakossági fogyasztás kismértékben emelkedik, a feldolgozóipar is bővülést mutat, ugyanakkor itt a kilátások vegyesek. Összességében azt mondhatjuk, hogy a béroldali infláció megjelenése, a csökkenő munkanélküliség és az emelkedő olajárak a kamatemelés irányába mutatnak.
A GoPro részvényei közel 20%-ot emelkedtek, miután napvilágot látott az a hír, hogy leigazolták az Apple-től az iPhone és az iPad készülékeken is dolgozó designert, Danny Costert.
A szokásos munkaerőpiaci adatok mellett inflációs statisztika is érkezik, valamint több Fed tanácstag is beszélni fog a mai napon. Többek között a Bank of America és a Wells Fargo is ma teszi közzé negyedéves eredményét.
Európa
Az európai indexek közül a FTSE 100 index 1,9%-ot, a DAX 2,7%-ot, a CAC 40 index pedig 3,3%-ot emelkedett. A Financial Times cikke szerint a Fitch figyelmeztetést adott ki a legnagyobb olasz bankokra a 360 milliárd eurónyi nem teljesítő hitelállományuk és a folyamatos tőkeemlés miatt. A kormány által létrehozott rossz bank támogatása ráadásul gyengíti a pénzügyi stabilitást. A mai napon érkezik a márciusi eurózónás inflációs adat, melytől az elemzők -0,1%-ot várnak év/év alapon. Továbbá érdemes lesz figyelni a brit kamatdöntő ülésre.
Olaj, arany
A WTI 41,1 dollárig süllyedt ma reggel, miután az USA tegnap napvilágra került nyersolaj készlet adatai 6,6 millió hordó emelkedést mutattak. Ez újabb csúcsot jelent 1930 óta. A készletnövekedés meghaladta a Bloomberg elemzői várakozásait. A szakértők szintén szkeptikusak a dohai találkozó kimenetével kapcsolatban: ha sikerül is a megegyezés, a kivitelezésben már senki sem biztos. Az addicionális termelés adta bevételtöbblet meghaladja a magasabb árakból származó többletnyereséget a legtöbb termelőnél.
Az arany tovább süllyedt 1.241 dollárig. A tegnapi kínai export adat ugyanis megnyugtatta a világot, hogy nincs probléma a növekedéssel, miután az adat az utóbbi egy év legnagyobb emelkedését mutatta. Ez az egész világon jelentős részvényárfolyam emelkedést okozott és elfordította a befektetők figyelmét az aranytól. Az aranyra továbbra is a dollár árfolyam alakulása és az USA kamatok változása van a legnagyobb hatással. A kockázatkerülés szintén erősítheti az arany jegyzését.
Devizák
A tegnap bejelentett áfa csökkentési program miatt a 2017-es költségvetést 2,4%-os GDP arányos hiánnyal tervezik. A piac ezzel szemben 2% körüli, sőt még ez alatti hiányt várt. A növekvő hiány ellenére a forint tovább erősödött az euróval szemben, az EURHUF árfolyamjegyzése már 311 alatt jár. Ma a devizakötvény kibocsátás eredménye mozgathatja meg a forintot, ugyanis 3 éves jen kötvény kibocsátására kerül ma sor, ezzel kapcsolatban egyelőre sem az árazás sem a kibocsátás volumene nem ismert még.
Az emelkedő olajárak és a kedvező hangulat visszahozta a dollár erejét is. 1,14-ről fordulva egészen a 20 napos mozgóátlag alá, 1,126-ig zuhant az EURUSD árfolyama. Az alapvetően inkább optimista hangvételű Fed Bézs könyv már csak kismértékben járult hozzá a dollár további erősödéséhez. Ma inflációs számok érkeznek a tengerentúlról, ami hatással lehet majd az EURUSD árfolyamára is.
Távol-Kelet
A Nikkei 2,6%-ot, a Hang Seng 0,8%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke 0,1%-ot csökkent. A többi ázsiai piac is jellemzően emelkedést mutatott. A jen tovább gyengült a dollárral szemben, ami továbbra is pozitívan hatott a japán részvénypiacra. A J.P. Morgan a Kínára megfogalmazott korábbi semleges ajánlását felülsúlyozásra módosította. A döntést a javuló kínai adatokkal, a jüan gyengülésével kapcsolatos félelmek enyhülésével és a devizatartalék csökkenésének lassulásával magyarázták. A japán jegybank elnöke megvédte a negatív betéti ráta bevezetését, azt mondta, hogy e nélkül még rosszabb helyzetben lenne a japán gazdaság.
Határidős piacok
Az amerikai határidős piacok a negatív, míg az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.